REKLAMA
REKLAMA

100-letnie krzewy w bieszczadzkich lasach! (VIDEO)

100-letnie krzewy w bieszczadzkich lasach! (VIDEO)

BALIGRÓD / PODKARPACIE. Wysokogórskie Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe ma kosówkę w lasach. Kilka krzewów przypomina o Auguście hr. Krasickim który w latach 1918-1927 piastował funkcję jego prezesa PTL.

Kosówkę posadzono w okolicach nieistniejącej obecnie wsi Sukowate około 100 lat temu. Do dziś zachowało się kilka krzewów, niektóre osiągnęły duże, jak na ten gatunek, rozmiary. Przy pomocy tzw. świdra Presslera udało się określić wiek tych krzewów na ok. 100 lat.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Galicyjskie Towarzystwo Leśne przyjęło wpierw nazwę: Małopolskie Towarzystwo Leśne, a następnie od roku 1925 przemianowane zostało na Polskie Towarzystwo Leśne (PTL).

Dość aktywne było ono w Bieszczadach w okresie międzywojennym, a to za sprawą Augusta hr. Krasickiego, właściciela dóbr leskich, który był leśnikiem z wykształcenia, ukończył wydział leśny akademii w Tharandcie pod Dreznem. Był ochotnikiem legionistą i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, awansując do stopnia rotmistrza i funkcji adiutanta dowódcy armii. Publikował w Roczniku Towarzystwa Dendrologicznego m.in. ciekawe artykuły o drzewach w Bieszczadach. W swych lasach wprowadzał innowacyjną gospodarkę, eksperymentując m.in. z wejmutką, sosną smołową, kosodrzewiną i świerkiem – wyhodował odmianę tego gatunku od jego nazwiska nazwaną Picea crasiciana.

źródło: RDLP w Krośnie

29-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)