REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Niemal wszystkie placówki oświatowe strajkują!

SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli. Nie inaczej jest w szkołach i przedszkolach na terenie Sanoka, czyli na terenie gdzie działa oddział ZNP Sanok. 18 placówek uczestniczy w strajku, potrwa on do odwołania.

 

– Na ten moment 18 z 19 szkół, gdzie odbyło się referendum, podjęło akcję strajkową – podaje Piotr Sieradzki, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oddział w Sanoku.

Na stronach szkół także odnaleźć można informacje dotyczące działania placówek oświatowych podczas strajku.

W związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli I LO w Sanoku od poniedziałku 8.04.2019 zajęcia dydaktyczne będą zawieszone. Szkoła zapewnia opiekę uczniom. W przypadku podpisania porozumienia między stronami i oficjalnego odwołania strajku lekcje odbędą się zgodnie z planem. Dyrektor I LO im. KEN w Sanoku Robert Rybka – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie sanockiej „Jedynki”.

Podobne informacje można odnaleźć na stronach innych szkół, chociażby ZS nr 1, 2, 3 w Sanoku, SP nr 1, SP nr 2 czy ZSCKR w Nowosielcach.

Do tematu będziemy wracać i informować Państwa na bieżąco.

ZOBACZ TAKŻE:

SANOK: Niemal wszystkie szkoły opowiedziały się za strajkiem (WYNIKI REFERENDUM)

Komunikat Podkarpackiego Kuratora Oświaty

W związku z pytaniami rodziców przypominam, że:

  • Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki i z tego obowiązku nie zwalnia go przystąpienie nauczycieli do strajku.
  • Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia.

W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o trudnościach w realizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczych rodziców dzieci i uczniów w formie np. oświadczenia, ogłoszenia na stronie www przedszkola/szkoły, wiadomości w e-dzienniku. Jednak zawiadomienie nie może sugerować rodzicom nieposyłania dzieci do przedszkola, do szkoły w tym czasie.

Zapewnienie opieki ma się odbywać zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno —wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

  • Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
    Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, o przystąpieniu nauczycieli do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty (kuratorium@ko.rzeszow.pl)

Komunikat i informacje przekazane dla dyrektorów zamieszczone za pomocą systemu Nowe RSIO dostępnym pod adresem https://ko.rzeszow.pl/app/rsio powinny być przekazane wszystkim rodzicom dzieci i uczniów.

W systemie Nowe RSIO zamieszczona została ankieta dla dyrektorów „Informacje dotyczące zapewnienia opieki i realizacji zajęć”.

Wszyscy dyrektorzy przedszkoli i szkół zobowiązani są do aktualizowania informacji do godziny 8.00:

każdego dnia nauki, począwszy od 5.04.2019 r. do odwołania.

Podstawa prawna:

– Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).

– Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. — Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).

– § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).

– Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).

– Art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

– Art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

– Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).

PODKARPACKI KURATOR OŚWIATY
Małgorzata Rauch

 

08-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)