REKLAMA
REKLAMA

Śmieci w gminie Komańcza: Plan zakłada podwyżkę o 160%. Winni m.in mieszkańcy?

GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. W gminie Komańcza, tak jak w innych samorządach, podwyżki w opłatach za śmieci. Stawki być może aktualnie nie są wygórowane, ale za to planowany wzrost opłat jest już znaczący. Podwyżki wynikają nie tylko ze wzrostem cen zagospodarowania odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. To po trosze także winna samych mieszkańców, którzy nie przykładają się do segregacji, choć taką deklarację złożyło około 95%.

– W najbliższych miesiącach planujemy dokonać korekty w opłatach za gospodarowanie odpadami – mówi Kamila Sobolak z Urzędu Gminy Komańcza.

Obecnie opłaty za śmieci wynoszą 8 zł za segregowane i 12 za zmieszane. Wstępny plan zakłada, że za śmieci segregowane mieszkańcy będą płacić 16 zł od osoby, a za zmieszane 32 zł. To oznacza wzrost cen o 100% w przypadku segregacji, i ponad 160% podwyżka, gdy ktoś nie zamierza śmieci segregować.

Co ma wpływ na wzrost cen?
– Po pierwsze wzrost cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych do RIPOK. W przypadku śmieci zmieszanych kształtuje się ona na poziomie 375 zł za tonę. Według nowych stawek będziemy płacić o ponad 100 zł więcej, bo 486 zł za tonę – podaje nasza rozmówczyni.

Transportem, zarówno śmieci zmieszanych, jak i segregowanych do RIPOK w Krośnie, zajmuje się prywatna firma. Inkasuje ona comiesięcznie kwotę 26 tys. 100 zł
 Bez względu na ilość transportów, jakie trzeba wykonać. Warto dodać, że ze wypomnianej kwoty, przedsiębiorca musi przeznaczyć środki na zagospodarowanie w RIPOK śmieci zmieszanych. Umowa z firmą obowiązuje do maja tego roku.

To jednak jedna z przyczyn planowanych podwyżek. W gminie około 95% mieszkańców zadeklarowało segregowanie śmieci. W rzeczywistości proporcje są zgoła odmienne. W efekcie większość śmieci trafia do RIPOK, jako odpady zmieszane. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że w gminie funkcjonuje system otwarty. W wybranych punktach poustawiane są kontenery i mieszkańcy w dowolnym czasie mogą wrzucać do nich śmieci. Brak kontroli nad mieszkańcami skutkuje tym, że większość odpadów stanowią te zmieszane.

W gminie opracowany jest nowy system odbioru odpadów od mieszkańców. W Komańczy przymierzają się bowiem do przejścia na system workowy z indywidualnymi kodami.

Zdjęcie poglądowe / pixabay.com


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Opłaty za śmieci w gminie Sanok: „Koszty będą wyższe i to znacząco”

Wzrosną opłaty za śmieci. W Bukowsku nawet o połowę

08-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)