REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Wzrosła liczba strajkujących nauczycieli w podstawówkach i przedszkolach

SANOK / PODKARPACIE. Trwa drugi dzień strajku nauczycieli. Dzisiaj w szkołach średnich zdecydowanie mniej młodzieży pojawiło się w placówkach oświatowych, z kolei w stosunku do poniedziałku do pracy przyszło więcej nauczycieli. Natomiast odwrotnie jest w szkołach podstawowych i przedszkolach w mieście. Tutaj ogółem strajkuje o 22 nauczycieli więcej niż dnia poprzedniego.

8 kwietnia nauczyciele sanockich szkół podstawowych, średnich oraz przedszkoli przystąpili do wcześniej zapowiadanego strajku.

W ogólnopolskiej akcji protestacyjnej bierze udział 10 miejskich placówek oświatowych: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 1, Samorządowe Przedszkole Publiczne 3 i Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 4.

Lekcje i zajęcia dydaktyczne w normalnym porządku odbywają się w Szkole Podstawowej nr 7 oraz Samorządowym Przedszkolu Publicznym nr 2.

W podstawówkach i przedszkolach liczba strajkujących wzrosła

W poniedziałek, czyli pierwszego dnia strajku, o godzinie 8.00 na 568 nauczycieli ogółem, do akcji protestacyjnej przystąpiło 54 pedagogów przedszkolnych oraz 254 nauczycieli szkół podstawowych, co ogólnie daje 308 nauczycieli strajkujących.

Z kolei drugiego dnia strajku 9 kwietnia na godzinę 10.00 statystyka zwiększyła się. I tak spośród 566 nauczycieli ogółem, 55 pedagogów strajkuje w sanockich przedszkolach, natomiast w podstawówkach liczba ta sięga 275 osób. Łącznie w placówkach oświatowych podległych sanockiemu magistratowi protest ogólnopolski podjęło 330 nauczycieli. Z uczestnictwa w strajku nie skorzystało w sumie 40 nauczycieli i 23 dyrektorów.

We wszystkich szkołach i przedszkolach podlegających Gminie Miasta Sanoka uczniowie mają zapewnioną fachową opiekę oraz zajęcia wychowawcze, które nie zostały odwołane – podkreśla Grzegorz Kornecki, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Dlatego też rodzice 184 maluchów postanowili odprowadzić swoje pociechy do przedszkoli, to o 17  osób więcej niż 1 dnia strajku. Inaczej jest w sanockich podstawówkach – dzisiaj do szkoły przyszło 149 uczniów, wczoraj w placówkach oświatowych pojawiło się ich 274.

W tym miejscu warto dodać, że gdyby nie nauczyciele-emeryci to dzisiaj trudno byłoby zorganizować opiekę w SPP nr 1 w Sanoku, gdzie strajkują wszyscy pedagodzy.

foto: archiwum UM Sanok

Egzaminy nie są zagrożone

Jak zaznacza wiceburmistrz na ten moment nie ma zagrożenia, że nie odbędą się zaplanowane egzaminy gimnazjalne.

Podczas wczorajszego spotkania w urzędzie miasta z dyrektorami szkół i przedszkoli sanockich, omówiono liczbę nauczycieli oraz komisji jaka będzie potrzebna w każdej z placówek do przeprowadzenia egzaminów. Uruchomiliśmy wszystkich dyrektorów podległych jednostek, aby przekazali nam informację dotyczącą nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje pedagogiczne oraz poinformowali kto może być oddelegowany do komisji podczas egzaminu gimnazjalnego, w ramach swoich godzin pracy – wyjaśnia Grzegorz Kornecki.

Jak uzupełnia wiceburmistrz, nauczyciele mogą zostać również poproszeni o uczestnictwo w komisji poza swoimi godzinami pracy, wówczas otrzymają dodatkowe wynagrodzenie w ramach umowy-zlecenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nauczycieli emerytowanych, którzy w tych dniach zasiądą w komisjach egzaminacyjnych.

Są już porozumienia dyrektorów szkół podstawowych z dyrektorami ze szkół średnich. Ci nauczyciele także będą wspierać komisje. Podobnie sanocka PWSZ zadeklarowała, że może oddelegować dwie takie osoby, zarówno na czas egzaminów gimnazjalnych jak i kończących ósmą klasę.

Kłopotliwy może być jedynie 3 dzień egzaminów z języków obcych z uwagi na to, że będzie potrzebna większa liczba komisji, co wynika z dostosowania egzaminu gimnazjalnego do indywidualnych potrzeb uczniów. Zgodnie z przepisami w takiej komisji musi być obecny przynajmniej jeden nauczyciel z danej szkoły. Problem mógłby pojawić się wówczas, gdyby np. było potrzebne 5 komisji, a nauczycieli, którzy nie uczestniczą w strajku w danej placówce, tylko 4 – tłumaczy wiceburmistrz.

Z tego miejsca dziękujemy dyrektorom szkół i przedszkoli, którzy stanęli na wysokości zadania w tym trudnym okresie, a także pracownikom administracji i obsługi, którzy w zdecydowanej większości nie przystąpili do strajku wykonując swoją codzienną pracę. Podziękowania kierujemy także w stronę rodziców za okazaną wyrozumiałość i zapewnienie opieki swym dzieciom – podsumowuje Grzegorz Kornecki.

W szkołach średnich strajkuje mniej nauczycieli

W szkołach średnich na terenie powiatu sanockiego sytuacja wygląda podobnie jak wczoraj. W I i II LO w Sanoku trwają jeszcze rekolekcje. Jedna klasa z „dwójki” pojechała na zaplanowaną wycieczkę.

Dzisiaj rano zdecydowanie mniej młodzieży pojawiło się w szkołach średnich – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki. – Z kolei więcej nauczycieli jest do dyspozycji dyrektorów. W zasadzie w każdej ze szkół ta liczba waha się między 4 a 6-7 osób, które w strajku nie uczestniczą – dodaje starosta.

Jak podkreśla wynika to z tego, że nauczyciele o różnych godzinach rozpoczynają pracę w szkole. Wczoraj do godzin popołudniowych uzupełniano listy osób, które podejmują protest.

W specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nie strajkuje 12 nauczycieli. Jutro, czyli 10 kwietnia, rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. W SOSW odbędą się one zgodnie z harmonogramem. Uczestnictwo w komisjach egzaminacyjnych zadeklarowali pedagodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sanoku. Ponadto dyrektorzy mogą posiłkować się tymi osobami, które wypełniły ankietę na stronie kuratorium oświaty i są gotowe do pracy właśnie w takich komisjach – uzupełnia Stanisław Chęć. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sprawdzamy jak podczas strajku radzą sobie sanockie szkoły. Co z egzaminami? (VIDEO)

SANOK: Rodzice zareagowali na strajk. Co 10 uczeń w szkole (VIDEO)

SANOK: Niemal wszystkie placówki oświatowe strajkują!

SANOK: Niemal wszystkie szkoły opowiedziały się za strajkiem (WYNIKI REFERENDUM)

SANOK: Strajk nauczycieli. Walka o przyszłość naszych szkół

09-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)