REKLAMA
REKLAMA

Jutro wzmożone działania Policji. Kogo obejmą?

12 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści.

12 września w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Nadzorem objęte zostaną odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania ukierunkowane są na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz są narażeni na kontakt z nim. Należy wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej zagrożona wypadkami grupa wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego to piesi. Niestety znaczna część zdarzeń, w których dochodzi do potrącenia pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych. W ramach realizowanych już po raz dziewiąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich dostrzeżenie, co powinno z kolei wpłynąć na dostosowanie sposobu jazdy do warunków ruchu zmniejszając ryzyko wypadku.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)
foto: archiwum KMP Krosno

11-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (16)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

kierowca2019-09-11 10:57:15
0 0
bardzo potrzebna akcja. Ja jeszcze apeluje przynajmniej o zwracanie uwagi pieszym wymuszającym na przejściach dla pieszych, ze wchodzenie na przejście i zmuszanie kierowcy do hamowania to wymuszanie pierwszeństwa za które tez należy się mandat!!!! Pamiętajmy - tez jestem pieszym - ze pieszy ma pierwszeństwo na przejściu gdy nie zmusza kierowcy do hamowania, lub gdy kierowcy zatrzymają się aby przepuścić pieszego, a nie kiedy pieszy wymusza pierwszeństwo.
e$$a2019-09-11 11:34:27
0 0
Zacznijcie od kształcenia pieszych i rowerzystów jak należy poruszać się po jezdni. Piesi jeszcze ok, bo poruszają się powoli, ale najgorsi są ci na rowerach. Z chodnika na jezdnię, z jezdni na chodnik, z chodnika przez przejście na rowerze, następnie dalej z chodnika na jezdnię. Karajcie tych rowerzystów, którzy poruszają się po chodnikach, bo w zabudowanym wg prawa muszą jeździć po jezdni i stosować się do wszystkich zasad ruchu drogowego. Kierowcy samochodów nie są wszystkiemu winni.
Rowerzysta snk2019-09-11 11:44:28
0 0
Może zamiast akcji to miasto by zainwestowało w ścieżki rowerowe a jak jest duże natężenie ruchu a policja czepia się jazdy po chodniku to gdzie tu logika ,trochę wyrozumiałości, wszyscy chcą żyć!
e$$a2019-09-11 12:13:15
0 0
@Rowerzysta snk w obecnych warunkach masz jeździć po normalnych drogach! I tyle, nie ma dyskusji. Dziękuję, do widzenia.
Piesze cymbały2019-09-11 12:15:37
0 0
zakumajcie i zrozumcie ten przepis. "Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem" To znaczy że jeśli czekacie na wolne pasy to dobrze, ale nie właźcie przed jadący samochód bo ON MA PIERWSZEŃSTWO.
Zmotoryzowane cymbały2019-09-11 12:18:27
0 0
zakumajcie że jeśli pieszy czeka przed przejściem to NIE USTĘPUJECIE mu pierwszeństwa. Jedziecie. On ma czekać. Jeśli tak bez sensu się zatrzymacie bo chcecie kogoś z "uprzejmości" puścić to jest WYKROCZENIE DROGOWE - nieuzasadnione zatrzymanie ruchu. Bardzo wiele wypadków jest właśnie z tego powodu. Jedzie kilka samochodów aż tu nagle jeden z nich się zatrzymuje bo ktoś tam podszedł do pasów.
Policja2019-09-11 12:20:25
0 0
również nie zna przepisów ruchu drogowego. Wiele razy widziałem właśnie taką sytuację że pieszy grzecznie czeka a radiowóz się zatrzymuje żeby go przepuścić. TO JEST WŁASNIE NIEUZASADNIONE ZATRZYMANIE RUCHU !
Qba2019-09-11 12:48:31
0 0
Zapraszam więcej pieszych na drogę TYLKO DLA ROWERÓW za sanockim skansenem - wcześniej czy później wypadek gwarantowany. Albo przyp...li w was jakiś rower, albo spadnie wreszcie to drzewo ponadgryzane przez bobry. Cymbały patrzcie na ZNAKI. Policja g... może jak jeden z drugim idzie jak dzieci ze złobka - cała droga jest moja - patrz okolice kościoła na JP II w każdą niedzielę przed i po każdej mszy św.
rowerzysta2019-09-11 15:31:29
0 0
Wygońcie rowerowych emerytów na ulicę między szalejących debili to będą same pogrzeby. Ja jeżdżę rowerem po chodniku i nigdy nie miałem problemu. przeproszę pieszego,podziękuję i jadę dalej. Piesi to też sympatyczni ludzie. Wystarczy tylko trochę kultury. Nie szukajcie problemu tam gdzie go nie ma.
siema2019-09-11 16:09:19
0 0
1. Nie wiem gdzie wy jeździcie, ale jakoś jak ja jadę to bardzo rzadko zdarza się, żeby pieszy rzeczywiście wtargnął mi przed samochód. Do tych co twierdzą, że coś takiego następuje, jeżeli trzeba hamować: "Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających." (§ 47. ust. 4 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych) Dodatkowo dla przykładu zgodnie ze statystykami KGP 2/3 "najechań na pieszego wg sprawstwa" było z winy kierujących, oczywiście jednocześnie oznacza to, że 1/3 zdarzeń jest z winy pieszych. Wg mnie przechodzenie przez jezdnię, powinno odbywać się w sposób "płynny" oraz oczekiwana jest wyrozumiałość z obydwu stron. 2. Zabronione jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych (i przejazdach rowerowych) lub BEZPOŚREDNIO PRZED NIMI, jak również - omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu (aż 10 punktów karnych w obu przypadkach). Ten drugi przypadek jest nadzwyczaj niebezpieczny. Oczywiście w przypadku wysepki de facto do czynienia mamy z dwoma przejściami. 3.. Czy w SNK jest chociaż jeden przejazd rowerowy , bo jakoś nie zauważyłem? :)
Śmieszni kierowcy2019-09-11 17:29:59
0 0
Śmieszni jesteście. W cywilizowanym kraju kierowca widząc pieszego zatrzymuje się. Niemcy, Austria itp. Pieszy nie ma żadnych szans z samochodem. A tu część " mądrych" opowiada bzdury i z tego mamy wypadki.
sama radość2019-09-11 18:39:34
0 0
ależ pierdolenie aż przykro się to czyta. jacy wspaniałomyślni ci "panowie" milicjanci. jak oni się o nas troszczą. serce się raduje. akcja jutro (jakże wspaniałomyślna) a już pojutrze w krzakach z suszarką na długim odcinku jezdni żeby złupić łatwo kilkunastu ciapowatych a nocką przespać się w krzakach
Wolf2019-09-11 19:02:46
0 0
To nie żadna akcja dotycząca bezpieczeństwa tylko kolejna akcja do łupienia kierowców za jakieś absurdy. Kasa na kupowanie głosów lumpenproletariatu musi skądś się brać.
@siema2019-09-12 06:35:38
0 0
zapomniałeś geniuszu w swoim wykładzie wyjaśnić wątpliwe przepisu odnośnie wysepek oraz fakt, że "de facto" (ach, jak to mądrze brzmi) kierowca nie może zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych (mandat?) chyba na, że znajduje się na nim pieszy
Apropo wysepek2019-09-12 07:54:46
0 0
Jak ktoś wyżej wspomniał wysepka dzieli przejście na 2 niezależne, ale niestety mam wrażenie ze wielu mieszkańców naszego miasta o tym nie wie, zresztą wiele przejść w Sanoku jest niebezpiecznie oznakowanych..... Wysepka dzieli przejście na 2 niezależne, pieszy powinien poczekać na wysepce na wolne przejście na druga stronę jezdni.... Niestety w Sanoku na wielu takich wysepkach pasy są malowane jako jedna całość od jednej strony drogi na druga, dlatego niektórzy niezorientowani piesi myślą ze to jedno przejście i bez patrzenia ładują się pod samochód, myśląc ze maja pierwszeństwo bo sa już na przejściu, a w rzeczywistości są na wysepce.....NIECH POLICJA WPLYNIE NA ZMIANE TEGO OZNAKOWANIA W SANOKU, ALBO CHOCIARZ USWIADAMIA PRZECHODNIOW NIECH NIE WYMUSZAJA PIERWSZENSTWA!!!!
.......Wolf?2019-09-13 07:11:42
0 0
Kodeks drogowy Ciebie nie obowiązuje? Przestrzeganie przepisów o szybkości jest obligatoryjne! Jak jechałeś za szybko to zawinili politycy czy policjanci? Zastanów się (myślę, że w Twoim przypadku jest to niemożliwe) kto jechał za szybko, politycy czy policjanci czy Ty? Jazda codzienna motocyklem w godzinach popołudniowych na jednym kole z szybkością ,na oko około 150km/h w terenie gęsto zabudowanym to też wina polityków czy policjantów?!!!!!!!!!!!