REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Krwi dla Oliwii na pewno nie zabraknie. „Sanok ma świetny oddział” (WYWIAD)

SANOK / PODKARPACIE. Zapraszamy na rozmowę z Ewą Zawilińską, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Pytamy o spontaniczną reakcję sanoczan na apel o krew dla 7-letniej Oliwii chorej na białaczkę szpikową, o zasoby krwi w wojewódzkim centrum oraz o najważniejsze zasady przy oddawaniu krwi, o których powinien pamiętać każdy dawca.

Tomasz Sokołowski, Esanok.pl: Czy spontaniczna reakcja sanoczan i setki mieszkańców, którzy w ostatnich dniach odwiedzili sanocki terenowy oddział RCKiK, cieszy szefową Regionalnego Centrum?

Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie: Oczywiście, że tak! Bardzo im za to dziękujemy. Wiem, że zawsze możemy liczyć i na mieszkańców powiatu sanockiego i na wszystkich mieszkańców Podkarpacia.

T.S.: To wyjątkowe województwo na mapie Polski?

E.Z.: Moim zdaniem zdecydowanie tak. Dzięki ofiarności naszych dawców pomagamy innym województwom w przypadku niedoborów krwi na ich terenie. W 2018 roku odnotowaliśmy 67 tys. donacji krwi i jej składników i było to o 16 tys. donacji więcej niż trzy lata wcześniej. To ogromny sukces wszystkich krwiodawców.

T.S.: Jak na tle innych oddziałów terenowych w województwie wypada Sanok?

E.Z.: To bardzo dobry oddział. Działa prężnie i ma wielu stałych krwiodawców. Apel związany z pomocą dla mieszkanki Sanoka i mobilizacja mieszkańców są godne podziwu i naśladowania. Tylko dzisiaj (piątek 15.03.2019 – przyp. red.) do punktu zgłosiło się 74 osoby, a krew oddało 68. To dwa razy więcej osób niż w inne dni. Dla porównania podam, że w stolicy województwa krew oddało dzisiaj 140 osób.

T.S.: Co powinniśmy wiedzieć oddając krew w ramach tego typu akcji, jak obecna skierowana na pomoc 7-letniej Oliwii?

E.Z.: Jest kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim to, że efektywniejszą pomoc potrzebującym udzielimy w sytuacji gdy do punktów pobrań będą zgłaszać się dawcy regularnie w równym odstępie czasu. Trzeba pamiętać, że pobrane czerwone krwinki, które żyją poza organizmem najdłużej, są przydatne przez 42 dni. Później nie można ich wykorzystać. Z kolei jeśli chodzi o płytki krwi, żyją one jedynie przez 5 dni. Można je mrozić i przechowywać nawet przez dwa lata, ale te „świeże” mają większą wartość kliniczną. Istotne, aby pamiętać, że płytki krwi można oddawać tylko w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, gdzie dysponujemy specjalistycznym sprzętem do izolowania poszczególnych składników krwi. W oddziałach terenowych oddawanie płytek krwi jest niemożliwe. Reasumując, spontaniczne akcje cieszą i apeluję, aby dawcy się nie zniechęcali, ale z perspektywy późniejszego wykorzystania pobranej krwi, lepiej jest gdy do punktów zgłaszają się osoby regularnie, w mniej więcej równych odstępach czasu. Nie powinniśmy magazynować zbyt dużo krwi, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której nie zostanie ona wykorzystana. Trzeba pamiętać, że dawca, u którego pobrano 450 ml krwi, może ponownie zgłosić się do punktu dopiero po upływie dwóch miesięcy.

T.S.: Co jednak w sytuacji, kiedy słyszymy apel o pilnej potrzebie zabezpieczenia dużej ilości krwi?

E.Z.: Warto skonsultować z nami takie akcje abyśmy mogli je koordynować. Nikogo oczywiście nie krytykujemy, jak najbardziej rozumiemy chęć niesienia pomocy. Regionalne Centrum Krwiodawstwa ma obowiązek zabezpieczenia krwi potrzebnej podmiotom leczniczym na terenie naszego województwa i także właściwego gospodarowania zapasami . Nie ma więc takiej możliwości, aby dla jakiegokolwiek pacjenta zabrakło krwi. Tak samo jest w przypadku 7-letniej Oliwii. W sytuacjach kryzysowych mamy możliwość przetransportowania krwi z innego województwa. Proszę też pamiętać, że nigdy nie oddajemy krwi konkretnemu pacjentowi, a czasem przyjeżdżają do nas bliscy chorego, którzy mówią, że oddadzą krew, ale tylko dla członka rodziny. Krew pobrana we wszystkich terenowych Oddziałach na Podkarpaciu trafia do naszego Centrum w Rzeszowie i jest rozdysponowywana według potrzeb. Poziom zasobów wszystkich grup krwi jest na bieżąco monitorowany. Codziennie analizujemy potrzeby. Dawcy mogą sprawdzić stan krwi w RCKiK w Rzeszowie na naszej stronie internetowej www.rckk.rzeszow.pl. do czego zachęcamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wielkie serca sanoczan! Tłumnie oddają krew dla 7-letniej Oliwii (VIDEO)

foto: materiały nadesłane

16-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)