REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Niebezpiecznie zdarzenie nagrane przez samochodową kamerkę (VIDEO)

SANOK: Niebezpiecznie zdarzenie nagrane przez samochodową kamerkę (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Do naszej redakcji dotarło nagranie z samochodowej kamerki, na którym widać pieszego przechodzącego przez ulicę w niebezpiecznym miejscu. Dzięki czujności kierowcy nie doszło do potrącenia. Uważajmy!

Zapis video pochodzi z lipca tego roku. Samochód osobowy, który poruszał się ul. Mickiewicza chciał skręcić w prawo w ul. Żwirki i Wigury. Tam jednak, przez jezdnię przechodził pieszy, który zdawał się nie zwracać uwagi na nadjeżdżające samochody. Czujność i dobra obserwacja drogi przez kierowcę sprawiła, że nie doszło do potrącenia.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze. Zarówno w przypadku prowadzenia pojazdów, jak i wtedy, gdy jesteśmy pieszymi.

Nie bez znaczenia dla warunków panujących na drogach jest także pora roku. Aktualnie mamy wcześnie zapadający zmrok, mgły, a niekiedy intensywne opady deszczu, czyli stałe elementy jesiennej pogody. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Funkcjonariusze proszą i przestrzegają, aby zachować szczególną ostrożność. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Nadejście jesiennej aury sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Częste opady deszczu czy spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Dodatkowym utrudnieniem są poranne mgły. Ograniczają one nie tylko widoczność, nawet do kilkunastu metrów, ale również, osadzając się na jezdni, sprawią, że nawierzchnia staje się śliska. Pamiętajmy, że leżące na drogach liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć i przewidywać zagrożenia.

Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Dlatego też szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

źródło: Red., KPP Sanok

video nadesłane

04-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)