REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe z kontraktem na cztery powiaty

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Od 1 kwietnia br. Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku rozszerzyło swoją działalność i obecnie zabezpiecza w zakresie ratownictwa medycznego cztery powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki i brzozowski.

Na terenie tych powiatów działa obecnie 17 zespołów ratownictwa medycznego, zgodnie z Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Podkarpackiego. Jest to 15 zespołów podstawowych, jeden zespół specjalistyczny (z lekarzem) w Olszanicy oraz jeden wodny sezonowy podstawowy zespół ratownictwa medycznego na Zalewie Solińskim (dyżuruje od czerwca do września).

W powiecie sanockim zespoły ratownictwa medycznego pozostały we wcześniejszych lokalizacjach (w Sanoku dwa w szpitalu specjalistycznym i jeden w budynku Państwowej Straży Pożarnej na Dąbrówce; po jednym na podstacjach w Tarnawie Górnej i w Komańczy – w tej ostatniej lokalizacji czas pracy zmniejszył się z 24 do 12 godzin).

W powiecie leskim karetki stacjonują w Lesku, Cisnej i Polańczyku.

W powiecie bieszczadzkim stacjonują dwie karetki w Ustrzykach Dolnych (24-godzinna i 12-godzinna), w Lutowiskach 24-godzinna, natomiast w Ustrzykach Górnych zespół sezonowy, działający od czerwca do września i od grudnia do końca lutego.

W powiecie brzozowskim stacjonują dwie karetki 24-godzinne w Brzozowie i jedna 24-godzinna w Nozdrzcu.

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe zatrudnia łącznie 177 pracowników na etacie oraz 43 pracowników kontraktowych. Pracownicy rozstali się z dotychczasowymi pracodawcami za porozumieniem stron i podpisali nowe umowy, jednak pozostali na podstacjach w swoich powiatach – już jako pracownicy BPR.

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku zostało wyłonione jako dysponent ratownictwa medycznego na rejon operacyjny bieszczadzki z dyspozytornią medyczną w Sanoku (mieści się ona w budynku policji przy ul. Witkiewicza) w wyniku konkursu, który został rozstrzygnięty 25 marca w POW NFZ w Rzeszowie. BPR SP ZOZ w Sanoku podpisał kontrakt z NFZ do grudnia 2020 r.

Organizacją pracy pogotowia zajmuje się dyrektor mgr Beata Pieszczoch, która od początku powstania BPR kieruje tą jednostką.

Nowy system wprowadza istotne zmiany, które polegają na wyłączeniu z usług niepublicznych świadczeniodawców oraz dotyczą organizacji zespołów ratownictwa medycznego. Ich celem jest skrócenie czasów dojazdu, a tym samym poprawienie dostępności zespołów ratownictwa medycznego i zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

Środki finansowe z NFZ są obecnie przeznaczane bezpośrednio na pokrycie kosztów zespołów ratownictwa, co oznacza zwiększenie efektywności finansowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a tym samym sprawniejsze wykonywanie zadań.

Po podpisaniu z NFZ własnego kontraktu BPR może przeznaczyć środki na rozwój ratownictwa, na zakup nowych ambulansów, sprzętu medycznego oraz wyższe uposażenie dla pracowników. Dzięki temu ratownictwo będzie mogło lepiej się rozwijać.

foto: archiwum eSanok.pl

 źródło: Powiat Sanocki

20-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)