REKLAMA
REKLAMA

Wielki sukces sanockiego teledysku upamiętniającego tragiczną śmierć rodziny Ulmów (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Ogromny sukces w największym w Polsce festiwalu związanym z filmami katolickimi odniósł sanocki teledysk zatytułowany „Egzekucja w Markowej”. Jest to opowieść o heroicznej postawie rodziny Ulmów, która pomagała przeżyć Żydom II wojnę światową i która została bestialsko zamordowana przez niemieckiego okupanta. – Opatrzność czuwała nad nami podczas realizacji klipu. Najważniejszą jego cechą są prawdziwe emocje i prostota przekazu – mówi Monika Brewczak, współautorka teledysku.

Tomasz Sokołowski

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalana to największy w kraju festiwal filmowych produkcji katolickich. Mówi się o nim również jako o jednym z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń w Europie. W XXXIII edycji imprezy, w kategorii TELEDYSK, zwyciężyła „Egzekucja w Markowej”, stworzona przez sanocki zespół, w którego skład weszli: Monika Brewczak (opracowanie muzyczne), Maria Szulikowska (tekst), Rafał Gużkowski i Podkarpacka Grupa Filmowa (realizacja video), Damian Biskup (pomysłodawca i twórca projektu). Sanocki film wzbudził ogromne emocje. Przez wielu uznawany był jako w ogóle najlepsza produkcja zaprezentowana na festiwalu. Warto zaznaczyć, że zrealizowana za dużo mniejsze pieniądze niż konkurencyjne teledyski.

Wszystko zaczęło się od słów arcybiskupa Adama Szala, który powiedział nam, że rodzina Ulmów jest dla Podkarpacia i całej Polski tak ważna, że trzeba zrobić wszystko, aby świat się o niej dowiedział – wspomina Monika Brewczak, autorka opracowania muzycznego do teledysku. – Przez prostotę do wielkości. Tak można scharakteryzować bohaterskie życie rodziny Ulmów i tak też staraliśmy się zbudować teledysk. Myślę, że wygrał on właśnie dzięki prostocie i prawdziwym emocjom.

Myślę, że przyznanie temu teledyskowi 1. miejsca jest cegiełką organizatorów i jury festiwalu do budowania świętości rodziny Ulmów. Toczy się przecież proces beatyfikacyjny i wszyscy mamy nadzieję, że niedługo się zakończy. Produkcja jest najprostsza w wyrazie, zbudowana na emocjach. Dziewczyny, które w niej występują doskonale dały sobie radę, miały pełną świadomość o czym śpiewają – zaznacza Rafał Gużkowski, który wspólnie z Podkarpacką Grupą Filmową nagrał teledysk.

Utwór powstał w ramach realizowanego przez Miejska Bibliotekę Publiczną projektu „Patriotyzm w muzyce zaklęty” ze środków Muzeum Historii Polski. Duże wsparcie otrzymaliśmy od arcybiskupa Adama Szala, księdza prałata Andrzeja Skiby, księdza Tadeusza Białego, posła Piotra Babinetza, posła Piotra Uruskiego, którzy od początku mocno dopingowali realizację projektu. Jako pomysłodawca projektu, podziękowania kieruję do wszystkich osób zaangażowanych bezpośrednio i pośrednio w realizację tego dzieła. Za pokrycie wkładu własnego dla Burmistrza Miasta Sanoka i Starosty Sanockiego. Leszkowi Puchale i Krzysztofowi Banachowi dziękuję za żmudną pracę projektowo-rozliczeniową, a Piotrowi Kobiałce za fotografie. Na koniec szczególne podziękowania dla zespołu Soul. Podziękowanie podsumuje jednym zdaniem: Podczas wczorajszej prezentacji teledysku Warszawa płakała, Ulmowie byli wśród nas, a po teledysku nastała wymowna cisza, która jest przypomnieniem tego, że miłość Boga i bliźniego ważniejsza była od życia własnego. Pracować z tą ekipą to czysta przyjemność, ale to nie koniec… – mówi tajemniczo Damian Biskup, pomysłodawca i twórca całego projektu.

15

W okupowanej Polsce w różne formy pomocy Żydom zaangażowanych było około 360 tys. Polaków. Wojna i okupacja niemiecka wystawiła na ciężką próbę Żydów i Polaków-Żydów, którzy chcąc przeżyć, musieli się ukrywać, Polaków, którym za ich ukrywanie groziła kara śmierci. Według szacunków Polacy uratowali przed zagładą między 30 a 100 tysięcy Żydów.

Sztandarowym przykładem heroizmu Polaków jest rodzina Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani przez żandarmerię niemiecką rankiem 24 marca 1944 r. za ukrywanie ośmiorga osób z dwóch żydowskich rodzin Szallów i Goldmanów. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów prowadzony jest przez diecezje przemyską.

Właśnie do tych wydarzeń nawiązuje utwór wykonywany przez zespół SOUL „Egzekucja w Markowej”.

Teledysk do piosenki został nagrany w ramach projektu „Patriotyzm w muzyce zaklęty”, zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Foto: materiały nadesłane

Foto: Maksymilian Wierzbicki

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu! Koncert zespołu Soul (RELACJA WIDEO, ZDJĘCIA)

źródło: Red., materiały nadesłane

28-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook