REKLAMA
REKLAMA
Guardia

TREPCZA: Ognisko na rzecznej ostrodze. Jan rzekom błogosławi (ZDJĘCIA)

TREPCZA / PODKARPACIE. Przystań rzeczna „TREPCZA” w najkrótszą noc w roku ożyje śpiewem ludowych pieśni i wesołymi rozmowami. To tradycja sięgająca czasów słowiańskich, by uczcić te dwa ważne w życiu człowieka żywioły jakim są woda i ogień. Chociaż nie dają się połączyć w jedno stanowią jakże ważny element naszej codzienności.

Chrześcijaństwo nadało pogańskim rytuałom nową wymowę zaś św. Jana Chrzciciela – największego między narodzonymi z niewiast – uczyniło Patronem najdłuższego dnia w ciągu całego roku. To jego obecność i błogosławieństwo płynących tu wód Sanu i Sanoczka będzie skutecznie strzec wypoczywających przed licznymi zagrożeniami. Nie mogą jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Warto również przypomnieć sobie ABC powiadamiania o wypadkach w górach i nad wodą oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.
Krzyż nad brzegiem Sanu stojący w tym miejscu – z dwu wioseł z kołem ratunkowym pośrodku – wzywa do pamięci o licznych ofiarach Sanu i przestrzega: Wobec żywiołu wody zachowaj głęboką pokorę!

UWAGA! Plenerowe spotkanie w przystani rzecznej TREPCZA planowane jest w poniedziałkowy wieczór św. Jana Chrzciciela 24 czerwca o godz. 20 . Organizatorzy zapewniają ogień i leszczynowe kije. Inne rarytasy we własnym zakresie.

źródło: materiały nadesłane

23-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)