REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY: Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku obchodzi rocznice 10 lat działalności

W lutym 2019 roku minęło 10 lat od powstania Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku. Kolejnej okrągłej rocznicy naszej działalności nie możemy uczcić kolejnym wydawnictwem jak miało to miejsce przy okazji pięciolecia. Przyczyny są obiektywne acz prozaiczne. Od 2014 r. udało nam się bowiem odrestaurować tyko jeden nagrobek: Jana Porajewskiego.


Natomiast cały czas gromadzimy fundusze na realizację następnego naszego przedsięwzięcia czyli renowację zabytkowego nagrobka księdza Bronisława Stasickiego – bardzo zasłużonego człowieka dla Sanoka i jego mieszkańców. Pisałam już o nim i z pewnością przypomnę jego sylwetkę w odpowiednim czasie. Dochody z ostatnich kwest na Cmentarzu Centralnym w Sanoku przeznaczamy na odnowienie właśnie tego nagrobka, deponując je póki co na koncie bankowym stowarzyszenia. W tym miejscu chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom. Zapewniam Państwa, że pieniądze te zostaną w swoim czasie wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem o czym nie omieszkamy poinformować.

Mimo, że nie prowadzimy obecnie żadnych prac konserwatorskich, to jednak działamy. Chociażby na polu informacyjno-edukacyjnym. Tak traktujemy bowiem wywiady jakich udzielamy na prośbę różnych mediów – nie tyko zresztą lokalnych, przy okazji np. Wszystkich Świętych. W tym roku, a właściwie jeszcze w 2018 miałam zaszczyt rozmawiać na temat naszej działalności z Panią redaktor Elżbietą Mazur z radia Złote Przeboje.

Rozmowa ta była emitowana na antenie ogólnopolskiej. Jest to dla naszego stowarzyszenia wspaniała okazja do zaprezentowania szerszemu audytorium sensu i potrzeby podejmowanych przez nas działań. Bardzo cenimy też sobie pozyskiwanie nowych sympatyków. Mam nadzieję, że za takiego możemy uznać np. Pana Piotra Paszkiewicza dzięki któremu nasza wiedza o osobach spoczywających pod zabytkowymi nagrobkami znacznie się poszerza.

Co ważne – informacje którymi się z nami dzieli są dobrze merytorycznie udokumentowane. Właśnie dzięki Piotrowi Paszkiewiczowi mogę uzupełnić biogram Józefy z Heinrichów Drozdowej zamieszczony przeze mnie swego czasu w publikacji pt. „Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku 2009 – 2014”

Oto owo uzupełnienie:
Józefa z Heinrichów i Jerzy Drozdowie doczekali się trzech córek (odnotowanych w dokumentach)
1. Stanisława (1862-21.02.1873)
2. Helena (1865 – ? )
3. Kornelia ( 1878 – 29.11.1890)

Druga z córek – Helena – w wieku 23 lat wyszła za mąż za Kaspra Brzostowicza, nauczyciela sanockiego gimnazjum, który uczył m.in. przedmiotów ścisłych. Po 1891 roku Brzostowicz pracował w Jaśle i Krośnie. 3.06.1924 r. zmarł w swojej rodzinnej miejscowości Stany. Pochowano go w Krośnie. Świadkami na jego ślubie z Heleną byli najważniejsi obywatele Sanoka: ówczesny starosta sanocki Leon Studziński oraz Albin Świtalski komisarz rządowy powiatu sanockiego. Nawiasem mówiąc nagrobek żony tego ostatniego – Amalii Celestyny Świtalskiej udało się naszemu stowarzyszeniu odrestaurować w 2013 roku.

Mąż Józefy z Heinrichów – Jerzy Drozd zmarł 20 XII1896 roku w wieku 68 lat i pochowany został w Sanoku. Jako się rzekło – obchodzimy dziesięciolecie działalności. Pragnę z tej okazji wyrazić głęboką wdzięczność dla tych wszystkich, którzy wspierali nas przez te lata. Groszem ale też dobrym słowem.

Mamy nadzieję że nadal tak będzie. Dziękujemy.

W imieniu Zarządu
Ewa Filip – prezes stowarzyszenia

01-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)