REKLAMA
REKLAMA

Odstrzały dzików w Bieszczadach. Chcą zapobiec wystąpieniu ASF (FILM)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Bieszczadach zaplanowano kolejny już w ostatnich latach odstrzał dzików. Do eliminacji wyznaczono konkretne tereny łowieckie i dokładnie 55 sztuk. Jest to odstrzał zapobiegawczy, jako że w Bieszczadach nie odnotowano dotąd ani jednego przypadku dodatniego wyniku badań w kontekście afrykańskiego pomoru świń.

Tomasz Sokołowski

Kilka dni temu Powiatowy Lekarza Weterynarii w Ustrzykach Dolnych Przemysław Łoś wydał kolejne już rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu bieszczadzkiego. Eliminacja dotyczy 55 sztuk w obwodach łowieckich z terenów: Ustrzyk Dolnych, Wołkowyi, Lutowisk, Stuposian, gminy Czarna i gminy Lutowiska.

Na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nakazuje się przeprowadzenie, w terminie do dnia 17 grudnia 2019 roku, odstrzału dzików w ilości 55 sztuk oraz zagospodarowanie tusz odstrzelonych dzików poprzez ich utylizację lub przeznaczenie do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego – czytamy między innymi w komunikacie.

Odstrzał ma charakter systematyczny, jest przeprowadzany od kilku lat i co najważniejsze ma zapobiec pojawieniu się na terenie Bieszczadów afrykańskiego pomoru świń.

Zarówno jeśli chodzi o świnie jak i dziki, do tej pory, nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku dodatniego wyniku na afrykański pomór świń – uspokaja Przemysław Łoś, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych. – Odstrzały mają charakter zapobiegawczy. Jest tendencja do obniżania pogłowia dzików w strefach do 100 km od granicy z Ukrainą lub od potwierdzonych ognisk choroby w naszym kraju.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE – KLIKNIJ

W 2017 roku w Grąziowej (tej po stronie ukraińskiej) potwierdzono przypadek ASF. Miejscowość zlokalizowana jest 4,5 km od granicy z powiatem bieszczadzkim. Zainfekowanych zostało 6 świń. Obecnie nie ma informacji o ogniskach choroby w tak niewielkiej odległości od granicy z Polską. Najbliższy odnotowany niedawno sygnał to miejscowość leżąca 30 km od granicy. Na Ukrainie funkcjonuje specjalnie stworzona mapa, dzięki której można na bieżąco zbierać informacje o nowych ogniskach ASF – asf.vet.ua.

Zasady ochrony świń przed ASF

źródło: Youtube.com / IW GIW

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

źródło: Red., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych, Główny Inspektorat Weterynarii

24-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)