REKLAMA
REKLAMA

SANOK: 500 plus na pierwsze dziecko. Zrealizowano wypłaty

SANOK / PODKARPACIE. Wczoraj i dziś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sanoku zrealizował pierwsze wypłaty w ramach świadczenia 500 plus po rozszerzeniu programu. Pieniądze ze sztandarowego programu socjalnego rządu, po raz pierwszy trafią na konta sanockich rodzin z jednym dzieckiem. W ujęciu ogólnym (wnioski dla wszystkich dzieci) MOPS zlecił wykonanie wypłat na kwotę ponad 1,8 mln zł. Jeszcze w lipcu będą kolejne wypłaty.

Tomasz Sokołowski

Od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus również dla pierwszego dziecka. Stało się tak po rozszerzeniu sztandarowego programu prorodzinnego rządu. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sanoku pytamy, czy sanoczanie chętnie korzystają z nowych możliwości i czy zrealizowano już pierwsze wypłaty.

Szacunkowo, w Gminie Miasta Sanoka, uprawnionych do otrzymania świadczenia jest około 6 tys. dzieci. Od 1 do 24 lipca, do MOPS trafiło łącznie 1896 wniosków wypełnionych drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia, dokumenty można dostarczać w formie papierowej. To istotna informacja, bo jak przekazują pracownicy MOPS, sporo beneficjentów posiada konta w banku, za pośrednictwem którego nie można złożyć elektronicznych wniosków. Zatem na początku sierpnia, do sanockiego ośrodka może wpłynąć lawina dokumentów.

1-24 lipca – 1896 wniosków

– Rodziny z 1 dzieckiem: 1169 wniosków
– 2 dzieci: 602
– 3 dzieci: 110
– 4 dzieci: 11
– 5 dzieci: 3
– 6 dzieci: 1

W Sanoku mamy do czynienia z bardzo podobną skalą składania wniosków, jak w całym kraju – mówi Rafał Gużkowski, dyrektor MOPS w Sanoku. – 23 i 24 lipca zrealizowaliśmy wypłaty na kwotę ponad 1,8 mln zł. Jeszcze w lipcu wykonane zostaną kolejne przelewy.

Na ten moment ciężko oszacować ile dodatkowych wniosków trafiło do MOPS po rozszerzeniu programu. Wnioski na pierwsze dziecko mogą zawierać się w zasadzie w każdej z wyżej podanych grup. Jak dowiadujemy się w ośrodku, skalę nowych wypłat będzie można oszacować na początku października. We wrześniu kończy się bowiem jeden z etapów naboru. O szczegółach pisaliśmy tutaj: SANOK: Kiedy i gdzie składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko?

Wnioski są na bieżąco procedowane. Kolejne wypłaty przewidzieliśmy na przyszły tydzień. Sukcesywnie domawiamy pieniądze w urzędzie wojewódzkim, aby mieszkańcy Sanoka otrzymywali środki jak najszybciej – mówi Dariusz Jabłoński, z-ca dyrektora MOPS w Sanoku.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500+ obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Ze świadczenia 500+ skorzysta około 6,8 mln osób w całej Polsce. To prawie dwa razy więcej dzieci niż do tej pory. Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje takiemu rodzicowi, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze na nowych zasadach?

Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak przedstawiają się poszczególne, maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

– Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
– Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
– Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
– Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
– Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Kiedy i gdzie składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko?

źródło: Red., MOPS Sanok, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

24-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)