REKLAMA
REKLAMA

NASZ PATRONAT: Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Tropem Wilczym” w Pielni

PIELNIA / PODKARPACIE. 3 marca 2019 roku w Pielni odbędzie się tradycyjny, siódmy już bieg pamięci o żołnierzach wyklętych „Tropem Wilczym”. Trwają zapisy. Organizatorzy przewidzieli pięć aktywności: biegi na różnych dystansach i dla różnych grup wiekowych oraz marszobieg. Jak podają koordynatorzy wydarzenia, jest to największy bieg pamięci w Polsce.

Patronem medialnym biegu „Tropem Wilczym” jest portal Esanok.pl

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

Tak o żołnierzach wyklętych pisał Zbigniew Herbert.  I tak przez wiele lat było. Aż do 2011 roku. Wtedy to  dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W tym roku odbędzie się już VII edycja Biegu Pamięci Żołnierzom Wyklętym Tropem Wilczym.

Organizatorem Ogólnopolskiej Akcji jest Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki”. Biegi odbywają się w ponad 300 miastach w kraju i zagranicą, a we wszystkich biegach uczestniczy około 70 tysięcy zawodników.

W Pielni Bieg Pamięci Tropem Wilczym zorganizowany zostanie po raz drugi, a to dzięki Stowarzyszeniu Społeczno Kulturalnym „Pielnianie” na rzecz Odnowy Rozwoju i Zachowania Tradycji Wsi Pielnia, którego prezesem jest Dorota Orybkiewicz oraz przy pomocy takich organizacji jak Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Klub Sportowy Orion Pielnia, Sołtys i Rada Sołecka. Zainteresowanie biegiem jest duże, a do Pielni, małej miejscowości, ściągają biegacze nie tylko z powiatu sanockiego, ale także m.in. z Przemyśla, Rzeszowa czy Stalowej Woli.

Organizatorzy przygotowali pięć propozycji:
– bieg na 100 m – dla najmłodszych
– bieg na 600 m – dzieci do 13 roku życia
– marszobieg na 600 m – dla wszystkich
– główny bieg na 1963 km
– bieg na 6 km

Gościem specjalnym będzie poseł na Sejm RP Piotr Uruski.

Tak było rok temu:

GMINA ZARSZYN: Pobiegli wilczym tropem. Uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych (ZDJĘCIA)

źródło: materiały nadesłane

26-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)