REKLAMA
REKLAMA

Narodziny w żubrzej zagrodzie. Na wolności natomiast… laba (ZDJĘCIE)

MUCZNE / BIESZCZADY: 26 maja w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem przyszło na świat małe żubrzątko. „Dziewczynka” jest zdrowa. Swojej mamy, żubrzycy sprowadzonej z Francji, nie opuszcza ani na chwilę. W zagrodzie w Mucznem żyje obecnie 12 osobników, w tym 4 samice. Prognozy są takie, że każda z nich będzie miała potomka w tym roku. 

foto: Megi – przewodnik beskidzki / fb

Zazwyczaj po dwóch latach przetrzymywania żubrów w zagrodzie, zwierzęta wypuszczane są na wolność. W tym roku, zagrodę w Mucznem opuści najprawdopodobniej 6 osobników. Zostaną one wypuszczone za granicą.

Dodajmy, że w Bieszczadach na wolności żyje około 550 żubrów.

Na zdjęciu poniżej stado żubrów zaobserwowane w Bieszczadach przez pana Pawła Lewandowskiego. Zdjęcie zostało zamieszczone na profilu fb Nadleśnictwa Baligród z dopiskiem: – Piątek, piątunio, piąteczek :)

Pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.

Zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany.

W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji.

Zagroda zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9:00 – 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

źródło: UG Lutowiska / red.

31-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)