REKLAMA
REKLAMA

Czy należy ubezpieczyć nieużywany samochód?

Auto stoi nieużywane na podwórzu od dłuższego czasu, zbliża się koniec ważności Twojej polisy OC, a Ty zastanawiasz się, czy musisz ją odnowić? Próbujesz odpowiedzieć na pytanie, czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód i intuicja podpowiada Ci, że nie? A jednak – nieużywany pojazd także musi mieć ważne OC. Zaskoczony? Czytaj dalej.

Czy trzeba ubezpieczyć samochód, którym się nie jeździ?

Może nas dziwić fakt, że nieużywany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Istnieje wiele sytuacji, w których polisa okaże się konieczna. Wystarczy wyobrazić sobie, że Twoje auto zostaje skradzione, a złodziej wyrządza nim szkodę. A jako że ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie osoby, to z Twojej polisy ubezpieczyciel ściągnie odszkodowanie.

Ale to niejedyny scenariusz, który udowadnia, że brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu jest nierozsądny. Może okazać się, że w nagłej sytuacji z auta jednak będziesz musiał skorzystać; może dojść do sytuacji, w której pojazd stoczy się z podjazdu; w końcu do uszkodzenia innego pojazdu może dojść w trakcie wsiadania i wysiadania z nieubezpieczonego auta, co może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Jeśli nadal masz wątpliwość czy trzeba płacić OC, jak się nie jeździ i żaden z tych argumentów do Ciebie nie przemawia, mamy jeszcze jeden – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja zajmuje się między innymi wykrywaniem braku obowiązkowego ubezpieczenia OC i trzeba przyznać, jest w tym bardzo efektywna. Tylko w ciągu dwóch miesięcy – od początku marca do końca kwietnia 2020 roku – UFG skierował aż 25 tysięcy wezwań do zapłaty OC[1]. A kary za brak OC rosną wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia – w 2020 roku za brak OC dla samochodu osobowego zapłacisz nawet 5200 zł.

Czy są jednak takie sytuacje, kiedy nie trzeba płacić OC? I co z pojazdem, który nie jest zarejestrowany – czy niezarejestrowany samochód trzeba ubezpieczyć?

Wyrejestrowanie samochodu a OC

Brak ubezpieczenia OC możliwy jest właśnie wtedy, kiedy postanowisz pojazd wyrejestrować. Pamiętaj jednak, że wyrejestrowanie możliwe jest tylko w kilku sytuacjach:

  • kiedy sprzedasz pojazd w Polsce lub za granicą;
  • kiedy zezłomujesz pojazd;
  • kiedy dojdzie do trwałej utraty pojazdu, na przykład w wyniku jego spłonięcia;
  • kiedy pojazd zostanie zarejestrowany jako historyczny.

Jak zezłomować auto bez OC?

Często pojawia się pytanie na temat złomowania auta bez OC – czy jest to w ogóle możliwe? Nie, ponieważ najpierw powinieneś zezłomować auto, a dopiero potem je wyrejestrować, dostarczając do urzędu dokument potwierdzający zezłomowanie. Czyli w chwili złomowania auto jest zarejestrowane, a co za tym idzie – musi mieć OC. Jest to niejako także odpowiedź na inne pytanie, dotyczące możliwości wyrejestrowania samochodu bez ważnego OC – taka procedura nie jest możliwa, auto w dniu wyrejestrowania musi mieć ważną polisę OC.

Czy można wyrejestrować pojazd tymczasowo?

Istnieje również opcja zwana czasowym wyrejestrowaniem pojazdu. Polega ona na tym, że po takim czasowym wyrejestrowaniu pojazd nadal jest objęty polisą OC, ale składka za ubezpieczenie zostaje znacznie obniżona – minimum o 95%. Stan taki trwać może od 2 do 24 miesięcy, może też zostać przedłużony do maksymalnie 48 miesięcy. Jednakże czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego nie jest możliwe, bowiem ten typ pojazdu nie jest objęty taką opcją. Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest dla:

  • ciągników samochodowych,
  • pojazdów ciężarowych,
  • pojazdów specjalnych,
  • autobusów,
  • przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Zawieszenie ubezpieczenia OC

Szukając sposobu na zawieszenie OC, można zwrócić się w stronę krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Zawierane jest ono na okres od minimum 30 dni do mniej niż 12 miesięcy. Jednakże takie rozwiązanie dostępne jest jedynie dla pojazdów historycznych oraz dla właścicieli komisów samochodowych, którzy mogą ubezpieczać oferowane pojazdy właśnie w ramach krótkoterminowego ubezpieczenia OC.

____

[1] https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=93019766752947&infid=222&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=gk60yho0p_80

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

01-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook