REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Wielki remont Chatki Puchatka. Kiedy przetarg? (ZOBACZ WIZUALIZACJĘ)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Jeszcze w I kwartale 2019 roku Bieszczadzki Park Narodowy ma ogłosić przetarg na prace związane z gruntowną przebudową i modernizacją Chatki Puchata – kultowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej.

 

Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Wielu turystów przystanek na trasie robi właśnie przy kultowej już Chatce Puchatka. Przez lata obiekt był wielokrotnie modernizowany, jednak obecnie jego stan pozostawia wiele do życzenia.

Warto przypomnieć, że Bieszczadzki Park Narodowy odzyskał schronisko w 2015 roku. Do tamtego czasu obiektem zajmowała się spółka z o.o. Bieszczadzkie Schroniska i Hotele Górskie PTTK.

Wyeksploatowane pomieszczenia nie służą już należycie turystom. Problemem jest przede wszystkim ograniczona ilość wody, a także znaczna ilość ścieków, do tego dochodzą wysokie koszty ogrzewania i brak ochrony przeciwpożarowej czy należytych sanitariatów.

Tak ma wyglądać kultowa Chatka Puchatka po remoncie. Foto: BdPN

Powszechnie wiadomo, że schronisko metodami gospodarczymi utrzymywał ajent Pan Lutek Pińczuk. Park docenia jego trud włożony w utrzymanie tego obiektu. Brak poważniejszych inwestycji spowodował, że w ostatnim czasie nie spełniało ono podstawowych warunków sanitarnych i ochrony środowiska – czytamy w liście otwartym od dyrekcji parku z października 2018 roku. – On sam podkreślał potrzebę remontu obiektu. Do momentu, gdy pozwalało mu zdrowie, był ajentem schroniska w imieniu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Był obecny na spotkaniu przy okazji podpisania umowy na dofinansowanie modernizacji i przekazał nam wiele dodatkowych uwag na temat tego miejsca. Deklarujemy, iż w nowym obiekcie pozostawimy również galerię fotografii opisującą Jego życie i bieszczadzkie klimaty – można przeczytać w liście otwartym.

Planowana gruntowna przebudowa zakłada przede wszystkim dostosowanie obiektu do współczesnych wymogów turystycznych. Zgodnie z planem dla miłośników górskich wędrówek ma być udostępniony elegancki taras, sala główna na parterze budynku, a także sala na poddaszu. Będą też nowe toalety. Schronisko w nowej odsłonie to niespełna 300 metrów kwadratowych przestrzeni dla turystów, czyli ponad 100 m kw. więcej niż dotychczas.

Obiekt po przebudowie będzie służył wszystkim turystom, będzie tam możliwość noclegu (w wyjątkowych sytuacjach, obiekt nie zakłada działalności hotelowej przyp. red.) dla każdego, kto zaplanował wędrówkę górską z plecakiem, będzie posterunek Straży Parku i GOPR-u. Obiekt posłuży poprawie bezpieczeństwa osób przebywających w górach – dalej czytamy w liście, który był odpowiedzią na społeczne protesty dotyczące bieszczadzkiego schroniska. – Chatka Puchatka w nowym wydaniu (po modernizacji) będzie nie tylko kultowym schroniskiem nawiązującym do przeszłości, ale przestanie też zajmować ostatnie pozycje w rankingach schronisk górskich w Polsce – kwituje dyrekcja parku w liście otwartym.

Zadanie pn. „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku istniejącego schroniska na Połoninie Wetlińskiej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” zostało ujęte w planie o udzielenie zamówienia publicznego na I kwartał 2019 roku. Orientacyjną wartość zadania określono na blisko 3 mln złotych. Warto dodać, że 2,3 mln dyrekcja parku otrzyma ze środków unijnych, w ramach programu dla Bieszczad.

 

źródło: BdPN

19-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)