REKLAMA
REKLAMA

SANOK: 2019 rokiem Zdzisława Beksińskiego. „Sanok kulturalną stolicą Bieszczadów” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Uchwałą Rady Miasta Sanoka przyjętą podczas V Sesji Rady Miasta Sanoka rok 2019 ustanowiony został Rokiem Zdzisława Beksińskiego.

ts

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin wielkiego sanoczanina, wspaniałego artysty i malarza.

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku, 24 lutego 1929 r. Zmarł 21 lutego 2005 r. w Warszawie. Był malarzem, fotografem, rysownikiem i grafikiem. Jego prace można było podziwiać w nawet najbardziej odległych zakątkach świata. Galeria Zdzisława Beksińskiego znajduje się również w sanockim Muzeum Historycznym.

Pomysł wypłynął z Muzeum Historycznego. Dyrektor Wiesław Banach, ściśle współpracujący z Fundacją „Beksiński” i jej prezesem Januszem Baryckim, chciał, by ten rok, ze względu na 90. rocznicę urodzin malarza był w Sanoku rokiem Zdzisława Beksińskiego i z prośbą o akceptację tego pomysłu zwrócił się do władz miasta. Przygotowano stosowną uchwałę i 24 stycznia podczas V sesji radni VIII kadencji jednogłośnie ją przyjęli – mamy oficjalnie Rok Beksińskiego – mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

W Sanoku kumulacja wydarzeń wokół Zdzisława Beksińskiego i jego twórczości planowana jest na drugą połowę sierpnia.

Zainteresowanie Beksińskim nie spada, liczymy na to, że Sanok będzie w tym roku letnią kulturalną stolicą Bieszczadów. Planowane są koncerty muzyki klasycznej i jazzowe, wystawa fotograficzna, spotkania z ludźmi, którzy znali osobiście rodzinę Beksińskich, pokazy filmów dokumentalnych. Warto już dziś pomyśleć o uczestnictwie w tych wakacyjnych atrakcjach i zaplanować sobie urlop w Sanoku w drugiej połowie sierpnia – dodaje gospodarz miasta.

Sanok jest miastem znanym w Polsce i na świecie za sprawą twórców, takich między innymi jak Zdzisław Beksiński. Spuścizna Beksińskiego, znajdująca się na zamku w zbiorach Muzeum Historycznego, to także magnes dla turystów. Dyrektor Banach ma pomysł, by obchody Roku Beksińskiego skoncentrować w okresie wakacyjnym, gdy jest najlepsza pogoda i kiedy najwięcej osób przyjeżdża do Sanoka i w Bieszczady.

źródło: Urząd Miasta Sanoka

foto: materiały nadesłane

29-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)