REKLAMA
REKLAMA

PKPS wydaje żywność. „Nie musimy tego robić” (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Polski Komitet Pomocy Społecznej w Sanoku już kilka razy wydawał żywność w ramach obecnej edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Paczka żywnościowa składać się musi z minimum trzech artykułów spożywczych, z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo.

Na liście 21 produktów

W skład rocznego zestawu wchodzi: groszek z marchewką (3,6 kg), fasola biała (3,6 kg), koncentrat pomidorowy (1,6 kg), buraczki wiórki (1,05 kg), powidła śliwkowe (1,8 kg), makaron jajeczny (4,5 kg), makaron kukurydziany (0,5 kg), ryż biały (3 kg), kasza gryczana (1,5 kg), herbatniki maślane (0,8 kg), mleko UHT (7 kg), ser podpuszczkowy (2,4 kg), szynka drobiowa (3 kg), szynka wieprzowa (2,1 kg), pasztet wieprzowy (0,64 kg), kabanosy wieprzowe (0,36 kg), filet z makreli (1,7 kg), cukier (4 kg), miód nektarowy (0,4 kg), olej rzepakowy (4 kg) oraz gołąbki w sosie pomidorowym (1,6 kg).

Wydawaniem żywności mogą zajmować się organizacje o charakterze, takim jak PKPS.  Towar odbierany jest z Krosna. Koszty transportu pokrywane są przez sponsorów. Praca przy dystrybucji towaru to wolontariat.

– Obecnie mamy stabilną sytuację, jeżeli chodzi o zapewnienie środków na transport towarów. Duża w tym zasługa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku, który  regularnie nas wspiera – mówi Marta Łakos, prezes PKPS w Sanoku.

Kryterium dochodowe, które musi zostać spełnione, aby otrzymać paczkę wynosi wynosi 1402 zł netto, gdy osoba samotnie zamieszkuje w gospodarstwie i 1056 zł netto na osobę, w przypadku rodziny.

– Zwiększył się próg dochodowy i obserwujemy wzrost zainteresowania tym rodzajem pomocy. Największy wśród samotnych emerytów – dodaje Marta Łakos.

Kłótnie i wyzwiska

Praktycznie za każdym razem gdy żywność jest wydawana, dochodzi do utarczek słownych, pomiędzy wydającymi a odbierającymi produkty. Dlaczego tak się dzieje?

– Ludzie myślą, że my na tym coś zarabiamy, że to nasza praca. A tak nie jest. Robimy to za darmo. My naprawdę nie musimy tego robić. W wielu gminach taka pomoc nie jest udzielana, bo nikt się tym nie zajmuje. Zapraszamy do pomocy. My tu nie mamy nic do ukrycia – mówi zdecydowanie nasza rozmówczyni.

Polski Komitet Pomocy Społecznej w Sanoku wydaje żywność mieszkańcom Sanoka oraz Gminy Wiejskiej Sanok. Łącznie z tego rodzaju pomocy korzysta około 2 tysięcy osób.

Wydawanie produktów w ramach tej edycji programu 2014 – 2020, ma potrwać do czerwca.

Poniżej zdjęcia z ostatniej akcji wydawania żywności.

01-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)