REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Przedszkole nr 3 wznawia działalność od poniedziałku

SANOK / PODKARPACIE. Od poniedziałku 25 listopada Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 3 w Sanoku wznawia działalność.  Sanepid wyraził zgodę na ponowne uruchomienie placówki.

Od poniedziałku 25 listopada 2019 r. Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 3 w Sanoku po prawie miesięcznej przerwie zostaje ponownie uruchomione. Wczoraj tj. 21 listopada 2019 r. w godzinach popołudniowych SANEPID wyraził zgodę na wznowienie działalności placówki wydając stosowną decyzję – czytamy w komunikacie na stronie sanockiego magistratu.

Przypomnijmy, że niemal miesięczna przerwa w pracy placówki była spowodowana wykryciem salmonelli.

Do przedszkola mogą wrócić dzieci zdrowe. Będą przyjmowane zarówno w budynku na ul. Podgórze jak i Kochanowskiego.

Szczegółowe informacje udzielane są w sekretariacie placówki pod nr telefonu: 13 46 45 340.

 

Przypomnijmy, że w wyniku przeprowadzonych badań mikrobiologicznych próbek żywnościowych pobranych w dniu 25.10.2019 r. w Samorządowym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Sanoku, stwierdzono zakażenie pałeczkami Salmonella Enteritidis trzech posiłków serwowanych dzieciom:

  • sałatka jarzynowa,
  • surówka z marchwi i jabłka,
  • kawa inka z mlekiem.

Poniżej odpowiedź sanockiego sanepidu na nasze pytania:

  • Skala zachorowań jest bardzo duża. Zakażenie trzech potraw, w tym napoju kawa inka z mlekiem, wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że zawinił tu czynnik ludzki. Mogło dojść do wtórnego zanieczyszczenia posiłków. W czasie prowadzonych czynności kontrolnych ustalono nieprawidłowe postępowanie personelu podczas procesów produkcyjnych przygotowywanych potraw. Stwierdzono krzyżowanie się dróg „czystych” z częścią „brudną”, a także nie zachowanie zasad Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przez personel.
  • W dniu 20.11.2019 r. przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku przeprowadzili czynności kontrolne w Samorządowym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Sanoku ul. Podgórze 26 oraz Oddziale przy ul. Kochanowskiego 2. W czasie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Potwierdzono spełnienie warunków do ponownego uruchomienia przedszkola oraz po ocenie stanu personelu, który może wykonywać czynności w przedszkolu PPIS w Sanoku wyraził zgodę na wznowienie działalności przedszkola.
  • Przedszkole przygotowane jest do przyjęcia zdrowych dzieci. Wszystkie pomieszczenia i wyposażenie utrzymane w dobrym stanie higieniczno-sanitarnym. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku pismem z dnia 21.11.2019 r. wyraził zgodę na wznowienie działalności Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 3 w Sanoku, ul. Podgórze 26 oraz Oddziału w Sanoku ul. Kochanowskiego 2. Proponowany przez Panią Dyrektor Przedszkola termin uruchomienia placówki to dzień 25.11.2019 r.
  • Liczba dzieci zdrowych mogących powrócić do przedszkola wzrasta – na dzień dzisiejszy 120.
  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny może zezwolić lub zakazać powrotu dzieci nosicieli do przedszkola biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na danym terenie oraz rozwiązania techniczne proponowane przez organ prowadzący. Sprawa organizacji opieki nad dziećmi nosicielami leży w gestii organu prowadzącego.
26-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)