PODKARPACIE. Terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane, które kończy drugi etap szkolenia specjalistycznego i jest przepustką do kolejnego roku, jakim jest zgrywanie pododdziału. W szkoleniu uczestniczą także terytorialsi z 35. batalionu lekkiej piechoty w Sanoku.
Po drugim roku intensywnego szkolenia specjalistycznego, pierwsza grupa żołnierzy OT 3. PBOT, bierze udział w zajęciach zintegrowanych, których organizatorem jest 34. batalion lekkiej piechoty Jarosław. Zajęcia są prowadzone w oparciu o garnizonową bazę szkoleniową oraz obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.
Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w czasie szkolenia specjalistycznego brali udział w zajęciach, które były organizowane w grupach szkoleniowych podzielonych wg. zajmowanych stanowisk w sekcjach lekkiej piechoty. Przypomnieć należy, że w skład sekcji wchodzą: saperzy, radiotelefoniści, medycy, strzelcy wyborowi oraz celowniczy karabinu maszynowego.
07.05.2018 – Maleniska / gm. Pawlosiow /pow Jaroslawski
3BOT Rzeszow
Otwarcie strzelnicy wspolfinansowanej przez gmine pawlosiow i ZS Strzelec, ktora sluzyc ma sluzbom mundurowym i ludnosci cywilnej.
Fot. Irek Dorozanski
Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) poprzez, które podnoszą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe. Każdy żołnierz WOT, raz w roku ustawowo jest zobowiązany ukończyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane.
– Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą żołnierze nabyli od swoich dowódców kompanii, plutonu, sekcji oraz instruktorów. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach, wysadzanie czy rzut granatem bojowym. Ponadto taka forma szkolenia w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału – mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.
Ważnym punktem na „szkoleniowej mapie” 3. PBOT jest czerwiec i lipiec br., kiedy to większość pododdziałów podkarpackiej brygady zakończy roczne szkolenie specjalistyczne i rozpoczną 12-miesięczny okres zgrywania pododdziału.
***
Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą.
Zdjęcia: DWOT, Paweł Matelowski
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz