REKLAMA
REKLAMA

Blisko 20 żubrów odwiedziło Hoczew. ZOBACZ VIDEO

Blisko 20 żubrów odwiedziło Hoczew. ZOBACZ VIDEO

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Stado żubrów liczące niespełna 20 osobników odwiedziło Hoczew. Nagranie video z tej wizyty przesyła do nas Czytelnik portalu. Zapraszamy do obejrzenia.

Populacja żubra w Bieszczadach powiększa się, czego dowodem jest statystyka podawana co roku przez leśników. Pod koniec 2018 roku w krainie Biesa i Czada żyło około 500 osobników. Tymczasem niespełna rok później doliczono się ich o 50 więcej. Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie informował w TVP Info, że w ostatnich latach można zaobserwować wyraźny przyrost liczebności żubrów. Przypomniał, że w 2012 r. doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. – 270, rok później – 303.

Najczęściej, bieszczadzkie żubry obserwowane są przez turystów w znanej w całej Polsce zagrodzie w Mucznem w gminie Lutowiska. Znajduje się ona przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Na stronie internetowej gminy Lutowiska czytamy między innymi, że zagroda zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9:00-19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

W ostatnich dniach, żubry żyjące dziko poza zagrodą w Mucznem zawędrowały do Hoczwi w powiecie leskim. Video z tej przechadzki przesyła nam Internauta.

źródło: Red., TVP Info, gmina Lutowiska, materiały nadesłane

foto: zdjęcie poglądowe / pixabay.com

14-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)