REKLAMA
REKLAMA

W podłodze samochodu schowali 70 kg bursztynu wartego ponad 140 tys. zł! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Budomierzu udaremnili przemyt 71 kg bursztynu. Wartość towaru szacowana jest na 142 tys. złotych.

Do udaremnienia próby przemytu bursztynu doszło na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu, w poniedziałek 10 grudnia br.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skierowali tam do szczegółowej rewizji wjeżdżający do Polski samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych, kierowany przez 25- letniego obywatela Ukrainy.

Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli, że w podłodze samochodu znajduje się skrytka, w której schowane były kamienie bursztynu o łącznej masie 71 kg.

Legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia należności przywozowych w wysokości ponad 32 tys. złotych (podatek VAT) i dokonania zgłoszenia celnego.

Przeciwko kierowcy pojazdu, który nie dopełnił tego obowiązku i ukrył bursztyn przed kontrolą, wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna wpłacił kwotę 17 tys. złotych na poczet grożącej mu kary.

To kolejna w ostatnich dniach próba przemytu bursztynu udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu. W nocy 7/8 grudnia br. podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze udaremnili przemyt 43 kg bursztynu.

Rekordowe wykrycie przemytu bursztynu miało miejsce także na przejściu granicznym w Korczowej 29/30 października br. Funkcjonariusze udaremnili wówczas wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu. Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili łącznie przemyt ponad 700kg bursztynu. Dla porównania, w 2017 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt 424 kg bursztynu.

st. rachm. Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie / materiały nadesłane

12-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)