REKLAMA
REKLAMA

Na dachu VIVO! Krosno powstała pasieka! (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Zielona okolica otaczająca VIVO! Krosno jest dla pszczół doskonałym miejscem do zbierania nektaru, dlatego też pszczoły wspaniale odnalazły się w warunkach miejskich i zadomowiły na dachu Centrum Handlowego. VIVO! Krosno stało się tym samym jednym z niewielu obiektów handlowych w Polsce (jedynym w Polsce południowo-wschodniej), które posiada własną, profesjonalnie prowadzoną pasiekę.

Korzyści z funkcjonowania Pasieki VIVO! mogą czerpać nie tylko klienci VIVO! Krosno, ale głównie mieszkańcy Krosna. Rola pszczół jest bowiem nieoceniona: poza produkcją miodu, która stanowi zaledwie 1/10 pracy, pszczoły mają za zadanie zapylanie kwiatów oraz roślin, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego łańcucha pokarmowego. Praca pszczół w Pasiece VIVO! przebiega pod stałym nadzorem i opieką mistrza pszczelarskiego – Pana Marka Barzyka, który posiada blisko 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu pasieki i produkcji miodu. Marek Barzyk to również założyciel pierwszej w Polsce miejskiej pasieki na dachu hotelu w Warszawie w 2012.

Marek Barzyk
Prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie oraz Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. Mistrz Pszczelarski z 50-letnim doświadczeniem. Właściciel Pierwszej Certyfikowanej Pasieki Ekologicznej w województwie podkarpackim. Założyciel pierwszej pasieki miejskiej na dachu hotelu w Warszawie w 2012 roku.

Miód pochodzący z miejskiej pasieki posiada tyle samo wartości odżywczych, co miody pochodzące z pasieki zlokalizowanej poza miastem. Stanowi on równie cenne wsparcie dla organizmu. Dowodzą temu badania czystości miodu miejskiego zlecane przez pszczelarzy. Miód miejski jest smaczny i zdrowy również dlatego, że na terenach miast pszczoły nie spotykają się z opryskami, co z kolei stanowi duży problem na terenach podmiejskich. Rośliny zapylane przez pszczoły w mieście nie mają kontaktu ze sztucznymi, chemicznymi substancjami, więc nie stanowią zagrożenia ani dla samych pszczół, ani dla osób spożywających miejski miód. Można więc śmiało stwierdzić, że każdy miłośnik pszczelich produktów może pokusić się o wypróbowanie miejskiego miodu bez obaw o własne zdrowie. Dlatego też miód wyprodukowany w Pasiece VIVO! będzie konfekcjonowany i rozdawany w formie upominków klientom Centrum Handlowego VIVO! Krosno, podczas eventów proekologicznych organizowanych w VIVO! Krosno.

W ramach projektu Pasieka VIVO! na pasażu Centrum Handlowego pojawiła się także stała ekspozycja edukacyjna, w której oprócz demonstracyjnego ula wielkopolskiego można poznać wiele ciekawostek dotyczących życia pszczół. Na ekspozycji można także zobaczyć odzież pasieczną oraz wiele przyrządów wykorzystywanych przy pracy w pasiece. Wystawa ma charakter stały, będzie stopniowo uzupełniana, a jej tematyka będzie cyklicznie zmieniana i modyfikowana.

Charakterystyka Pasieki VIVO!
Data ustawienia pasieki – 8 maja 2019 roku
Lokalizacja pasieki – dach Centrum Handlowego VIVO! Krosno
Liczba uli – 4
Typ uli – ul typu wielkopolskiego korpusowego / 12 ramkowy /
Liczba pszczół – ok. 50 000
Rasa pszczół – Krainka
Rodzaj produkowanego miodu – miód wielokwiatowy; głównym pożytkiem pszczół jest rzepak, lipa, nawłoć
Szacunkowa liczba produkowanego miodu w pasiece – 25 kg miodu z każdego ula (ok. 100 kg) rocznie

Dyrekcja VIVO! Krosno od początku funkcjonowania Centrum Handlowego mocno skupia się na realizacji działań proekologicznych. Pasieka VIVO! nie jest pierwszym działaniem w ramach zapewnienia bioróżnorodności i dogodnych warunków życia fauny i flory na terenie VIVO! Krosno. Dotychczas w ramach działań proekologicznych na terenie VIVO! Krosno zrealizowano następujące projekty:

• Zamontowano budki lęgowe dla różnych rodzajów ptaków min. sikor, kowalika, szpaka, jerzyka, dudka, pustułki.
• Stworzono bazę żerową oraz miejsca schronienia w ramach zrealizowanych nasadzeń drzew i krzewów.
• Zamontowano budki lęgowe dla owadów, oraz wykonano nasadzenia grup roślin wspierających występowanie tej grupy organizmów.
• Zamontowano schrony dzienne dla nietoperzy.
• Stworzono siedlisko o charakterze łąki kwietnej.
• Odtworzono charakterystyczną dla doliny Wisłoka mozaikę ekosystemów z bogatą florystycznie łąką kwietną.
Ponadto w VIVO! Krosno cały czas prowadzone są działania, wpływające pozytywnie na ekologię:
• W specjalnych zbiornikach gromadzona jest woda opadowa, która następnie służy do podlewania roślinności, zamiast czystej pitnej wody.
• Do systemów ściekowych zamontowano separatory tłuszczowe oraz separatory substancji ropopochodnych. Mają one za zadanie ograniczyć do minimum negatywny wpływ na środowisko.
• Prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Odpady z makulatury, folii plastików, szkła poddawane są recyklingowi.
• Urządzenia wentylacyjne wyposażone są wymienniki, pozwalające odzyskiwać ciepło zmniejszając przez to znacząco zapotrzebowanie na energię elektryczną dla całego obiektu.
• Na etapie konstrukcyjnym obiektu zastosowano wiele przeszkleń, aby zapewnić klientom spędzenie czasu w obiekcie przy świetle dziennym.

źródło: VIVO! Krosno / materiały nadesłane

21-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)