REKLAMA
REKLAMA

Nowe przypadki koronawirusa na Podkarpaciu! RELACJA NA ŻYWO

PODKARPACIE. Minister Zdrowia poinformował, że na Podkarpaciu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjentka z taką diagnozą przebywa szpitalu w Łańcucie.

GODZINA 21:30

Na naszą skrzynkę otrzymujemy kolejne zdjęcia z sanockich sklepów.

– Kolejki do kasy na pół sklepu. Ludzie jak w amoku, kupują wszystko w ilościach hurtowych – piszę w mailu Internauta, który przesyła nam zdjęcia wykonane dziś (12 bm.) w markecie przy ulicy Królowej Bony w Sanoku.

foto: kamil / nadesłane (wykonane w dniu: 11.03.2020)

foto: Małgorzata / zdjęcia wykonane w dniach: 11-12.03.2020

foto: Anna / zdjęcie wykonane w dniu 12.03.2020

GODZINA 17:50

Jak koronawirus atakuje organizm? Co dzieje się wtedy w ludzkim ciele?

Warto przeczytać ten artykuł Onet.pl: KLIKNIJ TUTAJ.

GODZINA 17:35

Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia o koronawirusie

Ministerstwo Zdrowia / Twitter

GODZINA 17:27

Zasady kwarantanny:

Ministerstwo Zdrowia / Twitter

GODZINA 17:02

Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zwróciliśmy się z pytaniami o przejścia graniczne w naszym województwie i procedury tam wdrożone. Nasi Czytelnicy zastanawiają się, czy granice państwa nie powinny zostać całkowicie zamknięte.

Jak informuje nasz portal rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek:Na tę chwilę, na przejściach granicznych w województwie podkarpackim z Ukrainą oraz w Barwinku, wdrożona jest kontrola sanitarna. Wszelkie inne decyzje – gdyby zapadały, będą komunikowane centralnie,  tak jak dotychczas. Natomiast ewentualne decyzje o kwarantannie wydają służby Sanepidu.

Tymczasem ogólnopolskie media podają, że Ukraina chce zamknąć swoje granice, również z Polską.

Foto: PUW w Rzeszowie

GODZINA 16:04

Dla wszystkich wiernych, którzy zdecydują się na pozostanie w domach w niedzielę, przedstawiamy możliwość oglądania nabożeństwa za pośrednictwem kamer internetowych zainstalowanych w dwóch sanockich kościołach:

Parafia Przemienienia Pańskiego w Sanoku / Fara

KLIKNIJ TUTAJ LUB W ZDJĘCIE

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku

KLIKNIJ TUTAJ LUB W ZDJĘCIE

źródło: Red., Konferencja Episkopatu Polski

GODZINA 14:57

Episkopat rekomenduje dyspensę od niedzielnej mszy świętej

Przewodniczy Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podjął decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. W wydanym komunikacie rekomenduje się biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. między innymi osobom starszym czy wiernym z objawami infekcji.

Szczegóły: TUTAJ – KLIKNIJ.

GODZINA 14:02

Podczas spotkania z dziennikarzami ministra zdrowia padły również słowa dotyczące prognoz rozprzestrzeniania się wirusa w najbliższych dniach i tygodniach. Powołując się na opinie ekspertów i doświadczenia innych europejskich państw, minister Łukasz Szumowski powiedział, że wkrótce w Polsce będziemy mieli 100 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a później nawet 1000. Stąd kolejne apele o rozwagę, rozsądek i stosowanie się do zaleceń ministerstwa i służb sanitarnych.

Na koniec konferencji podano, że według najświeższych informacji w Polsce odnotowano kolejne dwa przypadki koronawirusa, w Szczecinie i Opolu. Łącznie w kraju mamy zatem 48 przypadków zakażeń. Niestety, jednak osoba zmarła. To 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu.

GODZINA 13:58

Kolejne informacje dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego.

BARDZO WAŻNE:

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego daje ministrowi powyższe możliwości. Minister MOŻE, a nie MUSI korzystać z tego typu narzędzi.

GODZINA 13:40

Sygnały od naszych Czytelników:

– Kolejki do kasy na pół sklepu. Ludzie jak w amoku, kupują wszystko w ilościach hurtowych – piszę w mailu Internauta, który przesyła nam zdjęcia wykonane dziś (12 bm.) w markecie przy ulicy Królowej Bony w Sanoku.

SZCZEGÓŁY:

SANOK: „Kolejki do kas. Ludzie w amoku” (FOTO)

foto: nadesłane

GODZINA 13:20

Podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wprowadzenie jeszcze dzisiaj rozporządzenia dotyczącego stanu zagrożenia epidemicznego.

CO TO OZNACZA?

Co jest możliwe w okresie stanu zagrożenia epidemicznego?

– czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
– czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
– czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
– zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
– obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
– nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
– obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.

GODZINA 12:20

PILNE

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce

Na antenie TVN24 wiceprezydent Poznania poinformował o śmierci 57-letniej pacjentki, która była zakażona koronawirusem. To pierwsza ofiara wirusa w Polsce.

Pacjentka była w ciężkim stanie. Była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej – poinformowały podczas konferencji prasowej władze Poznania.

Wiadomo również, że pacjentka cierpiała na inne schorzenia.

Według ustaleń postępowania epidemiologicznego, pacjentka kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Sama nie była jednak za granicą w ostatnim czasie, ani nie miała kontaktu z osobą z podejrzeniem lub z potwierdzonym koronawirusem.

GODZINA 12:10

Ważny komunikat Policji!

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu.

Info: KPP Sanok

GODZINA 11:35

KOMUNIKAT WOJEWODY PODKARPACKIEGO

Na Podkarpaciu wykonano 97 testów na obecność koronawirusa

Służby wojewody podkarpackiego aktualizują dane dotyczące koronawirusa. Obecnie na terenie województwa pod nadzorem pozostaje 607 osób, dla 146 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Hospitalizowanych jest 12 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 97 testów.

GODZINA 10:58

Podczas konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie doprecyzowano informacje o dwóch nowych zakażeniach koronawirusem na Podkarpaciu. Chodzi o dwóch mieszkańców naszego województwa. To mężczyźni. Jeden w wieku poniżej 65 lat, drugi powyżej. Jeden z zarażonych przebywa w szpitalu w Łańcucie, jego stan jest dobry.  Niestety, pacjent z Leżajska czuje się gorzej.

GODZINA 10:40

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

INFORMACJE Z MINISTERSTWA ZDROWIA:

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

źródło: Youtube.com / Ministerstwo Zdrowia
GODZINA 10:35

Ministerstwo Zdrowia / Twitter

GODZINA 9:45

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dwa przypadki koronawirusa w województwie podkarpackim. Łącznie w kraju jest już zarażonych 47 osób, w regionie liczba zarażonych wzrosła do 3 osób.

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 47 przypadków zakażenia koronawirusa w Polsce – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Piszemy o tym TUTAJ: KORONAWIRUS W RZESZOWIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 zakażenia.

GODZINA 9:25

SYGNAŁ OD INTERNAUTY: Kupno pieczywa a koronawirus.

Podczas zakupów ludzie w sklepach dotykają pieczywo rękami? Zwróć im uwagę. Jeśli chleb czy bułki miętoszą chorzy na grypę, roznoszą niebezpieczne wirusy. Zwłaszcza teraz łatwo możemy się zarazić.

GODZINA 9:07

Pokrzepiające informacje podaje Onet.pl.

Chińska Państwowa komisja zdrowia: przekroczyliśmy punkt szczytowy rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Okres szczytowy rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa w Chinach minął, epidemia jest na stosunkowo niskim poziomie – ogłosił rzecznik państwowej komisji zdrowia Mi Feng, cytowany przez państwową telewizję CCTV. Mi podkreślił, że w prowincji Hubei poza miastem Wuhan od tygodnia nie odnotowano nowych infekcji. – Poza Hubei w środę potwierdzono w kraju tylko siedem zakażeń, z czego sześć u osób, które przybyły z zagranicy – dodał.

GODZINA 8:57

WAŻNE! Punkt pobrań w sanockim szpitalu zamknięty do odwołania.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku informuje, iż od dnia 12 marca 2020 r. „Punkt Pobrań” przy ul. 800-lecia 26 zostaje zamknięty do odwołania – czytamy w komunikacie SP ZOZ w Sanoku.

GODZINA 8:45

Przypominamy, że od dzisiaj w szkołach, przedszkolach i żłobkach zawieszone są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W czwartek i piątek obowiązywać będą dyżury, podczas których nauczyciele będą się opiekować uczniami, którym rodzice nie byli w stanie z dnia na dzień zorganizować opieki. OD PONIEDZIAŁKU SZKOŁY BĘDĄ ZAMKNIĘTE. Szczegóły TUTAJ: Od poniedziałku szkoły zamknięte! (VIDEO).

GODZINA 8:20

KONFERENCJE PRASOWE.

Na godzinę 9:45 briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem na terenie województwa podkarpackiego zwołała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W briefingu uczestniczył będzie także Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor

Z kolei na godzinę 12:00 zaplanowano konferencję prasową w Urzędzie Miasta Sanoka. Spotkanie z dziennikarzami będzie poświęcone zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Udział wezmą: burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski, starosta
sanocki Stanisław Chęć oraz przedstawiciele sztabu kryzysowego.

GODZINA 7:35

Rośnie liczba zakażonych. 13 nowych przypadków

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na antenie TVN24 poinformował o 13 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone próbki pochodzą od pacjentów z województw: mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, śląskiego i jednej osoby z woj. łódzkiego. Informacje te resort potwierdza w mediach społecznościowych.

Na ten moment przyrost zachorowań jest taki, jakiego się spodziewaliśmy – mówił na antenie TVN24 Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia / Twitter

GODZINA 21:05

Komunikat Starostwa Powiatowego w Sanoku

Drodzy Mieszkańcy powiatu sanockiego

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-COV-2 oraz rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym, zwracamy się do Państwa z prośbą o ograniczenie wizyt w Starostwie Powiatowym w Sanoku oraz zmniejszeniem do minimum liczby osób zaangażowanych w załatwianie spraw w urzędzie.

Zachęcamy Państwa do korzystania z elektronicznych narzędzi, tj. wiadomości e-mail oraz Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Wszelkie informacje udzielamy również telefoniczne pod numerem 13 46 52 900 oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej: powiat-sanok@powiat-sanok.pl

Prosimy Państwa o wyrozumiałość.

GODZINA 20:45

Policjanci sprawdzają osoby objęte kwarantanną (FOTO)

PODKARPACIE. Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną.

Info: KWP w Rzeszowie / tytuł od redakcji

GODZINA 19:45

Jakie błędy popełnili Włosi? W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej tego typu przestróg.

SebaLukaszewicz / Facebook.com

 

GODZINA 18:54

4 kolejne przypadki koronawirusa w Polsce.

Poznań, Opole, Ostróda. Stan tych czterech osób jest dobry. Łącznie w kraju mamy już 31 przypadków zakażenia koronawirusem.

Info: Ministerstwo Zdrowia / Twitter.

Ministerstwo Zdrowia

GODZINA 18:45

W przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości, co do kontynuacji działalności sklepów. Ministerstwo Rozwoju dementuje pogłoski i ograniczaniu funkcjonowania obiektów handlowych, w tym spożywczych.

Ministerstwo Rozwoju

GODZINA 18:15

Dzienny raport o koronawiusie – Ministerstwo Zdrowia / Twitter:

GODZINA 17:30

Jak chronić dzieci przed wirusem?

Na skrzynkę mailowa otrzymaliśmy najnowsze wytyczne UNICEF, WHO i Czerwonego Krzyża: KLIKNIJ TUTAJ.

zdjęcia poglądowe

GODZINA 16:17

KOMENTARZ do decyzji o zamknięciu szkół:

Decyzja o zamknięciu szkół nie zaskoczyła dzieci i młodzieży w naszym mieście. Młodsze dzieci ze szkół podstawowych są ucieszone, ponieważ nie będą miały lekcji. Niestety inaczej postrzegają obecną sytuację uczniowie 8 klas szkół podstawowych oraz tegoroczni maturzyści, którym zostaje zabrane kilkanaście dni edukacji przed ważnymi egzaminami w ich życiu. Problem również w obecnej sytuacji będą mieli rodzice dzieci ze żłobków i przedszkoli, którzy będą musieli zapewnić opiekę nad swoimi pociechami. Rozumiemy powagę sytuacji oraz obawy, że wirus może rozprzestrzenić się na większą skalę w naszym kraju. Młodzież przystępującą w tym roku do egzaminu ósmoklasisty i matury zachęcam do nauki własnej w domach, jak najmniej przebywania w dużych skupiskach ludzi, a przed wszystkim do przestrzegania higieny i częstym myciem rąk. Miejmy nadzieję że wirus z czasem będzie zanikał, a mieszkańcy naszego miasta będą bezpieczni – mówi nam przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka Grzegorz Nogaj.

GODZINA 16:04

NAJŚWIEŻSZY KOMUNIKAT SŁUŻB WOJEWODY PODKARPACKIEGO

Zakończono postępowanie epidemiologiczne w związku z informacją podaną dziś do wiadomości publicznej przez ministra zdrowia, a następnie wojewodę podkarpackiego, dotyczącą potwierdzonego badaniami laboratoryjnymi pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV2 na terenie województwa podkarpackiego.

Wiemy, że jest to osoba zamieszkująca powiat leżajski. Kobieta czuje się dobrze i obecnie przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala w Łańcucie (Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych), gdzie zajmują się nią doskonali specjaliści.

Prosimy o zachowanie spokoju. Wszystkie procedury zostały dopełnione. Osoby, które rzeczywiście mogły mieć kontakt z chorą, zostały poddane obserwacji zgodnie z obowiązującymi procedurami. U wszystkich osób, z którymi przeprowadzono wywiad epidemiologiczny nie stwierdzono żadnych objawów chorobowych. Wszystkie służby pracują i wykonują swoje zadania. Nie ma powodów do paniki, prosimy o zachowanie spokoju – mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego.

GODZINA 16:02

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

źródło: Ministerstwo Zdrowia
GODZINA 15:45

Koniec sezonu Polskiej Hokej Ligi!

Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa, kierując się zaleceniami Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, władze Polskiej Hokej Ligi w porozumieniu z wszystkimi klubami uczestniczącym w półfinałach fazy play-off podjęły decyzję o zakończeniu rozgrywek w tym sezonie – czytamy w artykule portalu hokej.net.

GODZINA 15:20

W sanockich marketach pojawia się  coraz więcej klientów. Półki z niektórymi artykułami zaczynają świecić pustkami. Otrzymujemy informacje, że brakuje przede wszystkim makaronów, ryżu, mąki, kukurydzy, wody czy środków czystości. Już od kilku dni trudno o dostępność do preparatów do dezynfekcji. Niebawem więcej informacji w tej sprawie.

GODZINA 15:10

Można liczyć na dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem!

Telefoniczny dyżur w ZUSie.

W związku z koronawirusem zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza twoje dziecko? W takiej sytuacji rodzic może liczyć na dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8.

Więcej informacji na ten temat będzie można uzyskać podczas dyżuru telefonicznego ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle – mówi Wojciech Dyląg, Regionalny Rzecznik w województwie podkarpackim, Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

TELEFON 13 44 640 01 wew. 236

PEŁNY KOMUNIKAT – KLIKNIJ

GODZINA 14:55

Ministerstwo Zdrowia na Twitterze potwierdza dwa nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Zakażone osoby przebywają w Łodzi i Cieszynie. Łącznie w kraju mamy już 27 zarażonych osób.

GODZINA 14:50

SZCZEGÓŁOWY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZAMKNIĘCIA SZKÓŁ:

Kliknij i pobierz: PLIK

zdjęcie poglądowe

GODZINA 14:35

Zajęcia zawiesza również Uczelnia Państwowa w Sanoku

Władze sanockiej uczelni w związku z komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawieszają wszystkie zajęcia dydaktyczne dla studentów UP im. Jana Grodka. Szczegóły TUTAJ: Zawieszone wszystkie zajęcia na sanockiej uczelni (KOMUNIKAT).

GODZINA 14:30

Ekspozycje Muzeum Historycznego w Sanoku od jutra nieczynne

„Informujemy, że w związku z epidemią koronawirusa, na podstawie decyzji Rządu RP ‒ od jutra (12 marca 2020) do 25 marca 2020 ‒ ekspozycje Muzeum Historycznego w Sanoku będą nieczynne. Przełożony zostaje także zaplanowany na 13 marca 2020 wernisaż wystawy „Joanna Szostak-Rogoz, Trans-Formacje pejzażu”. O nowym terminie poinformujemy” – czytamy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie Muzeum Historycznego w Sanoku.

archiwum

GODZINA 14:10

Podsumowanie sytuacji na Podkarpaciu:

od 24 stycznia br. Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny obejmuje na terenie województwa nadzorem epidemiologicznym/kwarantanną domową osoby, które były narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV2.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 422 osoby, dla 93 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowanych jest 11 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 97 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV2.

Małgorzata Waksmundzka-Szarek
Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

GODZINA 13:50

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku informuje, że obiekty takie jak: Arena Sanok, Tor Lodowy, Stadion Wierchy, Centrum Rehabilitacji i Sportu oraz korty tenisowe zostają zamknięte do odwołania!

foto: Tomasz Sowa / archiwum

GODZINA 13:45

Najnowszy komunikat wojewody podkarpackiego:

Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2:

1) zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;

2) polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.

Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie – apeluje Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Podstawy prawne:

– art. 11 ust. 1, 2 i 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;

– art. 37 ust. 2 w związku z art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;

– art. 54 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Wojewoda Podkarpacki
Ewa Leniart

GODZINA 12:35

Zajęcia odwołują rzeszowskie uczelnie. Więcej TUTAJ: KORONAWIRUS. Rzeszowskie uczelnie odwołują środowe zajęcia!

GODZINA 12:03

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano o zamknięciu placówek kulturalnych: kin, teatrów i muzeów.

GODZINA 11:30

Konferencja prasowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

źródło: Kancelaria Premiera / Facebook.com
GODZINA 11:10

Szpital w Sanoku „gotowy na wojnę”

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Sanockiego, o aktualnej sytuacji w Sanoku w związku z koronawirusem mówili: Grzegorz Panek, zastępca dyrektora SP ZOZ w Sanoku oraz Jan Lech, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku.

Koronawirus coraz bliżej Sanoka! „Szpital gotowy na wojnę” (VIDEO)

GODZINA 11:05

Chcemy maksymalnie spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Potrzebne są zdeterminowane działania. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych na dwa tygodnie. Od jutra (czwartek 12.03 – przyp. red.) we wszystkich szkołach niedostępny będzie już proces edukacyjny. Rozumiemy jednak, że rodzicom może być trudno zorganizować opiekę z dnia na dzień, dlatego jeszcze jutro i pojutrze szkoły będą otwarte, a nauczyciele będą sprawować opiekę nad uczniami – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

GODZINA 10:45

PILNE: Od poniedziałku szkoły zamknięte! Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od poniedziałku polskie uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki zostają zamknięte na dwa tygodnie. Jutro i pojutrze zawieszone są zajęcia edukacyjne. Prowadzona będzie jedynie opieka nad dziećmi i uczniami. WIĘCEJ TUTAJ: Od poniedziałku szkoły zamknięte!

zdjęcie poglądowe

GODZINA 10:29

ADAM SIDOR, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny: – Zarażoną jest kobieta w sile wieku, mieszkanka Podkarpacia. Na oddział zakaźny szpitala w Łańcucie trafiła 9 marca. Miała typowe objawy. Wczoraj w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy próbkę, a w godzinach nocnych pozytywny wynik badania. Niezwłocznie rozpoczęliśmy dochodzenie epidemiologiczne, również w miejscu zamieszkania pacjentki. Dochodzenie prowadzone jest również w sąsiednich powiatach.

GODZINA 10:23

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie trwa briefing prasowy z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Adama Sidora. Potwierdzono informację o pierwszym przypadku koronawirusa na Podkarpaciu. Wojewoda nie podaje żadnych szczegółów dotyczących osoby zakażonej. Wiadomo jedynie, że pacjentka jest mieszkanką naszego województwa.

Nie ma powodu do paniki. Nie trzeba robić ogromnych zapasów czy okupować aptek. Apelujemy o rozsądek i rozwagę – mówiła Ewa Leniart podczas konferencji transmitowanej przez TVN24.

GODZINA 10:15

Dzisiaj rano wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przesłała komunikat do organizatorów i uczestników imprez masowych, w którym poinformowała, że  wydarzenia masowe z udziałem publiczności będą zakazywane. Więcej tutaj: Apel wojewody dotyczący imprez masowych.

GODZINA 10:04

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w Polsce wykonano już 2024 badania pod kątem wykrycia koronawirusa. 1999 próbek wykazało wynik negatywny. Potwierdzono 25 przypadków, w tym 1 na Podkarpaciu. Dzisiaj rano resort poinformował o 3 nowych zakażeniach.

GODZINA 9:42

Niestety, w naszym regionie dochodzi także do takich nieodpowiedzialnych zachowań: Twierdził, że wrócił z zagrożonego rejonu. Głupi żart 34-latka!

GODZINA 9:35

Polskie Radio Rzeszów podaje, że zakażona pacjentka to 57-letnia mieszkanka Leżajska. Obecnie jest hospitalizowana w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych Z Pododdziałem Hepatologicznym w Centrum Medycznym w Łańcucie.

GODZINA 9:30

Około godziny 10:45 możemy spodziewać się najświeższych informacji z Podkarpacia dotyczących pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa. Na godzinę 10:15 wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała bowiem briefing prasowy. W spotkaniu z dziennikarzami weźmie udział także Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

GODZINA 9:00

Rozpoczynamy relację. Będziemy Państwu przedstawiać na bieżąco wszelkie informacje związane z koronawirusem i pierwszym potwierdzonym przypadkiem choroby na Podkarpaciu.

GODZINA 8:30

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził oficjalnie pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Informacja jako pierwsza pojawiła się we środę rano (11 marca br.), w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia.

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – informuje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Na godzinę 10:15 wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem na terenie województwa podkarpackiego. W briefingu uczestniczył będzie także Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

zdjęcie poglądowe / pixabay.com

12-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)