REKLAMA
REKLAMA

Pakunek z bombą i ewakuacja! Służby w gotowości (FOTO)

POWIAT BIESZCZADZKI/ PODKARPACIE. Pakunek przypominający ładunek wybuchowy na terenie starostwa, ewakuacja pracowników, sprawdzenie budynku przez wyspecjalizowane służby. To tylko założenia ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Działania pod kryptonimem „Bieszczadnik 2019”, zrealizowane zostały przy współpracy ze Strażą Pożarną oraz Starostwem Powiatowym w Ustrzykach Dolnych. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej.


Na terenie Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych, zorganizowano ćwiczenia obronne, które odbyły się w formie pokazu. Tematem ćwiczenia było „osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”, o kryptonimie „BIESZCZADNIK 2019”. Epizod praktyczny rozegrany został w godz. 11.00 – 14.00. Scenariusz działań zakładał, że pracownik Starostwa Powiatowego ujawnia na terenie obiektu niezidentyfikowany pakunek z nieznaną zawartością (podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego). Na terenie budynku starostwa bez zbędnej zwłoki zarządza ewakuację pracowników urzędu oraz osób w nim przebywających.

Zgodnie z przyjętymi procedurami pracownik starostwa powiadamia telefonicznie Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zaistniałym zdarzeniu, a WCPR pozostałe służby. Dyżurny w celu potwierdzenia zgłoszenia wysyła w podane miejsce patrol, który po przyjeździe na miejsce zdarzenia potwierdza informację. Następnie wysyłane są odpowiednie służby – Policja, Straż Pożarna oraz wsparcie medyczne. W trakcie ewakuacji dochodzi do wybuchu, w środku pozostają osoby poszkodowane. Policjant NGRMP oraz funkcjonariusz SG z psem tropiącym, sprawdzają budynek pod kątem drugiego ładunku wybuchowego. W tym czasie strażacy wynoszą osoby poszkodowane i gaszą pożar. Na koniec policjanci grupy dochodzeniowej zabezpieczą teren, celem przeprowadzenia dalszych czynności.

Całej akcji osobiście przyglądał się I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych nadkom. Grzegorz Koczera wraz ze Starostą Bieszczadzkim Markiem Andruchem i Wicestarostą Arturem Woźny, jak również pozostałymi dowódcami służb ratowniczych i zainteresowanymi pokazem.

Tak właśnie w największym skrócie wyglądał scenariusz piątkowych ćwiczeń. Chociaż to tylko relacja z przebiegu ćwiczeń obronnych, to nigdy nie wiadomo, jaki scenariusz napisze życie. Dlatego też działania tego typu pozwalają lepiej przygotować się wszystkim służbom, ale również i mieszkańcom na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych i zagrażających życiu.

źródło: KPP Ustrzyki Dolne

foto:K. Lenkiewicz- Winiarska

05-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)