REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia oddali blisko 300 litrów krwi (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Blisko 300 litrów krwi oddali żołnierze 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej dla ratowania życia ludzkiego.

W marcu 2018 roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła realizację długofalowego projektu „SpoKREWnieni Służbą”. Celem tego pomysłu było propagowanie i aktywne zaangażowanie w ideę krwiodawstwa. Podkarpaccy „Terytorialsi” wspólne z kolegami innych służb oddawali krew dla ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszego regionu. Pomyślność akcji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ żołnierze podkarpackiej brygady już w marcu oddali prawie 30 litrów krwi.

Projekt „SpoKREWnieni Służbą” został poparty akcją „Krwioobieg Terytorialsa”. Ważnym etapem, realizowanym w ramach tej akcji, były zbiórki krwi zorganizowane w pięciu powiatach, w których rozmieszczone są bataliony lekkiej piechoty podkarpackich „Terytorialsów”. Szczególna inicjatywa miała miejsce 26 maja 2018 r., kiedy to żołnierze brygady jednego dnia, niemalże w tych samych godzinach, oddali 50 litrów krwi, jednocześnie propagując krwiodawstwo i krwiolecznictwo.

Terytorialsi aktywnie angażowali się również w inne przedsięwzięcia wspierające HDK m.in.: w akcję „Terytorialsi mają pomoc w Krwi”, „Apel Krew”, „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” czy też „100 litrów krwi na 100 lecie Niepodległości”. W 2018 roku żołnierze podkarpackiej brygady wspierając życie ludzkie oddali 176,4 litra krwi.

W sumie w 2017 i 2018 roku do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali blisko 300 litrów krwi.

***

Bardzo ważnym aspektem projektu HDK w WOT było również budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości „Terytorialsów” do tzw. „alarmowego oddania krwi”. Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności – np. wypadków czy klęsk żywiołowych – Wojska Obrony Terytorialnej dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących. Aby było to możliwe, w każdej kompanii jest wyznaczany koordynator HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowane akcje krwiodawstwa, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.

Założenia ogłoszone w kwietniu, w ramach inauguracji działalności WOT na rzecz HDK, zostały spełnione, a sumaryczna ilość oddanej krwi od marca 2018 r. wyniosła ponad 1100 litrów. Należy zaznaczyć, że w bieżącym roku, w akcję zaangażowało się głównie sześć brygad sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT stale wzrasta. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i przekazać do systemu jeszcze większą ilość zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego
tel. 600819411

02-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)