REKLAMA
REKLAMA

10 działań antykryzysowych dla firm. Jak je oceniacie?

10 działań antykryzysowych dla firm. Jak je oceniacie?

POLSKA / PODKARPACIE. Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. Tak jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. W piątek premier Matuesz Morawiecki przedstawił 10 działań antykryzysowych, jakie mają wspomóc polskie firmy.

EmI6R_yWMAEjsQefoto: Adam Guz / KPRM

Mamy do czynienia niewątpliwie z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej, niż większość krajów Unii Europejskiej (…) Wspólna polityka finansowa i dobra polityka gospodarcza może być wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa najlepszą odpowiedzią na pandemię tu i teraz. Od tego będzie zależało nie tylko nasze zdrowie i życie, ale też stan gospodarki – mówił podczas piątkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

Premier wspominał również o tym, że najnowsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej przewidują dla Polski łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw UE. Według szacunków, Polska znajdzie się na 4. miejscu wśród unijnych krajów, z wynikiem -3,6 % PKB. Dla przykładu, PKB Niemiec ma wynieść ponad -5 % PKB, a Hiszpanii ponad -12 % PKB.

Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa. Ostatnie dane Eurostatu pokazywały, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Po tym dynamicznym odbiciu w 3 kwartale, znajdujemy się teraz znowu w trudnej sytuacji. (…) Dla mnie kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł – wyliczał Mateusz Morawiecki.

Wsparcie opracowane i przedstawione przez rząd polegać będzie na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego, czy zwolnieniu ze składek na ZUS.

10 działań antykryzysowych rządu

 1. Dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP)
 • Subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem będzie spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.
 • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
 • Planowany termin: do połowy grudnia. Planowany start: styczeń 2021 r.
 1. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju
 • Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Warunkiem będzie skumulowany spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.
 • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
 • Planowany termin umorzenia: I połowa 2021 r.
 1. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
 • Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych – z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r. Wdrożymy także szybką ścieżkę dla dużych MŚP.
 • Rozwiązanie przeznaczone jest dla dużych firm oraz dużych MŚP i obejmuje wszystkie branże.
 • Planowany termin: do połowy grudnia.
 1. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
 • Gwarancje de minimis dla sektora małych i średnich przedsiębiostw oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Z Komisją Europejską będą konsultowane możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami.
 • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi, a także dla wszystkich branż.
 1. Dofinansowanie do zatrudnienia
 • Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
 • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
 1. Przedłużenie postojowego
 • Przedłużenie wypłat postojowego dla branż objętych restrykcjami.
 1. Zwolnienie ze składek na ZUS
 • Przedłużenie zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.
 1. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”
 • Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Dofinansowanie dotyczyć będzie nie tylko nowej działalności, ale także zmiany jej aktualnego zakresu.
 • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
 1. Polityka drugiej szansy
 • Agencja Rozwoju Przemysłu będzie dofinansowywała koszty związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw.
 • Rozwiązanie przeznaczone dla firm w restrukturyzacji.
 1. Dofinansowanie leasingu
 • Agencja Rozwoju Przemysłu będzie pokrywała koszty leasingu. Rozwiązanie przeznaczone dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

Ta strategia, którą dzisiaj prezentujemy, jest wzbogacona o wiele nowych elementów i będziemy działać szybko i zdecydowanie. Proszę Senat o bardzo szybkie procedowanie tych rozwiązań, które będą wymagały legislacji. Użyjemy wszystkich naszył sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom, żeby chronić miejsca pracy. Dzisiaj musimy ograniczyć naszą mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności i trudy. Pomagajmy innym, tym starszym i tym słabszym – zaapelował szef rządu.

źródło: gov.pl, KPRM / Twitter

06-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)