REKLAMA
REKLAMA

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W ostatnim czasie Czytelnicy nadsyłają do nas informacje o niskim stanie wody w Jeziorze Solińskim. Niektórzy mówili nawet o poziomie, jakiego jeszcze do tej pory nie obserwowali. Faktycznie, wody jest mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale wyniki rejestrowane przez Elektrownię Wodną Solina mieszczą się w normie. Publikujemy aktualne zdjęcia z kilku miejsc w Polańczyku.

Osoby odwiedzające w ostatnich tygodniach Jezioro Solińskie w celach turystycznych, czy choćby po to, aby powędkować, sygnalizowali nam niski stan wody w zalewie. Niektórzy zaznaczali, że takiego poziomu wody nie obserwowali od wielu lat.

Z pytaniami o aktualną sytuację zwróciliśmy się do przedstawicieli Elektrowni Wodnej w Solinie, która na co dzień monitoruje poziom wody.

Aktualnie poziom wody Jeziora Solińskiego wynosi 414,36 m n.p.m. i jest niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.) – wyjaśnia Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Wśród rozmów mieszkańców regionu dało się słyszeć, że obniżenie poziomu wody może mieć związek z planowanymi lub przeprowadzanymi przez elektrownię remontami.

– Obniżenie stanu wody jest wynikiem niskiego poziomu opadów, który obserwujemy od sierpnia ubiegłego roku, w wyniku czego woda nie dopływa do zbiornika – dementuje Maciej Gelberg i dodaje: – PGE Energia Odnawialna realizuje na bieżąco wiele prac serwisowych i remontowych. Rozpoczęło się m.in. zabezpieczanie brzegu Jeziora Solińskiego. Wszelkie prace wykonywane są jednak w taki sposób, aby nie powodować znacznego obniżenia lustra wody (zgodnie z posiadanym Pozwoleniem Wodnoprawnym).

W rozmowie z osobą pracującą w okolicy przeprawy promowej na wyspę Energetyk w Polańczyku usłyszeliśmy, że około dwa tygodnie temu samochody przejeżdżały tamtędy po betonowych płytach. Aby dostać się na wyspę nie trzeba było korzystać z promu.

Było tutaj około 1,5 m wody mniej – słyszymy.

Obecny stan wody w Jeziorze Solińskim mieści się w granicach normy. Może on jednak ulec podwyższeniu w wyniku najbliższych opadów deszczu lub roztopów. Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówi Maciej Gelberg z PGE.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

Przeprawa promowa w Polańczyku

„Czarna Zatoka”

Baza WOPR w Polańczyku

Amfiteatr w Polańczyku

Widok z góry w Polańczyku

zdjęcie wykonane 27.02.2019

źródło: Red., Elektrownia Wodna Solina

27-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)