REKLAMA
REKLAMA

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W ostatnim czasie Czytelnicy nadsyłają do nas informacje o niskim stanie wody w Jeziorze Solińskim. Niektórzy mówili nawet o poziomie, jakiego jeszcze do tej pory nie obserwowali. Faktycznie, wody jest mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale wyniki rejestrowane przez Elektrownię Wodną Solina mieszczą się w normie. Publikujemy aktualne zdjęcia z kilku miejsc w Polańczyku.

Osoby odwiedzające w ostatnich tygodniach Jezioro Solińskie w celach turystycznych, czy choćby po to, aby powędkować, sygnalizowali nam niski stan wody w zalewie. Niektórzy zaznaczali, że takiego poziomu wody nie obserwowali od wielu lat.

Z pytaniami o aktualną sytuację zwróciliśmy się do przedstawicieli Elektrowni Wodnej w Solinie, która na co dzień monitoruje poziom wody.

Aktualnie poziom wody Jeziora Solińskiego wynosi 414,36 m n.p.m. i jest niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.) – wyjaśnia Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Wśród rozmów mieszkańców regionu dało się słyszeć, że obniżenie poziomu wody może mieć związek z planowanymi lub przeprowadzanymi przez elektrownię remontami.

– Obniżenie stanu wody jest wynikiem niskiego poziomu opadów, który obserwujemy od sierpnia ubiegłego roku, w wyniku czego woda nie dopływa do zbiornika – dementuje Maciej Gelberg i dodaje: – PGE Energia Odnawialna realizuje na bieżąco wiele prac serwisowych i remontowych. Rozpoczęło się m.in. zabezpieczanie brzegu Jeziora Solińskiego. Wszelkie prace wykonywane są jednak w taki sposób, aby nie powodować znacznego obniżenia lustra wody (zgodnie z posiadanym Pozwoleniem Wodnoprawnym).

W rozmowie z osobą pracującą w okolicy przeprawy promowej na wyspę Energetyk w Polańczyku usłyszeliśmy, że około dwa tygodnie temu samochody przejeżdżały tamtędy po betonowych płytach. Aby dostać się na wyspę nie trzeba było korzystać z promu.

Było tutaj około 1,5 m wody mniej – słyszymy.

Obecny stan wody w Jeziorze Solińskim mieści się w granicach normy. Może on jednak ulec podwyższeniu w wyniku najbliższych opadów deszczu lub roztopów. Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówi Maciej Gelberg z PGE.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

Przeprawa promowa w Polańczyku

„Czarna Zatoka”

Baza WOPR w Polańczyku

Amfiteatr w Polańczyku

Widok z góry w Polańczyku

zdjęcie wykonane 27.02.2019

źródło: Red., Elektrownia Wodna Solina

27-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)