REKLAMA
REKLAMA

Zwisające sople, zalegający śnieg na dachu? Uwaga, grożą mandaty!

REGION / PODKARPACIE. W związku z opadami śniegu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.

Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Podstawą prawną, która określa zakres obowiązków właścicieli nieruchomości są: ustawa z 13 września 1999 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. W tym miejscu warto także wymienić przepisy Kodeksu cywilnego, które pośrednio także nakładają na właścicieli obowiązek dbałości o ich posesje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu czy lodu, a także innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Pamiętajmy, że śniegu nie wolno zgarniać na jezdnię. Taki stan może przyczynić się do niebezpiecznych zdarzeń na drodze i stanowić zagrożenie dla zdrowia, jak i życia innych osób – mówi asp. sztab. Anna Oleniacz, rzecznik prasowy sanockiej policji. – Właściciele posesji mają również obowiązek usunąć niebezpiecznie zwisające sople z dachów nad chodnikami i miejscami, gdzie odbywa się ruch ludzi i samochodów – dodaje.

Za nieprzestrzeganie przepisów, na mocy art. 117 Kodeksu wykroczeń możemy zostać ukarani grzywną, sięgającą nawet 1 500 zł lub karą nagany, jeżeli nie wywiązujemy się z obowiązków utrzymania należytego porządku wokół posesji.

Tak samo sprawy mają się w przypadku odśnieżania dachów, to także stanowczym obowiązek dla właścicieli i zarządców budynków. W szczególności  jeśli chodzi o obiekty użyteczności publicznej oraz wielorodzinne. Pamiętajmy, że zbagatelizowanie przepisów i własne niedopatrzenia, które mogą narazić człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, podlegają karze pozbawienia wolności do lat 3.

Okres zimowy jest czasem obfitującym w różne warunki pogodowe, od śnieżyc i silnego mrozu począwszy, na intensywnych roztopach kończąc, dlatego nasza postawa jako właścicieli nieruchomości i zarządców posesji powinna odznaczać się dbałością o zdrowie i życie nas samych, naszych bliskich i innych ludzi.

MSWiA/KPP Sanok

08-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)