REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia oddali blisko 300 litrów krwi (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Blisko 300 litrów krwi oddali żołnierze 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej dla ratowania życia ludzkiego.

W marcu 2018 roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła realizację długofalowego projektu „SpoKREWnieni Służbą”. Celem tego pomysłu było propagowanie i aktywne zaangażowanie w ideę krwiodawstwa. Podkarpaccy „Terytorialsi” wspólne z kolegami innych służb oddawali krew dla ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszego regionu. Pomyślność akcji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ żołnierze podkarpackiej brygady już w marcu oddali prawie 30 litrów krwi.

Projekt „SpoKREWnieni Służbą” został poparty akcją „Krwioobieg Terytorialsa”. Ważnym etapem, realizowanym w ramach tej akcji, były zbiórki krwi zorganizowane w pięciu powiatach, w których rozmieszczone są bataliony lekkiej piechoty podkarpackich „Terytorialsów”. Szczególna inicjatywa miała miejsce 26 maja 2018 r., kiedy to żołnierze brygady jednego dnia, niemalże w tych samych godzinach, oddali 50 litrów krwi, jednocześnie propagując krwiodawstwo i krwiolecznictwo.

Terytorialsi aktywnie angażowali się również w inne przedsięwzięcia wspierające HDK m.in.: w akcję „Terytorialsi mają pomoc w Krwi”, „Apel Krew”, „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” czy też „100 litrów krwi na 100 lecie Niepodległości”. W 2018 roku żołnierze podkarpackiej brygady wspierając życie ludzkie oddali 176,4 litra krwi.

W sumie w 2017 i 2018 roku do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali blisko 300 litrów krwi.

***

Bardzo ważnym aspektem projektu HDK w WOT było również budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości „Terytorialsów” do tzw. „alarmowego oddania krwi”. Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności – np. wypadków czy klęsk żywiołowych – Wojska Obrony Terytorialnej dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących. Aby było to możliwe, w każdej kompanii jest wyznaczany koordynator HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowane akcje krwiodawstwa, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.

Założenia ogłoszone w kwietniu, w ramach inauguracji działalności WOT na rzecz HDK, zostały spełnione, a sumaryczna ilość oddanej krwi od marca 2018 r. wyniosła ponad 1100 litrów. Należy zaznaczyć, że w bieżącym roku, w akcję zaangażowało się głównie sześć brygad sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT stale wzrasta. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i przekazać do systemu jeszcze większą ilość zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego
tel. 600819411

02-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)