REKLAMA
REKLAMA

Skuteczne typowanie. W samochodach 5 tys. nielegalnych paczek papierosów!

GRANICA / PODKARPACIE. Udaremnienie przemytu niemal 5 tysięcy paczek papierosów to efekt kontroli 3 pojazdów, które zostały skierowane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej do szczegółowej rewizji na przejściach granicznych w Korczowej i Medyce.

W miniony wtorek, 25 czerwca br. funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej skierowali do szczegółowej kontroli wjeżdżające do Polski dwa samochody ciężarowe na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Zgodnie z dokumentami okazanymi do kontroli, obydwaj kierowcy przewozili towar w postaci stalowych kół. Rewizja pojazdów przez funkcjonariuszy potwierdziła ilość i rodzaj towaru zgłaszanego do kontroli, ale potwierdziła coś jeszcze. Okazało się, że nie tylko w kabinach kierowców, ale także w podłogach pojazdów ukryte były papierosy bez polskich znaków akcyzy, łącznie 3474 paczki papierosów.

 

 

Przeciwko podejrzanym o przemyt kierowcom wszczęte zostały sprawy karne-skarbowe o przestępstwo. Na poczet grożącej kary grzywny, funkcjonariusze zabezpieczyli także po 22 tys. złotych od każdego kierowcy. Konsekwencją przemytu jest również skierowanie przez Służbę Celno-Skarbową wniosków do Straży Granicznej o zobowiązanie obydwu mężczyzn do powrotu do kraju (na podstawie art. 302 ust.1 pkt.9 ustawy o cudzoziemcach tj. zakazu ponownego wjazdu na terytorium RP i obszarów Schengen na okres 5 lat).

Z kolei dzień później, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce po skierowaniu do szczegółowej rewizji wjeżdżającego do Polski busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych, udaremnili przemyt blisko 1,5 tysiąca paczek papierosów. Tym razem do ukrycia kontrabandy posłużył dach pojazdu. Funkcjonariusze bez trudu zidentyfikowali skrytkę z papierosami, m.in. dzięki pomocy urządzenia RTG, którym prześwietlili kontrolowany pojazd. Podejrzany o przemyt kierowca (22- letni ob. Ukrainy) poniesie odpowiedzialność w ramach wszczętego postępowania karnego skarbowego, do którego oprócz papierosów zatrzymany został także samochód. Również w tym przypadku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skierowali do Straży Granicznej wniosek o zobowiązanie mężczyzny do powrotu do kraju.

 

 

W 2018 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 26 mln sztuk papierosów o rynkowej wartości 18 mln złotych. Zatrzymali 87 samochodów, które służyły do przemytu, a także skierowali 876 wniosków o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu oraz 109 wniosków o umieszczenie osób w wykazie cudzoziemców, których pobyt jest niepożądany na terytorium RP.

 

 

KAS

27-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)