REKLAMA
REKLAMA

Jutro wzmożone działania Policji. Kogo obejmą?

12 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści.

12 września w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Nadzorem objęte zostaną odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania ukierunkowane są na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz są narażeni na kontakt z nim. Należy wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej zagrożona wypadkami grupa wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego to piesi. Niestety znaczna część zdarzeń, w których dochodzi do potrącenia pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych. W ramach realizowanych już po raz dziewiąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich dostrzeżenie, co powinno z kolei wpłynąć na dostosowanie sposobu jazdy do warunków ruchu zmniejszając ryzyko wypadku.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)
foto: archiwum KMP Krosno

11-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (3)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

@siema2019-09-12 06:35:38
0 0
zapomniałeś geniuszu w swoim wykładzie wyjaśnić wątpliwe przepisu odnośnie wysepek oraz fakt, że "de facto" (ach, jak to mądrze brzmi) kierowca nie może zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych (mandat?) chyba na, że znajduje się na nim pieszy
Apropo wysepek2019-09-12 07:54:46
0 0
Jak ktoś wyżej wspomniał wysepka dzieli przejście na 2 niezależne, ale niestety mam wrażenie ze wielu mieszkańców naszego miasta o tym nie wie, zresztą wiele przejść w Sanoku jest niebezpiecznie oznakowanych..... Wysepka dzieli przejście na 2 niezależne, pieszy powinien poczekać na wysepce na wolne przejście na druga stronę jezdni.... Niestety w Sanoku na wielu takich wysepkach pasy są malowane jako jedna całość od jednej strony drogi na druga, dlatego niektórzy niezorientowani piesi myślą ze to jedno przejście i bez patrzenia ładują się pod samochód, myśląc ze maja pierwszeństwo bo sa już na przejściu, a w rzeczywistości są na wysepce.....NIECH POLICJA WPLYNIE NA ZMIANE TEGO OZNAKOWANIA W SANOKU, ALBO CHOCIARZ USWIADAMIA PRZECHODNIOW NIECH NIE WYMUSZAJA PIERWSZENSTWA!!!!
.......Wolf?2019-09-13 07:11:42
0 0
Kodeks drogowy Ciebie nie obowiązuje? Przestrzeganie przepisów o szybkości jest obligatoryjne! Jak jechałeś za szybko to zawinili politycy czy policjanci? Zastanów się (myślę, że w Twoim przypadku jest to niemożliwe) kto jechał za szybko, politycy czy policjanci czy Ty? Jazda codzienna motocyklem w godzinach popołudniowych na jednym kole z szybkością ,na oko około 150km/h w terenie gęsto zabudowanym to też wina polityków czy policjantów?!!!!!!!!!!!