REKLAMA
REKLAMA

Czym kusi Peloponez?

Grecja od niepamiętnych czasów pozostaje jedną z głównych turystycznych destynacji ludzi z całego świata, przyciągając rocznie miliony turystów. Co sprawia, że ten południowoeuropejski półwysep, z takimi miastami, wyspami i regionami jak Ateny, Kreta czy Peloponez, jest tak bardzo atrakcyjny? Spróbujmy rozwikłać tę zagadkę.

Spuścizna historyczna to tylko jedna strona medalu. Nie da się oczywiście napisać o atrakcjach greckich wysp i miast nie poruszając tematu starożytnych czasów, które na dobre ukształtowały naszą cywilizacje. Jednak historia to nie wszystko. Bez rozwiniętego sektora turystycznego (w tym przemysłu rozrywkowego), a przede wszystkich odpowiednich warunków klimatycznych, sama historia mogłaby mieć trudności z przyciąganiem milionów turystów.

Nie jest tajemnicą, że sektor turystyczny jest kluczowy w gospodarce Grecji. Według Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH) baza noclegowa w 2017 roku liczyła tam aż około 40 tys. obiektów zakwaterowania. Dlatego też nie tylko inwestorzy, ale również greccy politycy starają się dopieszczać i rozwijać krajową turystykę na wszelkie możliwe sposoby – oczywiście również z korzyścią dla turystów.

W 2016 roku rząd grecki wprowadził nową politykę turystyczną, która ma w założeniach wydłużenie sezonu turystycznego, promowanie alternatywnych form turystyki, otwarcie nowych rynków, promocję nowych greckich destynacji oraz oferuje podwyższenie jakości infrastruktury i usług – możemy przeczytać w raporcie PAIiH „Sektor turystyczny w Grecji”.

Kiedy najlepiej wybrać się do Grecji?

Sezon turystyczny w Grecji jest bardzo długi. W niektóre regiony Grecji (na przykład na Peloponez) można w zasadzie jechać na wakacje o każdej porze roku, zwłaszcza jeśli naszym głównym celem jest zwiedzanie architektonicznych pozostałości dawnych czasów. W każdym razie wciąż preferowanymi przez turystów miesiącami są te wiosenno-jesienne.

Grecja znajduje się w klimacie śródziemnomorskim, dlatego cieszy się łagodną zimą i upalnym latem. Średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu wynosi 22°C, a nawet w połowie października morze jest wystarczająco ciepłe na krótkie kąpiele. Decydując się na podróż śladami najpopularniejszych zabytków, najlepiej jest zarezerwować sobie czas w okresach kwiecień-maj oraz wrzesień-październik, kiedy upały nie stanowią problemu w spokojnym zwiedzaniu. Natomiast turyści wybierający się do Grecji zimą mogą spodziewać się opadów deszczu, które podczas tej pory roku nie są czymś wyjątkowym – czytamy na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja.

Grecja – wakacje z nutą historii

Jak już wspomnieliśmy, w Grecji nie da się uciec od historii. Chciałoby się powiedzieć, że na półwyspie historię poniekąd czuć w powietrzu. Nic dziwnego, na każdym niemal kroku można natknąć się na pozostałości starożytnej architektury. Z drugiej zaś strony niemal każda miejscowość ma do opowiedzenia swoją historię, nierzadko z nawiązaniem do bogatej greckiej mitologii.

Przed podjęciem decyzji o spędzeniu wakacji w Grecji najpierw dobrze przygotować plan działania. W zależności od regionu, do którego podróżujemy, można zobaczyć różne perły starożytnej greckiej architektury. W Atenach nie sposób nie zwiedzić Partenonu, czyli świątyni bogini Ateny, której ruiny górują na Akropolu, ale także położonego na jego zboczach odeonu Heroda Attyka. Natomiast u stóp Akropolu znajduje się doskonale zachowany zabytek starożytnej greckiej sztuki architektonicznej, czyli Hefajstejon – świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie.

Pamiętać jednak trzeba, że Grecja to nie tylko Ateny. Na Krecie na przykład znajduje się jeden z najważniejszych zabytków kultury minojskiej, czyli Pałac w Knossos. W pobliżu Myken usytuowany jest słynny Skarbiec Atreusza (zwany także Grobem Agamemnona), natomiast w samych Mykenach można zobaczyć Bramę Lwic (choć – ściślej rzecz ujmując – zwierzęta przedstawione na płaskorzeźbie często identyfikowane są również jako gryfy lub sfinksy – z powodu braku głów, które niestety nie zachowały się do naszych czasów). Bardzo dużo zabytków, nie tylko zresztą pochodzących z czasów starożytnych, znajduje się na największym greckim półwyspie – czyli Peloponezie.

Peloponez – wakacje o każdej porze roku

Peloponez to Grecja w pigułce – można powiedzieć. Z jednej strony bogactwo atrakcji historycznych, z drugiej świetnie rozwinięty sektor turystyczny. Dla miłośników obcowania ze świadectwami dawno minionych czasów Peloponez ma niewątpliwie kilka asów w rękawie: ruiny starożytnych miast, które złotymi zgłoskami zapisały się na kartach greckiej i europejskiej historii powszechnej (Sparta, Korynt i Mykeny), na kartach historii sportu (Olimpia) oraz historii sztuki (Epidauros z ruinami imponującego amfiteatru z IV w. p.n.e.).

Co więcej, Peloponez charakteryzuje się też pięknymi, choć położonymi nieco na uboczu atrakcjami, które pamiętają nieco późniejsze czasy. Przykładem takiego miejsca jest Mistria, założona przez Franków XIII wieku, będąca symbolem odrodzenia Bizancjum. „Gazeta Wyborcza” pisze obrazowo, że Mistria to „ukryte wśród oliwnych gajów niemal kompletne bizantyjskie miasto, które wygląda jakby czas się w nim zatrzymał. […] Zabytkowy kompleks leżący u podnóża gór Tajget jest naprawdę imponujący. Położone wśród peloponeskich krajobrazów miasto przyciąga czerwonymi dachówkami kościołów i pałaców. Ruiny pozwalają sobie wyobrazić wielkość bizantyjskiej kultury”.

Z drugiej strony Peloponez ma szeroki katalog rozrywek, jak na przykład centrum nurkowania (nawiasem mówiąc, starożytne pozostałości można znaleźć również pod wodą!) oraz centrum talassoterapii w hotelu Grecotel Olympia Oasis z ofertą regeneracji ciała i duszy. Półwysep ma również do zaoferowania liczne malownicze plaże, jak Voidokilia (często określana najpiękniejszą plażą Grecji), Simos czy Romanos.

Grecka kuchnia i festiwale

Na zakończenie nie sposób nie napisać o niepowtarzalnej greckiej kuchni, a także o szerokiej ofercie festiwalowej, która czeka na turystów wybierających się w te strony świata. Co do punktu pierwszego, to z racji swojego nadmorskiego, śródziemnomorskiego położenia szczególne miejsce w greckim menu zajmują owoce morze, serwowane i przyprawiane na najróżniejsze sposoby. Ponadto dużo regionów szczyci się charakterystycznymi dla nich produktami (choćby Kreta serem graviera). Nie brakuje również różnych dań mięsnych, w tym popularnej mousaki.

W zależności od regionu mousakę przyrządza się w nieco inny sposób. Bazą potrawy są jednak zawsze bakłażany, pomidory oraz mielone mięso. Górną warstwę dania stanowi sos beszamelowy, często posypany żółtym serem. Całość zapieka się w piecu lub piekarniku, otrzymując pyszną i sycącą zapiekanką. To jednogarnkowe, tradycyjne danie jest obecnie w kuchni greckiej od stuleci. Choć wydawać by się mogło, że łatwo je przygotować – to tylko pozory. Wykonanie mousaki jest niezwykle pracochłonne i nie należy do najłatwiejszych zadań – możemy przeczytać na blogu „Podróże po Europie”.

Podczas wakacji w Grecji natknąć możemy się też na szereg festiwali, dzięki którym można z bliska poznać miejscową kulturę. Wobec tego również ten aspekt podróży dobrze wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacji w Grecji. Na przykład na Rhodos od lipca do września odbywa się szereg wiejskich festiwali w różnych miejscowościach. Na wspomnianym Peloponezie mamy z kolei między innymi Festiwal Starożytnej Olimpii, Międzynarodowy Festiwal Patras czy też jedną z największych greckich imprez o długiej tradycji, czyli karnawał w Patras, o którym czytamy na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/peloponez:

Rozpoczyna się 17 stycznia kończy wraz z początkiem Wielkanocy. Nie jest to pojedyncze wydarzenie, ale ciąg wielu wydarzeń, na które składają się parady, polowania ukrytego skarbu, sobotni wieczór grup karnawałowych, niedzielna parada pływaków, pokazy grup rodzinnych lub pracowniczych, a na koniec rytualne palenie króla karnawału w porcie Patras.

Skala atrakcji w Grecji jest więc ogromna. Ostatnie pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć brzmi: kiedy rezerwować bilet?

ruins in Ancient Olympia, Elis, Peloponnes, Greece

Źródła:

  • Co zjeść w Grecji?, https://www.podrozepoeuropie.pl/co-zjesc-w-grecji/ (dostęp: 14.11.2019)
  • Grecja, https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja (dostęp: 14.11.2019)
  • Grecja. Peloponez w pigułce, http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10096161,Grecja__Peloponez_w_pigulce.html (dostęp: 14.11.2019)
  • Peloponez, https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/peloponez (dostęp: 14.11.2019)
  • Sektor turystyczny w Grecji, https://www.paih.gov.pl/ (dostęp: 14.11.2019)

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

03-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: