REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi zasilili w energię Zagórz i Ustrzyki Dolne (FOTO)

POWIAT SANOCKI, BIESZCZADZKI / PODKARPACIE. W ramach ćwiczenia „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w dniach 25-26 czerwca 2019 r. uruchomiła na bazie swojego sprzętu awaryjne zasilanie w miejscowościach Ustrzyki Dolne i Zagórzu. To pierwsze takie ćwiczenie na Podkarpaciu, w którym wykorzystano Kontenerową Elektrownię Polową dla wsparcia lokalnej społeczności.


W czasie szkolenia podkarpaccy terytorialsi 25 czerwca br. już od godz. 6.00 uruchomili awaryjne zasilanie w dwóch bieszczadzkich miejscowościach. W Zagórzu zasilili Przychodnię Zdrowia, Pocztę Polską, Dom Kultury, budynki użyteczności publicznej oraz kilka obiektów handlowych, natomiast w Ustrzykach Dolnych Państwową Straż Pożarną, budynek urzędu miasta oraz pobliskie placówki handlowe.

Szkolenie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z zakresu zarządzania kryzysowego to nie pierwszy taki przypadek. Pododdziały brygady prowadziły różne przedsięwzięcia w tym zakresie, między innymi z ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną, Górskim Pogotowiem Ratunkowym wykorzystując kompanijne moduły zadaniowe, zespoły oceny wsparcia czy zespoły wsparcia odbudowy. W ostatnim okresie zmienna sytuacja pogodowa na terenie województwa podkarpackiego wymusiła zorganizowanie i przeprowadzenie ćwiczenia pk. „PRZYJAZNA ENERGIA” na wypadek awarii w dostawie prądu elektrycznego dla ważnych instytucji użyteczności publicznej. Dzisiejsze szkolenie zorganizowaliśmy w Zagórzu i Ustrzykach Dolnych wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja Rzeszów oddział w Sanoku i burmistrzami Ustrzyk Dolnych i Zagórza. Chcieliśmy sprawdzić nasze możliwości sprzętowe,
a zarazem zapewnić lokalną społeczność, że mogą na nas liczyć w trudnych chwilach – zaznaczył dowódca brygady płk Dariusz SŁOTA.

***

Kontenerowa Elektrownia Polowa (KEP 900) jest podstawowym lub awaryjnym źródłem energii elektrycznej. W skład zestawu wchodzą dwa Zespoły Spalinowo Elektryczne ZSE-250 kW, Zespół Spalinowo Elektryczny ZSE-400 kW, kontener techniczny oraz zestaw do rozbudowy linii energetycznych ZRL-1. Całość elementów może pracować synchronicznie lub też samodzielnie stanowiąc odrębne źródła zasilania. Zespoły Spalinowo Elektryczne przystosowane są do pracy na wolnym powietrzu oraz do przewożenia wszystkimi rodzajami transportu: drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT i mogą być łączone tak by zwielokrotniać dostarczaną moc.

***

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

28-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)