REKLAMA
REKLAMA

KOMAŃCZA: „Salwami drewnianej artylerii uczcijmy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości”

GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. 23 listopada br. w Rzepedzkim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie projektu pn. „Salwami drewnianej artylerii uczcijmy w Komańczy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości”, sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.


Celem inicjatywy było upamiętnienie dziejów ojczystych i pobudzenie zainteresowania historią regionu, poprzez zorganizowanie warsztatów edukacyjnych oraz rekonstrukcję bitwy, a także umożliwienie mieszkańcom uczestnictwa w wydarzeniach historycznych, jakie miały miejsce w ubiegłym stuleciu w Komańczy.

W ramach projektu na przełomie kilku ostatnich tygodni w Gminie Komańcza odbyły się warsztaty rzeźbiarskie, tokarskie i stolarskie, w trakcie których zbudowane zostały w warsztacie stolarskim p. Janusza Kowalskiego drewniane armatki i chata, wykorzystane później w rekonstrukcji Bitwy pod Komańczą z 1914r. Ponadto w Bibliotece Publicznej w Komańczy odbyły się warsztaty żywej lekcji historii poprowadzone przez p. Edwarda Orłowskiego, regionalistę który przybliżył uczestnikom wydarzenia – Bitwę pod Komańczą z 1849 r. Natomiast w trakcie warsztatów plastycznych dzieci i młodzież wykonały kotyliony oraz przygotowały prace plastyczne na konkurs pn. „Moja Niepodległa”. Spotkania te były małą lekcją patriotyzmu, jak również szansą na wykazanie się talentem plastycznym. Wykonane ręcznie kotyliony stały się pamiątką dla uczestników warsztatów i ozdobą podczas obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 23 listopada 2019 r. w trakcie podsumowania projektu.

Warsztaty recytatorskie dla dzieci i młodzieży szkolnej poprowadziła w Rzepedzkim Ośrodku Kultury i w Szkole Podstawowej w Komańczy dr Agata Demkowicz. W trakcie spotkań uczestnicy poznawali sztukę recytacji. Szczegółowo zostały omówione zagadnienia dotyczące podstaw w tej dziedzinie, takie jak: dykcja, emisja głosu, intonacja, wizerunek sceniczny, interpretacja tekstu poetyckiego. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji i aktywnie uczestniczyła we wskazanych przez instruktora ćwiczeniach. Ponadto odbyły się warsztaty muzyczno- wokalne, które zostały poprowadzone przez p. Radka Krochmala. W trakcie spotkań, uczestnicy poznawali pieśni patriotyczne, które zostały odśpiewane podczas podsumowania projektu. Warto zaznaczyć, że wśród całej różnorodności spotkań, miały miejsce również warsztaty taneczne poprowadzone przez p. Dorotę Kołodziej. Całokształt zrealizowanych warsztatów stał się okazją do podsumowania i pokazania, tego co udało nam się zrobić przez ostatnie kilka miesięcy.

W ramach trwającej inicjatywy w ogłoszonym konkursie plastycznym udział wzięły dzieci i młodzież z następujących szkół: Szkoły Podstawowej w Komańczy, Szkoły Podstawowej w Rzepedzi, Szkoły Podstawowej w Wisłoku Wielkim, Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Bukowsku. Łącznie do Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy trafiły 63 prace konkursowe. 23 listopada br. w sobotni wieczór w trakcie wydarzenia kulturalnego pn. „Salwami drewnianej artylerii uczcijmy w Komańczy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości” nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu plastycznego, podzielonego na cztery kategorie wiekowe:

Przedszkolaki:
Miejsce I : Szymon K. – SP Rzepedź
Miejsce II : Jakub Ś. SP Rzepedź, Bartosz G. SP Nowy Łupków
Miejsce III : Kamila W. SP Komańcza

Klasy 0-I-II
Miejsce I : Igor P. SP Wisłok Wielki i Ewa W. SP Komańcza
Miejsce II : Krzysztof K. SP Rzepedź
Miejsce III : Adam Ś. SP Rzepedź i Wiktor Sz. SP Rzepedź

Klasy III-IV-V
Miejsce I : Amelia W. SP Rzepedź i Marcin M. SP Wisłok Wielki
Miejsce II : Julia G. SP Rzepedź
Miejsce III : Aleksander Ś. SP Rzepedź

Klasy VI-VII-VIII
Miejsce I : Kamila K. SP Wisłok Wielki i Karolina G. SP Bukowsko
Miejsce II : Maja W. SP Komańcza i Julia Ś. SP Rzepedź
Miejsce III : Jakub B. SP Rzepedź

Podsumowanie projektu pn. „Salwami drewnianej artylerii uczcijmy w Komańczy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości”, które miało miejsce dn. 23 listopada br. w Rzepedzkim Ośrodku Kultury rozpoczęło się od powitania gości zaproszonych przez p. Krystynę Galik-Harhaj, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy i p. Iwonę Kucharską, kierownika Rzepedzkiego Ośrodka Kultury. Po tej części nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu i wykonanie montażu słowno-muzycznego o tematyce patriotycznej przez dzieci i młodzież szkolną. Warto dodać, że wśród młodych artystów znaleźli się laureaci Konkursu Piosenki Patriotycznej. Po występach wokalnych przed publicznością zaprezentowała się pod opieką p. Doroty Kołodziej grupa taneczna – Dancing FREAK działająca przy Rzepedzkim Ośrodku Kultury. Było to widowisko taneczne niezwykle przykuwające uwagę publiczności, biało- czerwone szarfy „fruwały” w powietrzu niczym ptaki. Kolejnym występem wręcz ”zapierającym oddech”, jaki goście mieli okazję podziwiać był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu dr Agaty Demkowicz. Po koncercie regionalista p. Edward Orłowski zainteresował publiczność opowieściami historycznymi w związku 170. Rocznicą bitwy pod Komańczą, kiedy to 10 drewnianych armat odparło atak wroga. Na zakończenie została wygłoszona prelekcja pt. „Ślady I wojny światowej wydobyte z ziemi Chryszczatej” przez Artura Hejnara ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Podsumowaniu projektu towarzyszyła wystawa militariów z I wojny światowej.

Realizatorem projektu pn. „Salwami drewnianej artylerii uczcijmy w Komańczy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości” był Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, pod patronatem Wójta Gminy Komańcza.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy składa podziękowania wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w realizację i podsumowanie projektu.

27-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook