REKLAMA
REKLAMA

Idealnie zaaranżowane piętro. Wykorzystaj potencjał poddasza

Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym to jedne z najchętniej wybieranych budynków do realizacji przez indywidualnych inwestorów. Cenimy je za funkcjonalność, przejrzysty podział pomieszczeń, przystępne koszty budowy i niewielkie wymagania działkowe. Kusi nas spokój i prywatność, jaką daje poddasze. Jak zaprojektować je idealnie, by wydobyć cały potencjał przestrzeni? Przyjrzyjmy się kilku propozycjom.

Dom przy Wiosennej 20 – www.galeriadomow.pl

Sypialnie z widokiem na księżyc

Klasyczny podział wnętrza w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym zakłada lokalizację sypialni właśnie na górnym piętrze. Zazwyczaj parter zajmuje wtedy otwarta strefa dzienna, na którą składa się kuchnia oraz salon. Niektóre projekty domów posiadają jeszcze na parterze dodatkowy pokój. Pełni on zwykle funkcje gabinetu do pracy, lub extra sypialni, w której możemy przenocować gości.

Umieszczenie sypialni pod dachem to naturalna konsekwencja poszukiwania ciszy i spokoju. Intensywne życie rodzinne toczy się w salonie, natomiast pod dachem mamy zagwarantowane wytchnienie w jednym z wielu pokoi. Przeciętnie projekty domów z poddaszem posiadają od 2-4 sypialni ulokowanych na piętrze. Aby odpoczywało się w nich przyjemnie musimy zadbać o prawidłowe doświetlenie wnętrza. Możemy tego dokonać na dwa sposoby – montując okna w ścianach szczytowych, lub doświetlając pokój oknami połaciowymi. Jeśli wybraliśmy projekt domu z balkonem, to korzyści będzie więcej. Duże drzwi balkonowe nie tylko lepiej doświetlają pokoje, ale również wpływają dobrze na wentylację całego poddasza. Jest ono wtedy bardziej otwarte i przestronne. Nie mamy wrażenia zamkniętej, przytłaczającej przestrzeni. Nieocenione są również połaciowe okna. Pozwalają wpuścić przed zaśnięciem świeże powietrze do sypialni, co jest zbawienne, szczególnie w gorące, letnie dni. Poza tym, czy widok z łóżka na pełnię księżyca i rozgwieżdżone niebo nie nastraja pozytywnie? Między innymi dla takich chwil wybieramy projekty domów z poddaszem.

Dom przy Alabastrowej – www.galeriadomow.pl

Kąpielowy pokój – prywatna strefa relaksu

Istotną funkcje na poddaszu pełni główna łazienka. Jest ona zazwyczaj największą łazienką w całym domu, często przybierając formę komfortowego, kąpielowego pokoju. W funkcjonalnie zaprojektowanej łazience znajdziemy miejsce na wszystkie niezbędne elementy. Elegancka narożna wanna, natrysk, sedes, bidet i podwójna umywalka – to współczesny standard wyposażenia łazienki. Kwestią wartą przemyślenia jest instalowanie pralki. Niektórzy wolą ją ulokować w kuchni, wraz z innymi sprzętami AGD, ale jeśli posiadamy dom z balkonem, to pralka w łazience na poddaszu jest w pełni funkcjonalna i praktyczna. Pranie można bez problemu wywiesić na jednym z balkonów, a później ułożyć w garderobie. I tu przechodzimy do kolejnego pomieszczenia, bez którego – głównie kobiety – nie wyobrażają sobie przyszłego domu.

Garderoba – miej pełną kontrolę nad ciuchami

Bez garderoby ani rusz! To jedno z podstawowych założeń odnośnie wyboru projektu nowego domu. W istocie, jest to pomieszczenie niezwykle funkcjonalne, bez którego ciężko zachować porządek i ład z ubraniami. Jeśli ulokujemy je na poddaszu możemy zapomnieć o niepotrzebnych szafach, które zagracają wnętrza pokoi. W garderobie znajdziemy miejsce przydatne każdemu domownikowi. Możemy wygospodarować strefę z ubraniami dla dzieci, wieszaki na sukienki i szafkę na buty. To również odpowiednie miejsce na inne sprzęty, takie jak odkurzacz, czy deska do prasowania (szczególnie gdy nie mamy dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, ani garażu).

Garderoba powinna być dostępna z przestrzeni wspólnej tak, by każdy mógł z niej swobodnie korzystać. Inną funkcję pełni garderoba prywatna w sypialni typu master bedroom.

Dom przy Modrzewiowej 16 – www.galeriadomow.pl

Master bedroom – apartament małżeński, wisienka na torcie

Prywatny apartament małżeński to pomieszczenie specjalne. Jeśli mamy możliwość urządzenia go w naszym nowym domu, warto się na niego zdecydować. Wybierając projekty domów z takim rozwiązaniem dajemy sobie wiele. Sypialnia rodziców wykonana w takim standardzie posiada prywatną garderobę oraz łazienkę. To zwykle największy spośród pokojów na poddaszu. Najczęściej na jego lokalizację wykorzystywane jest pomieszczenie nad garażem. Jest ono dostępne ze spocznika na schodach, dlatego pozostaje nieco na uboczu, zarówno pozostałych sypialni poddasza, jak i strefy dziennego pobytu na parterze. Sypialnia rodziców to prawie autonomiczny apartament, w stylu studio, któremu brakuje tylko aneksu kuchennego, by tworzyć odrębne mieszkanie. Aranżacja tego pokoju zależy od naszej fantazji. Zasadą naczelną jest hasło – mamy się czuć dobrze w naszej wymarzonej sypialni. Mile widziany jest tutaj balkon, na który wyjdziemy zaczerpnąć świeżego powietrza przed snem (lub jeśli ktoś ma inne zwyczaje, to też się z niego ucieszy…). Czasem balkon może przybrać formę dużego tarasu, np. nad garażem. W master bedroom możemy zainstalować telewizor, by obejrzeć w ciszy ulubiony serial. To najbardziej nasza przestrzeń w całym domu, więc warto ją dostosować w pełni do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Prywatna sypialnia to nagroda dla wszystkich tych, którzy podjęli się budowy własnego domu.

Dom przy Cyprysowej 15 K2 – www.galeriadomow.pl

Projekty domów z poddaszem użytkowym posiadają ogromny potencjał, który każdy inwestor odkrywa na własny sposób. Warto jednak urządzić przytulne kąty poddasza według wskazanych reguł. W ten sposób wydobędziemy z niego najlepsze cechy i zyskamy w pełni komfortowe miejsce do odpoczynku i wygodnego życia.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

08-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: