REKLAMA
REKLAMA

Trwa kwalifikacja wojskowa. Wezwanych blisko 1800 osób

REGION / PODKARPACIE. Trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. W czterech powiatach podległych Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Sanoku przed komisjami lekarskimi stanie 1572 mężczyzn oraz 93 kobiety. – Kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie I i II kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska – mówi mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.

Od 4 lutego do 26 kwietnia br. w kraju prowadzona jest kwalifikacja wojskowa.

W powiecie sanockim rozpoczęła się ona 25 lutego i potrwa do 29 marca. Powiatowa Komisja Lekarska w Sanoku pracować będzie w budynku byłego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Jagiellońskiej 22 i obejmie 728 mężczyzn oraz 43 kobiety – precyzuje mjr Lasek.

W pozostałych powiatach, które swoim zasięgiem obejmuje WKU w Sanoku, również zaplanowano kwalifikacje wojskowe. I tak Powiatowa Komisja Lekarska w Lesku urzęduje od 4 marca do 22 marca w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik” przy ul. Jana Pawła II 18 b, obejmując swoim zasięgiem działania powiat leski i bieszczadzki. Tutaj liczba podlegających wezwaniu do kwalifikacji wojskowej wynosi 378 mężczyzn i 10 kobiet.

Z kolei Powiatowa Komisja Lekarska w Brzozowie jak co roku pracować będzie w budynku Brzozowskiego Domu Kultury przy ul . Armii Krajowej 3, w dniach od 4 do 28 marca, obejmując 466 mężczyzn i 40 kobiet.

Kwalifikacja wojskowa nie oznacza powołania do wojska, a każdy zgłaszający się do niej, zostaje przeniesiony do rezerwy i tym samym posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej bez jej odbycia. Powołanie do służby wojskowej może nastąpić wyłącznie na wniosek zainteresowanego ochotnika – kwituje szef wydziału rekrutacji. 

W tym roku do kwalifikacji wojskowej wezwani zostaną:

  • mężczyźni urodzeni w 2000 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby urodzone w latach 1998-1999, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej);
  • osoby urodzone w latach 1998-1999, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, a osoby te złożyły lub złożą w trybie art. 28 ust. 4 i 4 b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Sanoku o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej);
  • kobiety urodzone w latach 1995 – 2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko–dentystyczny, pielęgniarstwo, weterynaria, psychologia i ratownictwo medyczne; oraz szkół policealnych kształcących w zawodach: technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • ponadto osoby które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego w którym kończą 24 rok życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

foto: WKU Sanok/fb

04-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)