REKLAMA
REKLAMA

Pakunek z bombą i ewakuacja! Służby w gotowości (FOTO)

POWIAT BIESZCZADZKI/ PODKARPACIE. Pakunek przypominający ładunek wybuchowy na terenie starostwa, ewakuacja pracowników, sprawdzenie budynku przez wyspecjalizowane służby. To tylko założenia ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Działania pod kryptonimem „Bieszczadnik 2019”, zrealizowane zostały przy współpracy ze Strażą Pożarną oraz Starostwem Powiatowym w Ustrzykach Dolnych. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej.


Na terenie Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych, zorganizowano ćwiczenia obronne, które odbyły się w formie pokazu. Tematem ćwiczenia było „osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”, o kryptonimie „BIESZCZADNIK 2019”. Epizod praktyczny rozegrany został w godz. 11.00 – 14.00. Scenariusz działań zakładał, że pracownik Starostwa Powiatowego ujawnia na terenie obiektu niezidentyfikowany pakunek z nieznaną zawartością (podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego). Na terenie budynku starostwa bez zbędnej zwłoki zarządza ewakuację pracowników urzędu oraz osób w nim przebywających.

Zgodnie z przyjętymi procedurami pracownik starostwa powiadamia telefonicznie Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zaistniałym zdarzeniu, a WCPR pozostałe służby. Dyżurny w celu potwierdzenia zgłoszenia wysyła w podane miejsce patrol, który po przyjeździe na miejsce zdarzenia potwierdza informację. Następnie wysyłane są odpowiednie służby – Policja, Straż Pożarna oraz wsparcie medyczne. W trakcie ewakuacji dochodzi do wybuchu, w środku pozostają osoby poszkodowane. Policjant NGRMP oraz funkcjonariusz SG z psem tropiącym, sprawdzają budynek pod kątem drugiego ładunku wybuchowego. W tym czasie strażacy wynoszą osoby poszkodowane i gaszą pożar. Na koniec policjanci grupy dochodzeniowej zabezpieczą teren, celem przeprowadzenia dalszych czynności.

Całej akcji osobiście przyglądał się I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych nadkom. Grzegorz Koczera wraz ze Starostą Bieszczadzkim Markiem Andruchem i Wicestarostą Arturem Woźny, jak również pozostałymi dowódcami służb ratowniczych i zainteresowanymi pokazem.

Tak właśnie w największym skrócie wyglądał scenariusz piątkowych ćwiczeń. Chociaż to tylko relacja z przebiegu ćwiczeń obronnych, to nigdy nie wiadomo, jaki scenariusz napisze życie. Dlatego też działania tego typu pozwalają lepiej przygotować się wszystkim służbom, ale również i mieszkańcom na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych i zagrażających życiu.

źródło: KPP Ustrzyki Dolne

foto:K. Lenkiewicz- Winiarska

05-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)