REKLAMA
REKLAMA

NASZ PATRONAT: Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Tropem Wilczym” w Pielni

PIELNIA / PODKARPACIE. 3 marca 2019 roku w Pielni odbędzie się tradycyjny, siódmy już bieg pamięci o żołnierzach wyklętych „Tropem Wilczym”. Trwają zapisy. Organizatorzy przewidzieli pięć aktywności: biegi na różnych dystansach i dla różnych grup wiekowych oraz marszobieg. Jak podają koordynatorzy wydarzenia, jest to największy bieg pamięci w Polsce.

Patronem medialnym biegu „Tropem Wilczym” jest portal Esanok.pl

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

Tak o żołnierzach wyklętych pisał Zbigniew Herbert.  I tak przez wiele lat było. Aż do 2011 roku. Wtedy to  dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W tym roku odbędzie się już VII edycja Biegu Pamięci Żołnierzom Wyklętym Tropem Wilczym.

Organizatorem Ogólnopolskiej Akcji jest Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki”. Biegi odbywają się w ponad 300 miastach w kraju i zagranicą, a we wszystkich biegach uczestniczy około 70 tysięcy zawodników.

W Pielni Bieg Pamięci Tropem Wilczym zorganizowany zostanie po raz drugi, a to dzięki Stowarzyszeniu Społeczno Kulturalnym „Pielnianie” na rzecz Odnowy Rozwoju i Zachowania Tradycji Wsi Pielnia, którego prezesem jest Dorota Orybkiewicz oraz przy pomocy takich organizacji jak Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Klub Sportowy Orion Pielnia, Sołtys i Rada Sołecka. Zainteresowanie biegiem jest duże, a do Pielni, małej miejscowości, ściągają biegacze nie tylko z powiatu sanockiego, ale także m.in. z Przemyśla, Rzeszowa czy Stalowej Woli.

Organizatorzy przygotowali pięć propozycji:
– bieg na 100 m – dla najmłodszych
– bieg na 600 m – dzieci do 13 roku życia
– marszobieg na 600 m – dla wszystkich
– główny bieg na 1963 km
– bieg na 6 km

Gościem specjalnym będzie poseł na Sejm RP Piotr Uruski.

Tak było rok temu:

GMINA ZARSZYN: Pobiegli wilczym tropem. Uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych (ZDJĘCIA)

źródło: materiały nadesłane

26-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)