REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Od kwietnia zacznie funkcjonować blok operacyjny za 23 mln zł! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Trwają prace wykończeniowe w nowym pawilonie sanockiego szpitala, w którym powstaje blok operacyjny i centralna sterylizacja. Trakt zlokalizowany jest obok lądowiska dla helikopterów. Inwestycja za 23 mln zł ma przenieść lecznicę w świat nowoczesnej medycyny. 5 sal, świetnej jakości wyposażenie i ciągi komunikacyjne maksymalnie skracające czas dotarcia na stół operacyjny. Kwiecień 2019 roku to ważna data dla wszystkich mieszkańców powiatu sanockiego i całego regionu.

Tomasz Sokołowski

Obowiązek posiadania nowoczesnego traktu operacyjnego narzucił rząd już kilka lat temu. Szpitale miały czas na przygotowanie i realizację inwestycji. Jedne więcej, drugie mniej, w zależności od tego, czym do tej pory dysponowały. I tak, część lecznic czekała gruntowna modernizacja, ale część musiała liczyć się z budową całych pawilonów. Blisko spełnienia wyśrubowanych wymogów ustawy jest sanocki szpital. Przed nim ostatnia prosta do uruchomienia nowoczesnego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizacją.

Wszystko zostanie umiejscowione na dwóch kondygnacjach. Na górnej powstanie blok operacyjny, na dolnej centralna sterylizacja. Ponadto, zostanie wybudowany łącznik pomiędzy blokiem operacyjnym, a pawilonem diagnostyczno-zabiegowym. Budynek zostanie częściowo przeznaczony na pomieszczenia dla bloku, a częściowo dla OIOM-u. Pięć sal operacyjnych, wykonanych w najwyższej technologii i na najwyższym poziomie to standard, na który zasługują mieszkańcy naszego powiatu – wyjaśniał na naszym portalu Piotr Galik, inspektor nadzoru w SP ZOZ w Sanoku.

Obecnie użytkowany blok operacyjny został wybudowany, podobnie jak cały obiekt, w latach 60′ poprzedniego wieku. Dlatego różnica pomiędzy aktualnym traktem, a powstającym będzie kolosalna.

To jak zamienić malucha na Mercedesa klasy S – obrazuje Grzegorz Panek, zastępca dyrektora ds. administracyjnych SP ZOZ w Sanoku.

Pawilon powstaje w ramach zadania „Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego w Rejonie Bieszczadzkim poprzez rozbudowę i przebudowę SP ZOZ w Sanoku – I etap Blok Operacyjny i Centralna Sterylizacja”. Wiadomo, że na bloku zlokalizowanych będzie 5 sal. Każda dedykowana poszczególnym specjalnościom: chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, laryngologii, urologii i ortopedii.

Budowa bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji stanowi jeden z etapów zadania. Drugi to pozyskanie aparatów i sprzęt medycznego, potrzebnego do wyposażenia bloku. Na liście zakupów znalazło się około 200 pozycji. Jak udało nam się dowiedzieć, cały sprzęt został już zakupiony i znajduje się na terenie szpitala.

Aparat rentgenowski, aparaty do znieczuleń, aparatura i sprzęt medyczny niezbędny do zabiegów operacyjnych, czy choćby podstawowe rzeczy, takie jak stoły operacyjne – wyliczał Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Inwestycja pochłonie 23 mln zł. 10 mln zł pochodzi ze środków unijnych, które zostały rozdysponowane w ramach RPO. 1,5 mln zł dołożyło starostwo, a na pozostałą część szpital wziął kredyt. Prace wykończeniowe na bloku potrwają do końca lutego. Marzec będzie czasem odbiorów i załatwiania wszelkich formalności. Nowy blok operacyjny zostanie uruchomiony 1 kwietnia. Znajduje się on naprzeciw lądowiska dla helikopterów i z jednej strony będzie się łączył z SORem, z drugiej z Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej, który zostanie zorganizowany w miejscu, gdzie do tej pory funkcjonował i do kwietnia będzie działał blok.

W porównaniu do dotychczasowego bloku, nowy trakt będzie jak z innego świata. Oznacza nowoczesność, profesjonalizm i bezpieczeństwo – mówi dyrektor szpitala.

Nowy pawilon to 100-procentowe bezpieczeństwo dla pacjentów i personelu medycznego – dodaje zastępca szefa jednostki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nowa rzeczywistość na sanockiej laryngologii. „Krok ku nowoczesności” (ZDJĘCIA)

Foto nagłówek: zdjęcie poglądowe

12-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)