REKLAMA
REKLAMA

TREPCZA: Ognisko na rzecznej ostrodze. Jan rzekom błogosławi (ZDJĘCIA)

TREPCZA / PODKARPACIE. Przystań rzeczna „TREPCZA” w najkrótszą noc w roku ożyje śpiewem ludowych pieśni i wesołymi rozmowami. To tradycja sięgająca czasów słowiańskich, by uczcić te dwa ważne w życiu człowieka żywioły jakim są woda i ogień. Chociaż nie dają się połączyć w jedno stanowią jakże ważny element naszej codzienności.

Chrześcijaństwo nadało pogańskim rytuałom nową wymowę zaś św. Jana Chrzciciela – największego między narodzonymi z niewiast – uczyniło Patronem najdłuższego dnia w ciągu całego roku. To jego obecność i błogosławieństwo płynących tu wód Sanu i Sanoczka będzie skutecznie strzec wypoczywających przed licznymi zagrożeniami. Nie mogą jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Warto również przypomnieć sobie ABC powiadamiania o wypadkach w górach i nad wodą oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.
Krzyż nad brzegiem Sanu stojący w tym miejscu – z dwu wioseł z kołem ratunkowym pośrodku – wzywa do pamięci o licznych ofiarach Sanu i przestrzega: Wobec żywiołu wody zachowaj głęboką pokorę!

UWAGA! Plenerowe spotkanie w przystani rzecznej TREPCZA planowane jest w poniedziałkowy wieczór św. Jana Chrzciciela 24 czerwca o godz. 20 . Organizatorzy zapewniają ogień i leszczynowe kije. Inne rarytasy we własnym zakresie.

źródło: materiały nadesłane

23-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)