REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZARSZYN: Pobiegli wilczym tropem. Uczcili pamieć Żołnierzy Niezłomnych (ZDJĘCIA)

PIELNIA / PODKARPACIE. W Pielni w gminie Zarszyn zorganizowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym pobiegli zawodnicy nie tylko z terenu samorządu, ale i z poza jego granic. Fantastyczna pogoda sprzyjała dobrej rywalizacji. Obejrzyj obszerna fotorelację!

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

Tak o żołnierzach wyklętych pisał Zbigniew Herbert.  I tak przez wiele lat było. Aż do 2011 roku. Wtedy to  dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W tym roku odbyła się już VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzom Wyklętym Tropem Wilczym.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem Ogólnopolskiej Akcji jest Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki”. W tym roku biegi odbyły się w ponad 300 miastach w kraju i zagranicą, a we wszystkich biegach uczestniczyło około 70 tysięcy zawodników.  Bieg „Tropem Wilczym” 2018 poświęcony jest żołnierzom zamordowanych w więzieniu mokotowskim tj: Hieronima Dekutowskiego, Łukasza Cieplińskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego, Romana Grońskiego, Szczepana Ścibiora, Dionizego Sosnowskiego, Czesława Gałązka oraz Witolda Pileckiego. Ich podobizny znalazły się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu.

W Pielni Bieg Pamięci Tropem Wilczym zorganizowany został po raz pierwszy, a to dzięki Stowarzyszeniu Społeczno Kulturalnym „Pielnianie” na rzecz Odnowy Rozwoju i Zachowania Tradycji Wsi Pielnia, którego prezesem jest Dorota Orybkiewicz oraz przy pomocy takich organizacji jak Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Klub Sportowy Orion Pielnia, Sołtys i Rada Sołecka. Zainteresowanie biegiem było duże, a do Pielni, małej miejscowości, ściągnęli biegacze nie tylko z powiatu sanockiego, ale także m.in. z Przemyśla, Rzeszowa czy Stalowej Woli. Zapisanych gości było tak dużo, że dla wszystkich nie wystarczyło pakietów startowych i musieli zadowolić się kibicowaniem w biegu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00 w kościele parafialnym, gdzie proboszcz parafii ks. Adam Cebula odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny oraz pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas mszy głos zabrała także Magdalena Maria Zarzycka-Redwan prezes Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych. Drugim z gości był Tadeusz Piecyk syn „Pożogi”. Patronat honorowy nad wydarzeniem Tropem Wilczym – Bieg Pamięci żołnierzom Wyklętym objął Wójt Gminy Zarszyn, a także Wojciech Bakun, poseł na sejm Kukiz 15. Otwarcia zawodów i powitania gości dokonała Dorota Orybkiewicz Prezes Stowarzyszenia Pielnianie, natomiast wystąpienie okolicznościowe wygłosił Andrzej Betlej – Wójt Gminy Zarszyn. Głos zabrała również Magdalena Maria Zarzycka-Redwan.

Organizatorzy przygotowali 4 biegi:
– bieg na 600 m –dzieci do 12 roku życia
– bieg na 600 m – dzieci 13-16 rok życia
– główny bieg na 1963 km (jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek)
– bieg na 6 km

Łącznie we wszystkich biegach wzięło udział prawie 180 zawodników.  Zawodników nie odstraszył nawet poranny siarczysty mróz. Na szczęście o godzinie 11 gdy rozpoczęły się biegi wyszło piękne słońce, zatem rywalizacja przebiegała w ciepłej i pięknej scenerii. Rywalizacja była bardzo zacięta, zwłaszcza wśród najmłodszych biegaczy. Na mecie na każdego zawodnika czekał pamiątkowy medal, który w tym roku był wyjątkowo piękny., a także pamiątkowy dyplom.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych, a także wiele innych gadżetów od sponsorów biegu. Po emocjach sportowych zawodnicy mogli zaspokoić głód,  przygotowano bowiem grochówkę i zimne i gorące napoje. W trakcie imprezy Jednostka Strzelecka 2210 z Sanoka na czele z Panem Komendantem Andrzejem Pocztańskim, zaprezentowała na wystawionym przez siebie stoisku replikę uzbrojenia i wyposażenia jednostki.

Podsumowanie biegu i wręczenia pucharów dokonali: Pan Andrzej Betlej,  Wojciech Bakun oraz Pani Magdalena Maria Zarzycka-Redwan. W każdym biegu nagrodzono po trzy najlepsze kobiety i mężczyzn. Były pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe. Warto podkreślić ofiarność miejscowych przedsiębiorców a także prywatnych osób, dzięki którym całe zawody mogły stać na wysokim poziomie. Podczas biegu zastosowano elektroniczny pomiar czasu.

Podium biegów przedstawiało się następująco:

Bieg na 600 m Do 12 lat:
Chłopcy:
I. Emil Nawój
II. Artur Król
III. Jan Nędza
Dziewczynki:
I. Monika Kończyk
II. Joanna Kiczorowska
III. Maja Sokołowska

Bieg na 600m 13-16 lat:
Chłopcy:
I. Jakub Pietrzkiewicz
II. Kamil Sowa
III. Michał Gagatko
Dziewczynki:
I. Martyna Łuszcz
II. Sara Dejena
III. Anna Bałut

Bieg na 1963m
Mężczyźni:
I. Artur Król
II. Krzysztof Sabat
III. Krystian Pietrzkiewicz
Kobiety:
I. Sabina Dolasińska
II. Wioletta Drozd
III. Janina Nawój

Bieg na 6 km
Mężczyźni:
I. Damian Dziewiński
II. Dawid Wojtasik
III. Krystian Kurzydło
Kobiety:
I. Beata Jaślar
II. Krystyna Gawlewicz
III. Aleksandra Szczurek

Ponadto uhonorowana pucharem została Łucja Gawlewicz – najmłodsza zawodniczka, oraz najstarsi zawodnicy Joanna Słysz i Jerzy Nalepka.

Warto zaznaczyć że patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Esanok.pl.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację biegu. Wierzymy że stał on na dobrym poziomie. Wszelkie niedociągnięcia postaramy się poprawić w przyszłych edycjach, które mamy nadzieje gościć w Pielni. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i dobrą zabawę. Do zobaczenia za rok.

Cześć i Chwała Bohaterom!

tekst: materiały nadesłane / Bartłomiej Orybkiewicz

foto: UG Zarszyn

06-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)