REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Dodatkowe oddziały w ogólniakach!

SANOK / PODKARPACIE. Decyzją władz powiatu w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku zostaną utworzone dodatkowe oddziały zarówno dla absolwentów gimnazjów, jak i uczniów, którzy zakończyli naukę w ośmioletniej szkole podstawowej. W „jedynce” zamiast 10 oddziałów będzie 12, w „dwójce” zamiast 8, powstanie 10. To dobra informacja dla uczniów i ich rodziców, w kontekście nerwów związanych z reformą i podwójnym naborem.

Starostwo Powiatowe w Sanoku dało zielone światło dyrektorom I i II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku na przeprowadzenie naboru powiększonego o dwa oddziały dla każdej ze szkół. Po jednym dla absolwentów wygaszanych gimnazjów oraz dla uczniów, którzy zakończyli edukację w ośmioletniej szkole podstawowej.

Dla I LO oznacza to, że zamiast 10 klas, stworzonych zostanie 12. W „dwójce” zamiast 8, uruchomionych zostanie 10 oddziałów.

Jest jednak jeden warunek. W dniach 5-10 lipca uczniowie muszą donieść do wybranej szkoły dokumenty, które potwierdzą ich decyzję o szkole, w której będą kontynuować edukację. Dyrektorzy dwóch sanockich liceów podejmą zatem ostateczną decyzję właśnie na podstawie zgłoszeń skompletowanych po 10 lipca.

Podczas posiedzenia zarządu gruntownie analizowaliśmy tegoroczną sytuację związaną z naborem. Przeprowadziliśmy wiele symulacji. Doszliśmy do wniosku, że bez zaburzania naboru w pozostałych szkołach powiatowych, możemy zwiększyć pulę wolnych miejsc w I i II LO – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki. – Jestem w kontakcie z dyrektorami liceów i wiem, że aktualnie przed sekretariatami ustawione są kolejki uczniów, którzy donoszą świadectwa, to dobry prognostyk.

. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców. Chcemy dać szansę młodzieży, aby została w Sanoku i nie musiała decydować się na licea z regionu, do których trzeba dojeżdżać. Przeprowadzone przez nas symulacje wskazały, że decyzję o utworzeniu czterech dodatkowych oddziałów można podjąć bez jakiegokolwiek ryzyka zaburzenia naboru do techników – potwierdza Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego.

Cieszę się z takiej decyzji organu prowadzącego. To dobra wiadomość dla uczniów i ich rodziców. Z perspektywy organizacji życia szkoły oznacza to dodatkowe wyzwania, ale poradzimy sobie. W zakresie dodatkowego zatrudnienia, na pewno będziemy korzystać z usług nauczycieli spoza naszej szkoły – mówi Marek Cycoń, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

W obliczu paniki rozlewanej w mediach, a dotyczącej problemów z podwójnym naborem w innych miastach, decyzja władz powiatu to bardzo dobra informacja dla naszych uczniów i rodziców. Jeśli uda się zapełnić dodatkowe oddziały, pod kątem organizacyjnym nie będzie absolutnie żadnego problemu. Pięć lat temu w naszej szkole funkcjonowały 24 oddziały. Teraz może ich być 22, zatem pojemność szkoły będzie wystarczająca. Jeśli chodzi o pomoc nauczycieli z zewnątrz, być może zajdzie potrzeba zatrudnienia kilku osób na niepełny wymiar. W pierwszej kolejności będziemy jednak uzupełniać etaty pracujących u nas nauczycieli, którzy do tej pory nie mieli pełnego etatu – komentuje Robert Rybka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

foto: Red., archiwum I LO

06-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)