REKLAMA
Życzenia P. Uruski

GMINA ZARSZYN: Pobiegli wilczym tropem. Uczcili pamieć Żołnierzy Niezłomnych (ZDJĘCIA)

PIELNIA / PODKARPACIE. W Pielni w gminie Zarszyn zorganizowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym pobiegli zawodnicy nie tylko z terenu samorządu, ale i z poza jego granic. Fantastyczna pogoda sprzyjała dobrej rywalizacji. Obejrzyj obszerna fotorelację!

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

Tak o żołnierzach wyklętych pisał Zbigniew Herbert.  I tak przez wiele lat było. Aż do 2011 roku. Wtedy to  dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W tym roku odbyła się już VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzom Wyklętym Tropem Wilczym.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem Ogólnopolskiej Akcji jest Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki”. W tym roku biegi odbyły się w ponad 300 miastach w kraju i zagranicą, a we wszystkich biegach uczestniczyło około 70 tysięcy zawodników.  Bieg „Tropem Wilczym” 2018 poświęcony jest żołnierzom zamordowanych w więzieniu mokotowskim tj: Hieronima Dekutowskiego, Łukasza Cieplińskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego, Romana Grońskiego, Szczepana Ścibiora, Dionizego Sosnowskiego, Czesława Gałązka oraz Witolda Pileckiego. Ich podobizny znalazły się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu.

W Pielni Bieg Pamięci Tropem Wilczym zorganizowany został po raz pierwszy, a to dzięki Stowarzyszeniu Społeczno Kulturalnym „Pielnianie” na rzecz Odnowy Rozwoju i Zachowania Tradycji Wsi Pielnia, którego prezesem jest Dorota Orybkiewicz oraz przy pomocy takich organizacji jak Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Klub Sportowy Orion Pielnia, Sołtys i Rada Sołecka. Zainteresowanie biegiem było duże, a do Pielni, małej miejscowości, ściągnęli biegacze nie tylko z powiatu sanockiego, ale także m.in. z Przemyśla, Rzeszowa czy Stalowej Woli. Zapisanych gości było tak dużo, że dla wszystkich nie wystarczyło pakietów startowych i musieli zadowolić się kibicowaniem w biegu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00 w kościele parafialnym, gdzie proboszcz parafii ks. Adam Cebula odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny oraz pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas mszy głos zabrała także Magdalena Maria Zarzycka-Redwan prezes Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych. Drugim z gości był Tadeusz Piecyk syn „Pożogi”. Patronat honorowy nad wydarzeniem Tropem Wilczym – Bieg Pamięci żołnierzom Wyklętym objął Wójt Gminy Zarszyn, a także Wojciech Bakun, poseł na sejm Kukiz 15. Otwarcia zawodów i powitania gości dokonała Dorota Orybkiewicz Prezes Stowarzyszenia Pielnianie, natomiast wystąpienie okolicznościowe wygłosił Andrzej Betlej – Wójt Gminy Zarszyn. Głos zabrała również Magdalena Maria Zarzycka-Redwan.

Organizatorzy przygotowali 4 biegi:
– bieg na 600 m –dzieci do 12 roku życia
– bieg na 600 m – dzieci 13-16 rok życia
– główny bieg na 1963 km (jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek)
– bieg na 6 km

Łącznie we wszystkich biegach wzięło udział prawie 180 zawodników.  Zawodników nie odstraszył nawet poranny siarczysty mróz. Na szczęście o godzinie 11 gdy rozpoczęły się biegi wyszło piękne słońce, zatem rywalizacja przebiegała w ciepłej i pięknej scenerii. Rywalizacja była bardzo zacięta, zwłaszcza wśród najmłodszych biegaczy. Na mecie na każdego zawodnika czekał pamiątkowy medal, który w tym roku był wyjątkowo piękny., a także pamiątkowy dyplom.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych, a także wiele innych gadżetów od sponsorów biegu. Po emocjach sportowych zawodnicy mogli zaspokoić głód,  przygotowano bowiem grochówkę i zimne i gorące napoje. W trakcie imprezy Jednostka Strzelecka 2210 z Sanoka na czele z Panem Komendantem Andrzejem Pocztańskim, zaprezentowała na wystawionym przez siebie stoisku replikę uzbrojenia i wyposażenia jednostki.

Podsumowanie biegu i wręczenia pucharów dokonali: Pan Andrzej Betlej,  Wojciech Bakun oraz Pani Magdalena Maria Zarzycka-Redwan. W każdym biegu nagrodzono po trzy najlepsze kobiety i mężczyzn. Były pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe. Warto podkreślić ofiarność miejscowych przedsiębiorców a także prywatnych osób, dzięki którym całe zawody mogły stać na wysokim poziomie. Podczas biegu zastosowano elektroniczny pomiar czasu.

Podium biegów przedstawiało się następująco:

Bieg na 600 m Do 12 lat:
Chłopcy:
I. Emil Nawój
II. Artur Król
III. Jan Nędza
Dziewczynki:
I. Monika Kończyk
II. Joanna Kiczorowska
III. Maja Sokołowska

Bieg na 600m 13-16 lat:
Chłopcy:
I. Jakub Pietrzkiewicz
II. Kamil Sowa
III. Michał Gagatko
Dziewczynki:
I. Martyna Łuszcz
II. Sara Dejena
III. Anna Bałut

Bieg na 1963m
Mężczyźni:
I. Artur Król
II. Krzysztof Sabat
III. Krystian Pietrzkiewicz
Kobiety:
I. Sabina Dolasińska
II. Wioletta Drozd
III. Janina Nawój

Bieg na 6 km
Mężczyźni:
I. Damian Dziewiński
II. Dawid Wojtasik
III. Krystian Kurzydło
Kobiety:
I. Beata Jaślar
II. Krystyna Gawlewicz
III. Aleksandra Szczurek

Ponadto uhonorowana pucharem została Łucja Gawlewicz – najmłodsza zawodniczka, oraz najstarsi zawodnicy Joanna Słysz i Jerzy Nalepka.

Warto zaznaczyć że patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Esanok.pl.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację biegu. Wierzymy że stał on na dobrym poziomie. Wszelkie niedociągnięcia postaramy się poprawić w przyszłych edycjach, które mamy nadzieje gościć w Pielni. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i dobrą zabawę. Do zobaczenia za rok.

Cześć i Chwała Bohaterom!

tekst: materiały nadesłane / Bartłomiej Orybkiewicz

foto: UG Zarszyn

06-03-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

ciemny sanok 2018-03-05 11:48:12
0 0
Sanocki Misiewicz też biegł czy jeździł autkiem z państwowej spółki zatankowanej za nasze podatki na wycieczki rodzinne?
Uczestnik2018-03-05 13:21:54
0 0
Wspaniały bieg!!! Wszystko zostało zorganizowane profesjonalnie
Jakich? przeklętych ?2018-03-05 13:59:21
0 0
Przecież ich przehandlowali w Jałcie ,o co walczyli ? o II Rzeczpospolitą której jedna trzecia obywateli witała jednych i drugich okupantów z nadzieją ? na lepszy los? phi.
GOŚĆ 2018-03-05 14:07:58
0 0
Naprawdę super inicjatywa Wielkie Brawa dla organizatorów, super impreza mam nadzieją że to nie był tylko jednorazowy epizod!!!!
marzec2018-03-05 16:36:12
0 0
Kolejność zdjęć chyba całkowicie przypadkowa. Nie byłe czegoś takiego jak podium? Czy można poznać wyniki biegu?
j242018-03-05 17:20:16
0 0
BRAWO + BRAWO > dla UCZESTNIKÓW i dla ORGANIZATORÓW ! !
boryba2018-03-05 17:33:50
0 0
Na stronie www.pielnianie.pl są wyniki. A zdjęcia w prawidłowej kolejności są na stronie www.zarszyn.pl
Stary2018-03-05 18:50:08
0 0
A ci co niezłomnymi byli jaką wieś koło Zarszyna częściowo spalili
rokita2018-03-05 22:11:51
0 0
kto wygrał Pilecki czy nasz Antoś ;)
uczestnik2018-03-07 15:04:46
0 0
bieganina wilczym tropem a wilk spaceroje spokojnie po Sanoku.
ciekwski2018-03-07 15:05:57
0 0
a kiedy bedzie bieg z Malinowki do Sanoka?chetnie wezme udzial
xxl2018-03-07 21:35:44
0 0
powinni pamietac o skoczulku który zginal w jedruszkowcach
Jeremi2018-03-09 13:32:02
0 0
Co za tłumy . Prawie ciemno od ludzisków . Cały urzad gminy towarzyszył temu wielkiemu sportowemu wydarzeniu jakiego jeszcze Pielnia nie widziała. Najpiekniejsze zas było to jak nagrody / jakby nie mówic w biegu upamietniajacym walczacych z komuną / wreczał stary komuch niejaki Betlej. Ale co tam gadac o politycznym kanibalu , jak wybory juz tuz , tuz . J trza sie pojawiac wszedzie , gdzie jest wiecej niz dwie osoby. Buk , Chonor, Ojcowizna.
adjeremi2018-03-10 10:24:18
0 0
o następnego z żurawicy wypuścili i pierdoli farmazony