REKLAMA
REKLAMA

Dołącz do KLASY WOJSKOWEJ w Zespole Szkół nr 2 (MECHANIK). Rusza nabór na rok szkolny 2019/2020

Uczniowie klas wojskowych to potencjalni kandydaci na żołnierzy, którzy po krótkim szkoleniu mogą zasilić obronę terytorialną albo stanowić rezerwę mobilizacyjną, gdyż wypełniają lukę po likwidacji zasadniczej służby wojskowej. Po maturze mogą kontynuować naukę np. w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej, czy też wojskowych szkołach oficerskich.

W MECHANIKU klasa wojskowa prowadzona jest na zasadzie innowacji edukacyjnej przy wsparciu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w oparciu o podpisane porozumienie. Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas technikum (specjalność: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik teleinformatyk, technik ochrony środowiska, technik automatyk, technik elektronik) chcący uczestniczyć w zajęciach wojskowych deklarują swoją chęć poprzez wypełnienie dodatkowego wniosku składanego w sekretariacie podczas rekrutacji do szkoły. W ciągu cyklu kształcenia oprócz zajęć dydaktycznych z zakresu danego zawodu realizują dodatkowo w grupie międzyoddziałowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo autorski program szkolenia wojskowego. Oprócz zajęć z zakresu wojskowości w szkole realizowany jest również autorski program wychowania fizycznego skonstruowany pod kątem przygotowania do testu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej dla kandydatów w korpusie szeregowych zawodowych do jednostek desantowo-szturmowych, desantowych, rozpoznawczych i specjalnych.

Dodatkowo, w ramach programu klasy wojskowej organizowane są szkoleniowe wyjazdy na poligony, zajęcia na pasie taktycznym, zajęcia na szkolnej strzelnicy sportowej (strzelanie z broni pneumatycznej krótkiej i długiej z trzech postaw, strzelanie dynamiczne ) oraz  nauka pływania z możliwością zdobycia karty pływackiej.

Kształcenie młodzieży w klasach mundurowych odbywa się także w duchu wartości patriotycznych. Lekcje historii mają wymiar praktyczny, jak choćby ta w dniu 27 marca br. uczniowie klasy wojskowej sanockiego MECHANIKA towarzyszyli panu Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi i pani Wojewodzie Podkarpackiej Ewie Leniart podczas wizyty na cmentarzu w Bykowcach koło Sanoka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając tym samym hołd poległym we wrześniu 1939 r. i pochowanym w tym miejscu żołnierzom 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Mundur może odmienić sposób postrzegania świata, uczy odpowiedzialności, dyscypliny, samozaparcia, kontroli emocji, przeciwdziała negatywnym zjawiskom występującym wśród części uczniów (wzrost przestępczości, narkomania, alkoholizm itp.). Klasy tego typu wychodzą naprzeciw naturalnym potrzebom młodego człowieka: spożytkowaniu młodzieńczej energii i zapału, ciekawości, chęci przeżycia przygody, sprawdzenia i poznania samego siebie oraz kształtowaniu tężyzny fizycznej. Co ciekawe, coraz częściej klasę mundurową zasilają również dziewczęta.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

17-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook