REKLAMA
REKLAMA

Funkcjonariusz SW naruszył etykę zawodową? Będzie postępowanie dyscyplinarne

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Jest ciąg dalszy sprawy dotyczącej zachowania funkcjonariusza służby więziennej wobec funkjconariuszki, „które można uznać za zachowanie niezgodne z zasadami zachowania służbowego oraz z etyką zawodową” . Komisja do spraw relacji w środowisku służby i pracy działająca w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Rzeszowie zakończyła weryfikowanie zgłoszenia. Potwierdzono nieprawidłowości, wiadomo również, że będzie postępowanie dyscyplinarne.

Do sytuacji opisywanej przez funkcjonariuszkę miało dojść w jednym z  zakładów karnych w Bieszczadach

Komisja do spraw relacji w środowisku służby i pracy działająca w OISW w Rzeszowie badająca zgłoszenie o zachowaniu funkcjonariusza niezgodnym z zasadami zachowania służbowego oraz z etyką zawodową zakończyła już swoją pracę. Komisja badająca sprawę potwierdziła, że ze strony funkcjonariusza doszło do zachowania niezgodnego z zasadami zachowania służbowego i etyką zawodową. Przygotowując wniosek komisja opierała się na wyjaśnieniach składanych przez obie strony. Na podstawie ustaleń potwierdziła, że mężczyzna swoim zachowaniem naruszył zasady etyki zawodowej i zachowania służbowego. Jednak ze względu na charakter sprawy i jej niejednoznaczność, rekomendowała Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Rzeszowie skierowanie sprawy do dalszego wyjaśnienia. Dyrektor Okręgowy zaakceptował dalsze zbadanie sprawy w ramach czynności prowadzonych jako postępowanie dyscyplinarne – wyjaśnia mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Jak podkreśla rzecznik, fakt wszczęcia postępowania dyscyplinarnego nie warunkuje wymierzenia kary dyscyplinarnej

Praca komisji zawsze kończy się rekomendacją dla kierownictwa. W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad etyki komisja może rekomendować wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do osoby, która naruszyła zasady służbowego zachowania. Nie jest to równoznaczne z wymierzeniem kary dyscyplinarnej. Dyrektor wszczynając czynności dyscyplinarne przeprowadza szereg przewidzianych prawem czynności mających potwierdzić lub nie ustalenia komisji. Rzecznik dyscyplinarny prowadzący postępowanie dysponuje już innymi narzędziami niż komisja i ma większe możliwości, aby ustalić faktyczny przebieg zdarzenia, którego dotyczy zgłoszenie – dodaje Jarosław Wójtowicz.

W przypadku gdyby zgłoszenie zostało potwierdzone przez rzecznika dyscyplinarnego, funkcjonariuszowi mogą grozić różne kary. W zależności od wagi  czynu, może być to np. nagana, wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe, obniżenie stopnia czy nawet wydalenie ze służby. W chwili gdy czyn zostałby zakwalifikowany jako przestępstwo, funkcjonariusz musiałby się liczyć także z postępowaniem karnym.

W tym momencie służba więzienna nie udziela żadnych informacji dotyczących obojga funkcjonariuszy, jak również nie podaje zakładu karnego, w którym doszło do tego incydentu. Wiemy, że chodzi o jednostkę funkcjonującą w Bieszczadach. Wiadomo także, że funkcjonariusze nie pracowali w tym samym zakładzie.

Pełnomocnik funkcjonariusza: „To są pomówienia”

W odpowiedzi na materiał opublikowany na naszych łamach TUTAJ otrzymaliśmy informację, że według funkcjonariusza zgłoszenie funkcjonariuszki nie jest oparte na prawdzie dlatego niezwłocznie zostało złożone zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej w Sanoku, o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 234 kk.

W tej sprawie wszczęto dochodzenie. Zawiadomienie zostało złożone 21 czerwca 2019 roku – czytamy w informacji przesłanej na nasz adres redakcyjny.

Rzeczywiście sanocka prokuratura zajmuje się sprawą

– To wstępny etap śledztwa. Przesłuchiwani są świadkowie. W tym momencie nie udzielamy żadnych szczegółowych informacji – kwituje prokurator Marta Leśniak-Popiel, zastępca Prokuratora Rejonowego w Sanoku.

Służba Więzienna nie jest stroną w tym postępowaniu i nie odnosić się do tej kwestii.

foto: archiwum SW

13-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)