REKLAMA
REKLAMA

Stefan Kątski – Historia nieznanego artysty (ZAPROSZENIE)

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Historyczne w Sanoku, Związek Rodu Kątskich w Sanoku zapraszają na spotkanie prezentujące książkę pt.: „STEFAN KĄTSKI (1898-1978). Historia nieznanego artysty”. Spotkanie zaplanowane jest na 21 września (sobota), godz. 17:00 (Sala Gobelinowa w podziemiach sanockiego zamku).

Program:

 • przywitanie – Wiesław Banach – dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku
 • autorzy o pracy nad książką:
  Robert Antoń / Sanok
  dr Katarzyna Szrodt / Montreal
  dr Flora Liebich / Toronto
 • dyskusja
 • występ artystyczny
 • przekazanie obrazu Stefana Kątskiego zakupionego przez Związek Rodu Kątskich w darze dla Muzeum Historycznego w Sanoku

Stefan Kątski w trakcie tworzenia kurdybanu w kościele MBCz w Montrealu. Fot. J. Ayer

Herb Rodu Kątskich

Stefan Kątski (Sanok 1989 – Montreal 1978), oficer Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Wojska Polskiego, i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, malarz postimpresjonista, znawca i konserwator dzieł sztuki, twórca polichromii sakralnych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Accademia di Belle Arti we Florencji, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. W latach1927-1930 odbywał warsztaty i plenery w grupie skupionej w tzw. Komitecie Paryskim, pod kierunkiem Prof. Józefa Pankiewicza. W latach 1930-1931 w Granadzie i Kordobie zgłębiał wiedzę i technikę tworzenia kurdybanów – mauretańskiej płaskorzeźby w skórze.

Od 1948 roku przebywał na emigracji w Kanadzie z misją profesjonalnej opieki konserwatorskiej nad skarbami wawelskimi. Dziełem życia Stefana Kątskiego są dekoracje w polonijnym kościele franciszkańskim pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu, na które składają się polichromie, freski oraz dekoracje kurdybanowe.

Biografia i twórczość artystyczna Stefana Kątskiego – autor: Robert Antoń

materiały nadesłane

18-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)