REKLAMA
REKLAMA

SANOK: „Czy jesteśmy tak bogaci, by wydawać 65 mln zł na most?”

SANOK / PODKARPACIE. Mieszkaniec naszego miasta skierował do eurodeputowanego Tomasza Poręby list, w którym odnosi się do informacji o pozyskaniu dofinansowania do budowy nowego mostu w Sanoku, który ma kosztować 65 mln zł. Przedstawiamy tę opinię i zachęcamy do dyskusji, gdyż informacja wywołała duże zainteresowanie i kontrowersje, głownie ze względu na bardzo wysoki koszt nowej przeprawy.

Szanowny Panie Pośle

Na portalu esanok.pl w dniu 10.11.2020 pojawił się artykuł dotyczący budowy nowego mostu na Sanie w Sanoku w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów” wraz z lokalizacją, wizualizacją oraz informacją, że to Pana sukces i że od miesięcy zabiegał Pan o tę inwestycję.

Nie wiem kto Panu doradzał w tej sprawie, ale proponowane rozwiązanie jest wg mnie mocno „nietrafione”.
Jestem sanoczaninem i znam swoje miasto dlatego postanowiłem przekazać Panu swoją opinię na ten temat.

1. Po pierwsze należy zastanowić się, w jakim celu most ten ma być zbudowany?
Na pewno powinien służyć do lepszego skomunikowania Sanoka z leżącą na prawej stronie Sanu dzielnicą Biała Góra, wsią Międzybrodzie (kilkanaście domów) oraz Skansenem. W tej chwili zapewnia to przestarzały most (jednak posadowiony na stosunkowo nowych filarach) przy ulicy Białogórskiej, z jedną jezdnią oraz bardzo wąskimi ciągami pieszymi. Jest to metalowa konstrukcja, której jezdnia wykonana jest z metalowych płyt, mocno już wyeksploatowany i generujący duży hałas (stukanie) w trakcie przejazdu samochodów. Stan techniczny konstrukcji metalowej jest fatalny ale filary mogłyby – chyba – zostać wykorzystane do nowego mostu.

Po prawej stronie Sanu znajduje się Lotnisko Pogotowia Lotniczego, Skansen, Ogródki działkowe, Sosenki (kiedyś był tu camping).

Jeżeli myślimy o poprawie istniejącej komunikacji, to wg mnie nieporozumieniem jest budowa nowego mostu o dwóch jezdniach, ciągu pieszo-rowerowym w okolicy KAUFLANDU.

Ile pojazdów przejeżdżać będzie tym mostem? Kilkadziesiąt, no może ( w porywach) kilkaset dziennie – na pewno nie tysiące…

Jeżeli ten nowo zbudowany most ma służyć mieszkańcom Białej Góry i Międzybrodzia oraz turystom odwiedzającym Skansen to dodatkowo pomyśleć należy o budowie wału przeciwpowodziowego chroniącego kilkakrotnie zalewaną w ostatnich latach ulicę Rybickiego biegnącą właśnie w tym kierunku.
Po co tak duży (i kosztowny) most zabezpieczający tylko lokalną komunikację?
Czy jesteśmy tak bogaci, by wydawać 65 mln zł na taką inwestycję?

Ponadto, taki most w tym miejscu pozbawi Sanok jego wielkiego atutu. Prawa część Sanu ze Skansenem, Sosenkami i Stawami, leżąca u podnóża Gór Słonych jest wielkim potencjałem przyrodniczo krajoznawczym i rekreacyjnym dla miasta, które w swojej strategii wpisało turystykę jako jeden z elementów rozwoju.

Lokowanie przemysłu czy budownictwa wielorodzinnego w tej części Sanoka byłoby nieporozumieniem.

2. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie i wybudowanie mostu w miejscu już istniejącego z ewentualnym wykorzystaniem istniejących filarów, które są stosunkowo nowe (co powinno przełożyć się na znaczne oszczędności). Ponieważ samochodowy ruch lokalny przez ten most jest niewielki – wystarczająca byłaby nadal jedna jezdnia ale z poszerzeniem i wydzieleniem szerszych traktów pieszo – rowerowych (ponieważ taki ruch dominuje na tym moście).

Są przypadki (kilka razy w roku), gdy ruch (a raczej „korek”) na tym moście jest wielki ale wynika on wtedy z imprez organizowanych w Skansenie.

Wtedy to wiele osób – „na siłę” chce dojechać pod sam Skansen gdzie i tak wtedy nie ma gdzie zaparkować.
Dwujezdniowy most pozwoliłby wtedy tylko sprawniej zawrócić, gdy zabraknie miejsc parkingowych – tylko czy aby to nie za wysoki koszt takiego udogodnienia?

3. Proponowane rozwiązanie:
Nowy most na ulicy Białogórskiej opisany jak w punkcie 2 wraz z dopisaniem do tej inwestycji kładki pieszo-rowerową łączącą MOSIR i Sosenki (która znakomicie służyć będzie mieszkańcom Sanoka do otwarcia się na tereny rekreacyjne po prawej stronie Sanu).

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla niepełnosprawnych dzieci.

Warunki w jakich te dzieci uczą się teraz są skandaliczne! Jeden z budynków w którym przebywają dzieci to zaadoptowana poaustriacka stajnia! Budynki są stare i zagrzybione oraz ulokowane w kilku miejscach miasta co stanowi wielkie utrudnienie (i zwiększenie kosztów) funkcjonowania takiej placówki.

Każda nowa władza stwierdza, że nie można tego poprawić, bo nie ma funduszy.
Może dzięki powyższemu pomysłowi wreszcie się znajdą?
Myślę, że może wreszcie Pana wsparcie będzie skuteczne w rozwiązaniu tego problemu.
Na pewno lokalna społeczność doceniłaby taką pomoc w rozwiązaniu tego trudnego problemu.
No i na koniec apel:
Jeszcze nie wydano żadnych pieniędzy na ten cel i jest czas, by wybrać rozwiązanie, które będzie najlepsze dla sanoczan i ich dzieci.

Dlatego apeluję o racjonalne podejście do tematu!

(nazwisko i imię do wiadomości redakcji)


O budowie mostu informowaliśmy w artykule: SANOK: Powstanie most na Sosenki. Będzie kosztował 65 mln zł (ZDJĘCIA)

Zachęcamy do nasyłania Państwa opinii w tej sprawie, na adres: redakcja@esanok.pl .

 

15-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Za 65 MILIONÓW w dobie kryzysu można spokojne wybudować 650 mieszkań2020-11-12 21:43:49
2 2
wiecie ile rodzin znajdzie swoje miejsce i nie będzie musiało tułać się po świecie i będzie więcej Sanoczan
Odpowiedz
Do MATUSZEWSKIEGO2020-11-12 21:57:59
2 0
ILE RODZIN W SANOKU NIE MA MIESZKAŃ ?
Odpowiedz
Wiesław Dubiel2020-11-12 22:37:38
2 0
Pytanie esanok.pl jest kłamstwem bo prawdą jest,że inwestycja o wartości 65mln. zł obciążałaby m.Sanok maks.w 20 %.B.prawdopodobny koszt własny mógłby być nawet mniejszy gdyby analogicznie brać pod uwagę dopłatę do łącznika obwodnicy przez dotację wojewódzką .Zamiast kosztu własnego w 100% zapłacimy tylko ok.20%.W przypadku mostu tylko częściowa dopłata zmniejszyłaby koszt własny.Esanok.pl nie uściśla też kosztu inwestycji.To nie tylko most lecz z komunikatu europosła Poręby wynika,że to też koszt ronda naul.Królowej Bony oraz przedłużenie ul.Sobieskiego o ok.100m z likwidacją obskurnych garaży.Prawdą jest,że przedmiotowe dofinansowanie nie może dotyczyć innych celów.Pozostałaby tylko rezygnacja z 80% dotacji co byłoby klasycznym obłędem na całe Podkarpacie.Osobnym tematem byłby aneks do planu zagospodarowania przestrzennego części miasta po prawej stronie rz.San aby w sposób spójny pogodzić zagospodarowanie tej cz.miasta z funkcją rekreacyjną.
Odpowiedz
wielka kasa leży na stole 2020-11-12 22:41:35
1 0
Tymczasem kariera Nikodema Dyzmy trwa i jak widać nabiera rozpędu . Jak wiadomo największa kasa jest na zamówieniach państwowych i samorządowych . I to nie zwykły Kowalski uczestniczy w takim przetargu a zaklęty krąg firm które zarabiają olbrzymie kwoty na zamówieniach publicznych , nadzorach, podwykonawstwach itd
Odpowiedz
MIESZKANIA zamiast MOSTU2020-11-13 06:46:57
1 2
Dlaczego kilku polityków i kilku cwaniaków zdecydowało że np zamiast 65 milionów przekazać na budowę mieszkań komunalnych my musimy i budujemy most . Dlaczego nie jest tak że o takiej kasie z naszych podatków i dalszym zadłużaniu Sanoka nie decydują Sanoczanie? To przecież Sanoczanie wiedzą co jest najbardziej potrzebne . Dlaczego nie odbyło się referendum albo konsultacje społeczne?
Odpowiedz
Czy powstanie kolejny bubel w Sanoku?2020-11-13 06:56:28
1 2
Tak jak zielony Rynek czy Dworzec - będzie wielki i pusty i znowu wydamy bezsensownie olbrzymie pieniądze przy okazji się zadłużając potwornie . Nie ma na szpital, na SOSW, na mieszkania , prawdziwy rozwój itd
Odpowiedz
Zbieracz złomu2020-11-13 10:49:01
4 1
Mieszkania bedą słuzyc nielicznym a most wszystkim.. Nie myslisz chyba ze któs da Ci w prezecie mieszkanie trzeba sobie kupic.. Dalej uważam ze most z białogogurskiej mozna sprzedac a za pieniążki można oplacic lepszego redaktora
Odpowiedz
Miasto zawarło CIEKAWĄ umowę !!!2020-11-13 12:01:09
0 0
Czyli umowa była taka, kupujemy SOSENKI za to miasto ma nam wybudować Most, zrobić dojazd !!!
Odpowiedz
Staszekana2020-11-13 13:47:23
1 0
Temu "mieszkańcowi" miasta Sanoka co pisał pismo do Pana Poręby należy puknąć kilka razy w czoło (nie chcę być bardziej dosadny). Jak można torpedować całkiem fajny pomysł i możliwość - podkreślam na razie możliwość - otrzymania pokaźnego dofinansowania na budowę mostu, ronda i przedłużenia dróg, wraz z chodnikami. Wg niego chyba lepiej wydane były przez Sasina pieniądze podatników na przygotowanie wiosennych wyborów.
Odpowiedz
mądrość 2020-11-13 13:51:45
1 2
Rozumiem most za 20 czy nawet 30 milionów ale 65 milionów to chore. Pozostałe 35 milionów można lepiej wydać
Odpowiedz
SANOCKA PALMA2020-11-14 12:44:46
0 0
niektórzy wizjonerzy z BIESZCZADZKICH WIOSEK jak widać nadają się jak widać do sadzenia palmy na plaży. Dlaczego TAKIE INEWSTYCJE jak budowa mostów w Sanoku nie są konsultowane z radnymi i Sanoczanami ?
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)