REKLAMA
REKLAMA

Mija 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Historia zapisana w pieśniach (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. 13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Dziś mija 38. rocznica od tego wydarzenia. Zapraszamy do wysłuchania dwóch pieśni patriotycznych, związanych ze stanem wojennym, w wykonaniu zespołu Soul. Zapraszamy ponadto do obejrzenia materiałów archiwalnych, dotyczących wspomnianego okresu.

IDĄ PANCRY NA WUJEK
słowa: Maciej Bieniasz, muzyka: Antoni Filipkowski

solo: Karolina Kozubek

16 grudnia 1981 r. wojsko i ZOMO stłumiły strajk w kopalni Wujek. Była to najkrwawsza pacyfikacja strajku podczas stanu wojennego. Protest w kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. Zomowcy rozbili drzwi jego mieszkania i wdarli się do środka. Pobili dwóch górników, którzy pilnowali wejścia. Kopalnię, w której strajkowało ok. 3 tys. górników, otoczyły oddziały wojska, milicji, czołgi i wozy pancerne. Wokół zebrał się też tłum kobiet, młodzieży i dzieci. Gdy propozycja zakończenia strajku została odrzucona armatkami wodnymi, przy 16-stopniowym mrozie, zaatakowano ludzi otaczających zakład. Milicjanci obrzucili tłum gazami łzawiącymi i świecami dymnymi. Czołgi sforsowały kopalniany mur, a oddziały ZOMO wkroczyły na teren zakładu. Górnicy byli ostrzeliwani pociskami wypełnionymi gazem łzawiącym i polewani wodą. Gdy do akcji wprowadzony został pluton specjalny ZOMO, w kierunku protestujących padły strzały – zginęło 9 górników a kilkudziesięciu zostało rannych.

Prawomocny wyrok w sprawie odpowiedzialności milicjantów za użycie broni palnej podczas pacyfikacji kopalni Wujek zapadł dopiero w 2008 r., po trzech procesach były dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald Cieślak został skazany na 6 lat więzienia, dwaj jego podwładni na 4 lata, a 11 innych – na 3,5 roku więzienia.

Do tych tragicznych wydarzeń nawiązuje piosenka „Idą pancry na Wujek”.


WOLNOŚĆ
słowa i muzyka: Marek Grechuta

solo: Paulina Janik

W tradycji polskiej wolność łączona jest  z walką pokoleń o istnienie własnego niepodległego państwa. Jakże tej wiary, pewnej i niezachwianej potrzeba było tym, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Wolność  „to wiara w ludzi” mówią słowa piosenki, to zdolność wybierania dobra, które prowadzi nas do Boga.ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Z ARCHIWUM OPORU”. Posłuchaj i zobacz jak w stanie wojennym żyło się w Sanoku (FILM)

Strajki w Autosanie. Tak było 13 grudnia 1981 roku (FILM)

SANOK: Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu! Koncert zespołu Soul (RELACJA WIDEO, ZDJĘCIA)

Monika Brewczak oczarowała publiczność wykonaniem „Pytasz Mnie”! (FILM, ZDJĘCIA)

„Póki Polska żyje w nas”, w wykonaniu Sabiny Kułak (FILM)

Hymn Sybiraków’, „Inka”, Modlitwa obozowa”… Kolejne odsłony koncertu zespołu „Soul” (3x FILM)

13-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)