REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy Terytorialsi będą operatorami bezzałogowców (FOTO)

PODKARPACIE. Dobiegł końca pierwszy kurs dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Od stycznia 2020 roku kompetencje Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności, w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych.

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych w maju i czerwcu br., a także zaangażowanie formacji w liczne akcje poszukiwawcze (trzynaście od 2018 roku, w tym dziesięć w roku bieżącym) pokazały potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza. Takie zdolności są też klasycznym przykładem kompetencji podwójnego zastosowania na wojnę ale i w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo działalność kryzysowa spowoduje wzrost umiejętności przydatnych w czasie działań bojowych. Od stycznia 2020 r. kompetencje WOT w tym zakresie znajdą się w systemie zarządzania kryzysowego.

W ostatnich dniach sierpnia kandydaci na operatorów BSP z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i innych brygad wchodzących w skład WOT realizowali pierwsze samodzielne loty szkolne wykorzystując, będące na wyposażeniu formacji, Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye. Zanim uczestnicy szkolenia rozpoczęli zajęcia praktyczne uczestniczyli w szkoleniu producenta, firmy WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania.

Obecnie, na wyposażeniu WOT występuje trzy zestawy BSP FlyEye, do końca bieżącego roku planowane są dostawy kolejnych dziewięciu zestawów, co łączenie będzie stanowiło 36 platform powietrznych posiadających głowice obserwacyjne dzienno-nocne.
FlyEye to po amunicji krążącej Warmate drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

02-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)