REKLAMA
REKLAMA

Stefan Kątski – Historia nieznanego artysty (ZAPROSZENIE)

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Historyczne w Sanoku, Związek Rodu Kątskich w Sanoku zapraszają na spotkanie prezentujące książkę pt.: „STEFAN KĄTSKI (1898-1978). Historia nieznanego artysty”. Spotkanie zaplanowane jest na 21 września (sobota), godz. 17:00 (Sala Gobelinowa w podziemiach sanockiego zamku).

Program:

 • przywitanie – Wiesław Banach – dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku
 • autorzy o pracy nad książką:
  Robert Antoń / Sanok
  dr Katarzyna Szrodt / Montreal
  dr Flora Liebich / Toronto
 • dyskusja
 • występ artystyczny
 • przekazanie obrazu Stefana Kątskiego zakupionego przez Związek Rodu Kątskich w darze dla Muzeum Historycznego w Sanoku

Stefan Kątski w trakcie tworzenia kurdybanu w kościele MBCz w Montrealu. Fot. J. Ayer

Herb Rodu Kątskich

Stefan Kątski (Sanok 1989 – Montreal 1978), oficer Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Wojska Polskiego, i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, malarz postimpresjonista, znawca i konserwator dzieł sztuki, twórca polichromii sakralnych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Accademia di Belle Arti we Florencji, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. W latach1927-1930 odbywał warsztaty i plenery w grupie skupionej w tzw. Komitecie Paryskim, pod kierunkiem Prof. Józefa Pankiewicza. W latach 1930-1931 w Granadzie i Kordobie zgłębiał wiedzę i technikę tworzenia kurdybanów – mauretańskiej płaskorzeźby w skórze.

Od 1948 roku przebywał na emigracji w Kanadzie z misją profesjonalnej opieki konserwatorskiej nad skarbami wawelskimi. Dziełem życia Stefana Kątskiego są dekoracje w polonijnym kościele franciszkańskim pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu, na które składają się polichromie, freski oraz dekoracje kurdybanowe.

Biografia i twórczość artystyczna Stefana Kątskiego – autor: Robert Antoń

materiały nadesłane

18-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)