REKLAMA
REKLAMA

SANOK: 2019 rokiem Zdzisława Beksińskiego. „Sanok kulturalną stolicą Bieszczadów” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Uchwałą Rady Miasta Sanoka przyjętą podczas V Sesji Rady Miasta Sanoka rok 2019 ustanowiony został Rokiem Zdzisława Beksińskiego.

ts

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin wielkiego sanoczanina, wspaniałego artysty i malarza.

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku, 24 lutego 1929 r. Zmarł 21 lutego 2005 r. w Warszawie. Był malarzem, fotografem, rysownikiem i grafikiem. Jego prace można było podziwiać w nawet najbardziej odległych zakątkach świata. Galeria Zdzisława Beksińskiego znajduje się również w sanockim Muzeum Historycznym.

Pomysł wypłynął z Muzeum Historycznego. Dyrektor Wiesław Banach, ściśle współpracujący z Fundacją „Beksiński” i jej prezesem Januszem Baryckim, chciał, by ten rok, ze względu na 90. rocznicę urodzin malarza był w Sanoku rokiem Zdzisława Beksińskiego i z prośbą o akceptację tego pomysłu zwrócił się do władz miasta. Przygotowano stosowną uchwałę i 24 stycznia podczas V sesji radni VIII kadencji jednogłośnie ją przyjęli – mamy oficjalnie Rok Beksińskiego – mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

W Sanoku kumulacja wydarzeń wokół Zdzisława Beksińskiego i jego twórczości planowana jest na drugą połowę sierpnia.

Zainteresowanie Beksińskim nie spada, liczymy na to, że Sanok będzie w tym roku letnią kulturalną stolicą Bieszczadów. Planowane są koncerty muzyki klasycznej i jazzowe, wystawa fotograficzna, spotkania z ludźmi, którzy znali osobiście rodzinę Beksińskich, pokazy filmów dokumentalnych. Warto już dziś pomyśleć o uczestnictwie w tych wakacyjnych atrakcjach i zaplanować sobie urlop w Sanoku w drugiej połowie sierpnia – dodaje gospodarz miasta.

Sanok jest miastem znanym w Polsce i na świecie za sprawą twórców, takich między innymi jak Zdzisław Beksiński. Spuścizna Beksińskiego, znajdująca się na zamku w zbiorach Muzeum Historycznego, to także magnes dla turystów. Dyrektor Banach ma pomysł, by obchody Roku Beksińskiego skoncentrować w okresie wakacyjnym, gdy jest najlepsza pogoda i kiedy najwięcej osób przyjeżdża do Sanoka i w Bieszczady.

źródło: Urząd Miasta Sanoka

foto: materiały nadesłane

29-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)