REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Dodatkowe oddziały w ogólniakach!

SANOK / PODKARPACIE. Decyzją władz powiatu w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku zostaną utworzone dodatkowe oddziały zarówno dla absolwentów gimnazjów, jak i uczniów, którzy zakończyli naukę w ośmioletniej szkole podstawowej. W „jedynce” zamiast 10 oddziałów będzie 12, w „dwójce” zamiast 8, powstanie 10. To dobra informacja dla uczniów i ich rodziców, w kontekście nerwów związanych z reformą i podwójnym naborem.

Starostwo Powiatowe w Sanoku dało zielone światło dyrektorom I i II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku na przeprowadzenie naboru powiększonego o dwa oddziały dla każdej ze szkół. Po jednym dla absolwentów wygaszanych gimnazjów oraz dla uczniów, którzy zakończyli edukację w ośmioletniej szkole podstawowej.

Dla I LO oznacza to, że zamiast 10 klas, stworzonych zostanie 12. W „dwójce” zamiast 8, uruchomionych zostanie 10 oddziałów.

Jest jednak jeden warunek. W dniach 5-10 lipca uczniowie muszą donieść do wybranej szkoły dokumenty, które potwierdzą ich decyzję o szkole, w której będą kontynuować edukację. Dyrektorzy dwóch sanockich liceów podejmą zatem ostateczną decyzję właśnie na podstawie zgłoszeń skompletowanych po 10 lipca.

Podczas posiedzenia zarządu gruntownie analizowaliśmy tegoroczną sytuację związaną z naborem. Przeprowadziliśmy wiele symulacji. Doszliśmy do wniosku, że bez zaburzania naboru w pozostałych szkołach powiatowych, możemy zwiększyć pulę wolnych miejsc w I i II LO – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki. – Jestem w kontakcie z dyrektorami liceów i wiem, że aktualnie przed sekretariatami ustawione są kolejki uczniów, którzy donoszą świadectwa, to dobry prognostyk.

. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców. Chcemy dać szansę młodzieży, aby została w Sanoku i nie musiała decydować się na licea z regionu, do których trzeba dojeżdżać. Przeprowadzone przez nas symulacje wskazały, że decyzję o utworzeniu czterech dodatkowych oddziałów można podjąć bez jakiegokolwiek ryzyka zaburzenia naboru do techników – potwierdza Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego.

Cieszę się z takiej decyzji organu prowadzącego. To dobra wiadomość dla uczniów i ich rodziców. Z perspektywy organizacji życia szkoły oznacza to dodatkowe wyzwania, ale poradzimy sobie. W zakresie dodatkowego zatrudnienia, na pewno będziemy korzystać z usług nauczycieli spoza naszej szkoły – mówi Marek Cycoń, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

W obliczu paniki rozlewanej w mediach, a dotyczącej problemów z podwójnym naborem w innych miastach, decyzja władz powiatu to bardzo dobra informacja dla naszych uczniów i rodziców. Jeśli uda się zapełnić dodatkowe oddziały, pod kątem organizacyjnym nie będzie absolutnie żadnego problemu. Pięć lat temu w naszej szkole funkcjonowały 24 oddziały. Teraz może ich być 22, zatem pojemność szkoły będzie wystarczająca. Jeśli chodzi o pomoc nauczycieli z zewnątrz, być może zajdzie potrzeba zatrudnienia kilku osób na niepełny wymiar. W pierwszej kolejności będziemy jednak uzupełniać etaty pracujących u nas nauczycieli, którzy do tej pory nie mieli pełnego etatu – komentuje Robert Rybka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

foto: Red., archiwum I LO

06-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)