REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: „Ognisko w środku płowieckiego lasu?!” O włos od tragedii (FOTO)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Jeden z naszych Czytelników interweniuje w sprawie pożarów. Tym razem nie chodzi o suche trawy, a palenie ognisk i niszczenie lasu. – To dosłownie cud, że las nie stanął w płomieniach przy tak słuchaj ściółce – pisze Internauta.

Tyle się mówi o zakazie wypalania traw. A oto szczyt głupoty, z jakim zetknąłem się w środku płowieckiego lasu w ubiegłym tygodniu! – przedstawia Czytelnik nadsyłając do redakcji poniższe fotografie.


To dosłownie cud, że las nie stanął w płomieniach przy tak słuchaj ściółce. Ognisko, celowe uszkodzenie drzewa, libacja alkoholowa. To totalny szczyt głupoty ludzkiej, o włos od tragedii – kwituje Internauta.

Rzeczywiście, aura nas rozpieszcza, ale nasze nieodpowiedzialne zachowanie może mieć fatalne skutki.

Na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie już pojawiły się komunikaty dotyczące wzrastającego zagrożenia pożarowego w lasach.

Słoneczna pogoda, która utrzymuje się w ostatnich dniach spowodowała bardzo szybki wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. W godzinach popołudniowych wielkość dwóch podstawowych czynników zagrożenia spadła poniżej wartości krytycznej: wilgotność ściółki poniżej 15% a wilgotność powietrza poniżej 50%. W tej sytuacji na północy regionu obowiązuje dziś III (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie. 

Dodaje, że w nadleśnictwach Mielec, Głogów, Kolbuszowa, Tuszyma, Leżajsk, Oleszyce, Lubaczów, Narol, Sieniawa i Jarosław, a więc położonych na północ od drogi Dębica – Przemyśl wprowadzane są dyżury i patrole ppoż.

W tym roku na terenie lasów RDLP w Krośnie wybuchło już sześć pożarów, z czego cztery w pierwszych dniach kwietnia. Łącznie objęły obszar ponad 3 ha. Największy pożar miał miejsce 3 kwietnia w Nadleśnictwie Oleszyce, gdzie w wyniku pożaru poszycia zniszczeniu uległo 0,70 ha młodnika dębowego.

Pożary w lasach powodują zawsze powstanie ogromnych strat finansowych i trudnych do naprawienia strat ekologicznych. Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności. Obowiązuje kategoryczny zakaz używania ognia otwartego. W wypadku zauważenia pożaru należy natychmiast powiadomić Straż Pożarną i miejscowe nadleśnictwo – kwituje rzecznik.

źródło: RDLP Krosno/red.

09-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)