REKLAMA
REKLAMA

Mrzygłód wraca do garncarstwa. Powstaje pracownia ginących zawodów (FOTO)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. W Mrzygłodzie trwają prace remontowo-budowlane, które przystosują obiekt przy zabytkowym Rynku do urządzenia w nim pracowni garncarskiej. Kiedyś miejscowość słynęła z dobrych garncarzy, a na jej terenie funkcjonowało aż 30 warsztatów. W latach 50. XX wieku liczba ta zmniejszyła się do 4. Teraz ten ginący zawód ma powrócić do Mrzygłodu.

 

Pracownia ginących zawodów ma powstać do końca listopada tego roku. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 250 tys. zł, z czego 200 tys. zł pochodzi z dofinansowania.

Obecnie trwają prace remontowo-budowlane, które przystosują obiekt na potrzeby realizacji zadań objętych wnioskiem.

– Obejmują one remont ścian zewnętrznych i wewnętrznych, ocieplenie stropu, remont schodów zewnętrznych, wykonanie płytki odbojowej, częściowe podbicie fundamentów, wymianę stolarki, podłoży i posadzek, wykonanie podwieszanego sufitu, remont połaci dachowej, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej oraz zagospodarowanie terenu – wylicza Łukasz Mendyka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji w Urzędzie Gminy Sanok.

Pracownia ginących zawodów będzie udostępniana mieszkańcom gminy i turystom do przeprowadzenia warsztatów rękodzielniczych oraz pokazów lepienia garnków. To pierwsza tego typu atrakcja na szlakach turystycznych Podkarpacia.

– W ramach projektu zakupimy dwa koła garncarskie, piec do wypalania ceramiki i gliny, stół, ławy oraz regały – mówi Paweł Wdowiak, prezes LGD i jednocześnie zastępca wójta gminy Sanok. – Meble będą stylizowane na wzór wyposażenia dawnych pracowni garncarskich, aby stworzyć niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Przypomnijmy, że historia garncarstwa w Mrzygłodzie sięga odległych czasów. Do lat 60. XX wieku w miejscowości istniały dwa cechy: mały, który zrzeszał garncarzy oraz wielki, do którego należeli pozostali mieszkańcy. Niestety, od czasów I wojny światowej zainteresowanie garncarstwem spadało. O ile na początku w 30 warsztatach pracowało 60 garncarzy, tak w czasie II wojny światowej były już zaledwie 22 zakłady, a w 1954 roku jedynie cztery. Ostatni mrzygłodzki garncarz zmarł w 2001 roku.

 

źródło: gmina Sanok

10-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)